• شنبه 14 خرداد 1401 - 12:06
  • 615
  • 0 دیدگاه
  • اخبار ,

خلاصه سخنرانی رهبر انقلاب در سالروز رحلت امام خمینی در حرم امام ۱۴ خرداد

واضح نیوز سیاسی: رهبر انقلاب اسلامی صبح امروز (شنبه ۱۴ خرداد) با حضور در مراسم سی‌وسومین سالگرد رحلت حضرت امام خمینی (رحمه‌الله) به سخنرانی در جمع مشتاقان و دلدادگان بنیان‌گذار جمهوری ا
خلاصه سخنرانی رهبر انقلاب در سالروز رحلت امام خمینی در حرم امام ۱۴ خرداد

واضح نیوز سیاسی: رهبر انقلاب اسلامی صبح امروز (شنبه ۱۴ خرداد) با حضور در مراسم سی‌وسومین سالگرد رحلت حضرت امام خمینی (رحمه‌الله) به سخنرانی در جمع مشتاقان و دلدادگان بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران پرداختند.

به نقل ایسنا، گزیده بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب در مراسم سی‌وسومین سالگرد رحلت حضرت امام خمینی (رحمةالله علیه) به شرح زیر است:

* امام، روح جمهوری اسلامی‌ست

*نسل جوان نیازمند شناخت ابعاد شخصیت امام است

* امام خمینی میلیونها انسان را وارد میدان کرد

*کار امام در هدایت و رهبری مردم کشور منحصر به فرد بود

* امام خمینی (ره) میدان مبارزه را مشخص می‌کرد

* امام خمینی(ره) جامع حماسه و عرفان بود

* امام خمینی به معنای واقعی کلمه صادق بود

* زیربنای همه فعالیت‌های امام خمینی بود

*استنادات قرآنی قیام در کلام رهبر انقلاب اسلامی

*امام خمینی به مردم اعتماد داشت

*شعار امام خمینی نه شرقی نه غربی بود

*نه ظلم می‌کنیم و نه ظلم می‌پذیریم

* مستکبران و ظالمان، دشمن جمهوری اسلامی هستند

*قتل و برده‌داری و شعار دفاع از حقوق بشر، شاهکار تمدن غرب است

*امروز مقاومت واژه برجسته در ادبیات سیاسی دنیا است

* امام بزرگوار روح جمهوری اسلامی است. اگر این روح از جمهوری اسلامی گرفته بشود و مورد بی توجهی قرار بگیرد، نقشی بر دیوار باقی خواهد ماند. بحث امروز من درباره ابعادی از شخصیت امام عزیز و بزرگوار ماست... ناگفته‌ها هنوز بسیار است.

هر چه گویم عشق را شرح و بیان چون به عشق آیم خجل باشم از آن

* بسیاری از ابعاد شخصیت امام بزرگوار ما همچنان ناشناخته است. درواقع نسل کنونی انقلاب،‌نسل جوان ما به‌خصوص،‌ امام عزیز را به‌درستی نمی‌شناسند. عظمت امام را نمیدانند. امام را با امثال این حقیر مقایسه میکنند در حالی که فاصله بسیار زیاد است. فاصله نجومی است.

* امام فقط امام دیروز نیست، امام امروز و فردا هم هست/ درسهای امام نرم افزار اداره کشور در گام دوم است

* محاسبه دشمن در قرار دادن مردم مقابل نظام غلط است

*قش مشاوران ایرانی خائن در محاسبات غلط دشمن

* اجتماعات عظیم مردمی دلیل #مقاومت و ایستادگی مردم است

* مراقب هویت‌زدایی از حقیقت انقلاب باشید

* قیام لله زیربنای مکتب امام است

* مرتجع تابع سبک زندگی غربی است

* مراقب جنگ روانی دشمن باشید

*قدرشناسی از مسئولان وظیفه سنگینی است

  • رهبر انقلاب صبح امروز: شناسایی امام برای نسل جوان از این جهت اهمیت دارد که به آنها برای اداره بهینه آینده کشور کمک میکند. امام فقط امام دیروز نیست، امام امروز هم هست، امام فردا هم هست.

* نسل جوان و هوشمند ما که قرار است مسئولیت ملی و انقلابی گام دوم این انقلاب را بر عهده بگیرد، و آینده این کشور را اداره بکند، احتیاج دارد به یک نرم افزار واقعی برای اینکه بتواند راه انقلاب را درست طی کند. یک نرم افزار مطمئن و جامع که بتواند به او کمک کند این نرم افزار که می تواند شتاب دهنده و کمک کننده باشد و حتی در مواقعی تحول آفرین باشد، عبارت است از درسهای امام. درسهایی که هم در گفتار امام و هم در رفتار امام، میتوان آنها را یافت.

* انقلاب را مردم به پیروزی رساندند اما آن دل مطمئن و زبان ذوالفقارگون که آنها را در میدان نگه داشت، خمینی عظیم بود

* امام رضوان الله علیه، رهبر این انقلاب بود و رهبر نهضتی بود که به این انقلاب انجامید.

*انقلاب را البته مردم به پیروزی رساندند، در این تردیدی نیست ... اما آن دست قدرتمند، آن شخصیت پولادین، آن دل مطمئن، آن زبان ذوالفقارگونه که توانست میلیونها انسان را از قشرهای مختلف وارد میدان کند، اینها را در میدان نگه دارد،‌ یأس و ناامیدی را از آنها دور کند،‌ جهت حرکت را به اینها تعلیم بدهد، امام بزرگوار، خمینی عظیم بود.

* امام در مقاطع مختلف، میدان مبارزه را هم مشخص میکرد. به مردم تعلیم میداد که میدان مبارزه کجاست. در مقاطع مختلف به تناسب. در دوران نهضت یک جور، در گرماگرم روزهای خونین پیروزی انقلاب یک جور.

* امام هم حماسه ساز بود هم دارای معرفت و معنویت

* امام یک شخصیتی بود به معنای واقعی کلمه باتقوا و پرهیزگار و پاک... اهل معنویت و حالات عرفانی بود. اهل گریه سحر بود. مرحوم حاج احمد آقا به بنده گفت که امام سحرها که بلند می‌شوند و گریه می‌کنند در نماز و در دعا، این دستمال معمولی که ایشان دارند کفاف نمی‌دهد، برای ایشان حوله می‌گذاریم! حوله برای اشک!

* امام اهل این معنویت‌ها بود. اهل لطافت روحی بود. این کتابهای معنوی امام مثل آداب الصلاة، مثل شرح حدیث عقل و جهل، همه اینها را امام تقریبا در جوانی یا در اوایل میانسالی حدود چهل سالگی نوشته بود از جوانی این جور بود. امام هم حماسه‌ ساز بود هم دارای معرفت و معنویت بود.

* امام، رهبر بزرگترین انقلاب تاریخ انقلابها بود

*امام، رهبر بزرگترین انقلاب تاریخ انقلابها بود. چرا می‍گوییم بزرگترین انقلاب، در تاریخ انقلاب‌ها؟ در تاریخ انقلاب‌ها،‌ از همه‌ی انقلاب‌ها معروفتر، انقلاب کبیر فرانسه و انقلاب شوروی است. این دو انقلاب به وسیله مردم پیروز شد اما بعد از آنی که انقلاب پیروز شد، مردم شدند هیچ‌کاره. مردم کنار زده شدند.

نتیجه این شد که این دو انقلاب به سرعت از مسیر مردمی اولی خودشان منحرف شدند.

در فرانسه بعد از ۱۲، ۱۳ سال از انقلاب مجدداً کشور فرانسه سلطنتی شد و ناپلئون سرکار آمد، تاج سلطنت گذاشت. بعد هم برکنار شد و همان خانواده‌ای که انقلاب فرانسه بر علیه آنها -خانواده بوربون‌ها- بود، برگشتند و اداره امور فرانسه را بر عهده گرفتند.

در انقلاب شوروی به دوازده سال هم نرسید. بعد از جند سال کوتاه، استالین و جانشینانش آنچنان استبدادی و دیکتاتوری را بر کشورهای شوروی،‌ اعمال کردند که سلطنت های قبل از آنها این استبداد را ندیده بودند؛‌ باز هم مردم هیچ‌کاره بودند و هیچ‌کاره شدند.

* شجاعت و نترسیدن از چیزی خصوصیت امام بود

  • امام خمینی به معنای واقعی کلمه شجاع بود. از قول امام نقل کرده‌اند که والله من تا حالا نترسیدم. آنی که من خودم دیدم و خودم از امام شنیدم این بود: یک وقتی بنده راجع به یک مسئله‌ای با امام صحبت میکردم. یک مشکلی وجود داشت، برای ایشان شرح میدادم و یک پیشنهادی داشتم، در ضمنِ صحبت به ایشان گفتم که شما این کار را نمی‌کنید چون میترسید...؛ می‌خواستم بگویم میترسید که مثلا فلان مشکل پیش بیاید؛ تا گفتم میترسید ایشان گفتند: من از چیزی نمی‌ترسم.

* خصوصیت ایشان این بود. نمی‌خواستم بنده بگویم شما ترسو هستید. این یک تعبیر عرفی معمولی است. یعنی ملاحظه میکنید که این اتفاق نیفتد. اما کلمه‌ی ترس را که به کار بردم ایشان گفتند: من از چیزی نمی‌ترسم.

* اگر بخواهیم زیربنای مکتب مبارزه‌ی امام را و انقلاب امام را در یک جمله عرض بکنیم، باید بگوییم زیربنای همه‌ی فعالیت‌های ایشان، قیام لله بود، هدف قیام لله.

همانی که در یادداشت معروف ایشان در دوران جوانی در دفتر مرحوم وزیری یزدی رحمت‌الله‌علیه نوشته‌اند: قل انما اعظم بواحده ان تقوموا لله مثنی و فرادی؛

* این قیام لله اندیشه قرآنی بسیار مستحکمی دارد... این قیام لله در هر دوره‌ای ممکن است به نحوی باشد. قیام لله همیشه یک جور نیست. لکن در همه اینها هدف قیام لله یک چیز بیشتر نیست و آن اقامه حق و اقامه عدل و قسط و ترویج معنویت، در همه دوران‌ها این است.

*سعی و نقشه راه امام در ایجاد جمهوری اسلامی این بود که طرح جدید را از گذشته منحط کشور جدا کند

* در دوران ایجاد جمهوری اسلامی، سعی امام و نقشه راه امام این بود که طرح جدید را از گذشته منحط کشور، به کلی جدا کند. سعی امام این بود که این آینده را جوری طراحی کند که اداره کشور در ذیل فرهنگ و تمدن و قاموس غربی قرار نگیرد.

* اصرار داشت امام که طرح جمهوری اسلامی در ذیل آنچه که در غرب بهش میگویند جمهوری یا مردم‌سالاری قرار نگیرد. لذا من سال گذشته در همین روز تبیین کردم که جمهوری اسلام، جمهوری وام گرفته از غرب نیست،‌مربوط به خود اسلام است.

* این که امام روی رأی مردم این همه تاکید می کند، این ناشی است از معرفتی که به مسئله اسلام داشت. لذا امام از آن دو مکتبی که آن روز در دنیا رایج بود، یعنی لیبرال دمکراسی سرمایه محور تا رژیم کمونیستی دیکتاتوری محور، از هردوی اینها جمهوری اسلامی را جدا کرد. لذا یکی از شعارهای اصولی امام شعار نه شرقی نه غربی بود.

*یک الگوی تازه ای را امام مطرح کردند برای نظام جمهوری اسلامی به کلی متفاوت با آنها. در این الگوی امام. در الگوی امام دوگانه‌هایی با همدیگر هماهنگ و همساز شدند که سعی میشده همیشه در مقابل هم قرار بگیرند. هم معنویت دینی هم رأیِ مردم؛ این دوتا همیشه سعی می‌شده در مقابل هم باشند اما امام اینها را در کنار هم قرار داد.

* نقشه راه امام در ایجاد جمهوری اسلامی این بود که طرح جدید را از گذشته منحط کشور جدا کند

* در دوران ایجاد جمهوری اسلامی، سعی امام و نقشه راه امام این بود که طرح جدید را از گذشته منحط کشور، به کلی جدا کند. سعی امام این بود که این آینده را جوری طراحی کند که اداره کشور در ذیل فرهنگ و تمدن و قاموس غربی قرار نگیرد.

* اصرار داشت امام که طرح جمهوری اسلامی در ذیل آنچه که در غرب بهش میگویند جمهوری یا مردم‌سالاری قرار نگیرد. لذا من سال گذشته در همین روز تبیین کردم که جمهوری اسلام، جمهوری وام گرفته از غرب نیست،‌مربوط به خود اسلام است.

* این که امام روی رأی مردم این همه تاکید می کند، این ناشی است از معرفتی که به مسئله اسلام داشت. لذا امام از آن دو مکتبی که آن روز در دنیا رایج بود، یعنی لیبرال دمکراسی سرمایه محور تا رژیم کمونیستی دیکتاتوری محور، از هردوی اینها جمهوری اسلامی را جدا کرد. لذا یکی از شعارهای اصولی امام شعار نه شرقی نه غربی بود.

* یک الگوی تازه ای را امام مطرح کردند برای نظام جمهوری اسلامی به کلی متفاوت با آنها. در این الگوی امام. در الگوی امام دوگانه‌هایی با همدیگر هماهنگ و همساز شدند که سعی میشده همیشه در مقابل هم قرار بگیرند. هم معنویت دینی هم رأیِ مردم؛ این دوتا همیشه سعی می‌شده در مقابل هم باشند اما امام اینها را در کنار هم قرار داد.

* گرایش امروز مردم کشور به انقلاب و دین، از روز اول انقلاب یقیناً بیشتر است / اگر کسی میخواهد گرایش مردم به انقلاب را بفهمد به تشییع میلیونی شهید قاسم سلیمانی نگاه کند

* گاهی میشنویم در نوشته‌های اینترنتی یا رسانه ها، که اظهار نظر میکنند «مردم نسبت به روحانیت و دین بی‌اعتقاد شدند». خب این یکی از محاسبات صددرصد غلط است. مردم امروز گرایششان به انقلاب و به دین از روز اول انقلاب یقیناً بیشتر است. اگر کسی میخواهد گرایش مردم به انقلاب و مبارزات و مجاهدتها را بفهمد به تشییع میلیونی شهید قاسم سلیمانی نگاه کند.

* بدن قطعه قطعه شده‌ی شهید سلیمانی به وسیله میلیونها انسان بدرقه شد. یک فرد انقلابی، یک فرد مبارز و مجاهد که برای جمهوری اسلامی جان خودش را کف دستش گرفته بود، مردم اینجور از او بزرگداشت و احترام کردند.

* شنیدم، به من خبر دادند که امروز در اثنای سخنرانی جناب آقای حاج حسن آقای خمینی، کسانی سروصدا کردند. با این کار بنده مخالفم؛ با این نوع تخریب‌کردن‌ها و سروصدا کردن‌ها بنده موافق نیستم، من مخالفم، این را بدانند همه.

****

این برنامه ساعت ۹ صبح امروز؛ شنبه چهاردهم خرداد با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در حرم مطهر امام خمینی(ره) آغاز شد. حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی یادگار امام پیش از بیانات رهبر انقلاب سخنرانی کوتاهی برای حضار داشتند و سپس زائران را به شنیدن بیانات رهبر انقلاب دعوت کردند.

این مراسم به صورت زنده و مستقیم از رسانه KHAMENEI.IR و شبکه‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد.

ساعت شروع مراسم سالروز رحلت امام خمینی (ره) و سخنرانی رهبر انقلاب ؛ شنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۱

****