• پنجشنبه 07 مهر 1401 - 1:17
  • 81
  • 0 دیدگاه
  • اخبار ,

خلاصه سخنرانی رییس جمهور رییسی در صدا و سیما چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱

واضح نیوز ؛ هفتمین گفتگوی زنده  تلویزیونی رییس جمهور رییسی با صدا و سیما چهارشنبه ۶ مهر انجام شد در ادامه مهمترین بخش های گفتگوی رییسی را در این بخش از سایت خبری واضح نیوز بخوانید  تسنیم
خلاصه سخنرانی رییس جمهور رییسی در صدا و سیما چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱

واضح نیوز ؛ هفتمین گفتگوی زنده  تلویزیونی رییس جمهور رییسی با صدا و سیما چهارشنبه ۶ مهر انجام شد در ادامه مهمترین بخش های گفتگوی رییسی را در این بخش از سایت خبری واضح نیوز بخوانید 

تسنیم : رئیس جمهور در سخن با مردم گفت: در رویداد فرهنگی بی‌نظیر اربعین که بیش از 3.5 میلیون نفر از ایرانیان و بیش از 20 میلیون نفر زائر امام حسین(ع) حضور یافته و رویداد بزرگی را رقم زدند و هم‌چنین در مشهدالرضا(ع) بیش از 4.5 میلیون نفر زائر امام رضا(ع) شدند و این نمایانگر عشق مردم به اهل‌بیت(ع) بود و دولت وظیفه داشت از همه امکانات استفاده کند و بتواند خدمت‌رسانی نماید. ما خداوند متعال را برای این دو واقعه بزرگ شاکریم.

وی افزود: حاج قاسم سلیمانی فرمود ما ملت امام حسین (ع) هستیم ؛ از کنار عشق به اهل بیت(س) مردم تجلی گاه آن سفر زیارتی ایام اخیر بودند.

وی اضافه کرد: عضویت ایران در سازمان شانگهای رویداد مهمی است و ما به زیرساخت‌های اقتصادی آسیا وصل شدیم و اعضای این سازمان بخش قابل توجهی از جمعیت و اقتصاد جهان را در بر می‌گیرند؛ ارتباط ما با این کشورها می‌تواند به توسعه تجارت و توسعه اقتصادی ما کمک شایانی کند.

رئیس جمهور گفت: علاوه بر شرکت در اجلاس عمومی شانگهای و اعلام رسمی عضویت ایران در این سازمان، با روسای جمهوری و سران کشورها دیدار داشتم؛ در دیدار با رئیس‌جمهور چین اجرای برنامه 25 ساله بین دو کشور مطرح شد و قرار شد همکاری‌های انرژی باید توسعه یابد و اراده دو کشور برای کار تجاری و فعال شدن تجارت دو کشور مورد گفت‌وگو قرار گرفت؛ هم‌چنین مشارکت چینی‌ها در پروژه‌های مهم و اساسی مانند پروژه های ریلی در کشور ما مد نظر بود و تصمیم گرفتیم این موارد به‌طور جدی دنبال شود.

رئیسی تاکید کرد: از سفرم به مسکو تا جلسه اجلاس شانگهای روابط تجاری ما با روسیه 80 درصد افزایش یافته است؛ ما کریدور شمال به جنوب را دنبال می‌کنیم و در حوزه‌های نفتی و انرژی با روسیه کار مشترک انجام می‌دهیم و از جمله دیگر حوزه‌های فعالیت و همکاری، حوزه فضایی است؛ ما با هندی‌ها در چابهار کار را دنبال می‌کنیم وبه دنبال سرعت دادن به این موضوع هستیم تا در بهره برداری از این منطقه به سود آوری برسیم ،این موضوع را به سرعت دنبال می‌کنیم.

وی تصریح کرد: از اولین سفر من به تاجیکستان تا الان، روابط‌مان در حوزه‌های اقتصادی حدود 6 برابر افزایش داشته است و همکاری‌های مختلفی با کشورهای آسیای مرکزی داریم و این‌ها در مبنای سیاست همسایگی است؛ اعتماد متقابلی بین ما و کشورهای عضو شانگهای شکل گرفته و سیاست همسایگی جواب داده است؛ در دیدارهایم با سران کشورها، درباره مباحث اقتصادی گفت‌وگو داشتیم.

رئیسی درباره سفر نیویورک گفت: این سفر اولین سفر بعد از شهادت حاج قاسم سلیمانی به سازمان ملل بود و باید صدای ملت ایران می‌بودم و مواضع سیاسی جمهوری اسلامی ایران و ملت‌مان و صدای مظلومیت و اقتدار ایران را در نطق و برنامه‌های خود منتقل می‌کردم، در مجمع عمومی سعی کردم مواضع کشور را در مسائل هسته‌ای و سایر موضوعات بیان کرده و هم‌چنین به مظلومیت سایر ملت‌ها اشاره ای داشتم.

رئیسی ادامه داد: شرکت در اجلاس یونسکو و بیان مواضع تعلیمی و تربیتی ایران انجام گرفت و سعی کردیم محور مواضع ایران را که توجه به اسناد داخلی مانند سند تحول بنیادین است را مد نظر قرار دهیم و از تجربیات آنها استفاده کنیم؛ البته مشخص باشد که ما بر مبنای اصول و اسناد خود رفتار و حرکت می‌کنیم.

وی ادامه داد: در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل دیدارهای دوجانبه صورت گرفت و با 10 تن از سران و مقامات جهانی دیدار داشتم.

وی گفت: در نشست با مکرون رئیس‌جمهور فرانسه مباحث هسته‌ای مطرح شد و ما موضع ایران در این‌باره را اعلام کردیم و گفتیم توافق عادلانه و خوب کاملا قابل دست‌یابی است و ما آمادگی برای این را داریم. گفتیم آمریکایی‌ها از توافق خارج شدند و اروپا هم به تعهدات خود عمل نکرد و او قبول داشت و من گفتم باید پایبندی به تعهدات را محور قرار دهیم. رئیس‌جمهور فرانسه گفت من با آمریکا و اروپا صحبت می‌کنم و مواضع شما را به آن‌ها می‌گویم و نتیجه را به شما اطلاع خواهم داد.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه بر لزوم تضمین تأکید کردیم، عنوان کرد: من گفتم شما از طرفی مذاکره می‌کنید و از طرفی قطعنامه به شورای حکام پیشنهاد می‌کنید. هم‌چنین تأکید کردم که شما به‌عنوان اروپا چقدر دنبال‌روی از آمریکا می‌کنید؟

رئیسی با اشاره به دیدارش با گوترش دبیرکل سازمان ملل در جریان سفر به نیویورک، خاطر نشان کرد: او معتقد بود که ایران ظرفیت‌های بسیاری دارد که می‌تواند در مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای مورد استفاده قرار بگیرد؛ من گفتم که سازمان ملل در نیویورک قرار دارد اما تلاش کنید سازمان ملل، سازمان تحت تأثیر قدرت‌های بزرگ نباشد.

وی درباره مباحث مطرح‌شده در دیدارش با مکرون گفت: در جلسه ما بحثی درباره موضوعات داخلی ما طرح نشد و یک مسئله درباره حقوق بشر بیان شد و من گفتم ما در جایگاه مدعی هستیم و موارد نقض حقوق بشر در اروپا و آمریکا را مثال زدم و گفتم چرا نسبت به این موارد اعتراضی نمی‌شود؟ و استانداردهای دوگانه شما دارای اشکال است و موجب می‌شود جهان حرف شما را باور نکند.