تبلیغات بنری
 خودروی ملی جدید سایپا رونمایی شد + آلبوم تصاویر و مشخصات فنیحالوا به نقل از اسب بخار : دقایقی پیش، گروه خودروسازی سایپا در هفدهمین دوره از نمایشگاه خودرو شیراز از جدیدترین محصول خود رونمایی کرد.     نکته جالب این رونمایی، مواجه مردم و اصحاب رسانه با خودرویی ملی بود که نشان می دهد رفته رفته صنعت خودرو ایران به سمت تکامل در حال حرکت است. محصول جدید سایپا که نام تجاری SP100 را داشت، حال نام رسمی « رُهام » را برای خود برگزیده است.       رهام به عنوان یک سدان…
خودروی جدید ملی سایپا «رهام» رونمایی شد + تصاویر

 خودروی ملی جدید سایپا رونمایی شد + آلبوم تصاویر و مشخصات فنی

حالوا به نقل از اسب بخار : دقایقی پیش، گروه خودروسازی سایپا در هفدهمین دوره از نمایشگاه خودرو شیراز از جدیدترین محصول خود رونمایی کرد.

 

 خودروی ملی جدید سایپا

نکته جالب این رونمایی، مواجه مردم و اصحاب رسانه با خودرویی ملی بود که نشان می دهد رفته رفته صنعت خودرو ایران به سمت تکامل در حال حرکت است. محصول جدید سایپا که نام تجاری SP100 را داشت، حال نام رسمی « رُهام » را برای خود برگزیده است.

 

رهام

 

 

رهام به عنوان یک سدان ملی از جمع محصولات سایپا شناخته می شود. این خودرو طراحی ایرانی را پشت سر خود دارد و در ساخت آن طبق مستندات رسانه ای، از کمک خودروسازان بزرگ دنیا استفاده شده است.

 

رهام سایپا

 

 

به عنوان مثال گویا برخی تست های این خودرو در مرکز تحقیقات رنو-نیسان واقع در هند برگزار شده و از طرفی در ساخت نمونه توربوشارژر آن کمپانی AVL اتریش همکاری داشته است. مهندسان سایپا می گویند که در طراحی این خودرو از سبک های جدید استفاده شده و از طرفی رهام می توان استانداردهای یورو انکپ را پاس کند.

 

عکسهای سایپا رهام

 

به گفته مهندسان این گروه خودروسازی، رهام از نظر ایمنی در جایگاه خوبی قرار دارد و ساختار شاسی منوکوک آن به شکلی است که ایمنی سرنشینان را در حد قابل قبولی حفظ می کند.

 

 سایپا رهام رونمایی شد

 

در حال حاضر، رهام قرار است که با پیشرانه ۱۶۵۰ سی سی ۱۱۴ اسب بخار عرضه شود. این همان موتوری است که چند ماه پیش بر روی برلیانس خانواده H300 جایگزین پیشرانه ۱٫۵ لیتری شد.

 

 

طراحی داخلی سایپا رهام

 

 این خودروی ملی قابلیت عرضه با جعبه دنده ۵ سرعته دستی و شش سرعته اتوماتیک را دارد. البته سوال اینجاست که کدام کمپانی مسئولیت مهندسی و ساخت جعبه دنده شش سرعته رهام را قبول کرده است؟

 

 

نمای پشت خودروی سایپا رهام

 

 برخی می گویند که احتمالا هیوندای پاورتک آن را ساخته و برخی می گویند در قدم ابتدایی همان جعبه دنده ۴ سرعته اتوماتیک هیوندای پاورتک برلیانس سری H300 بر روی آن نصب می شود. بدین ترتیب، می توان گفت که رهام به عنوان یک خودرو ملی، قلب تپنده خود را از چینی ها به ارث برده است.

البته در نظر داشته باشید که قرار است در آینده یک پیشرانه توربو برای رهام معرفی شود. احتمال داده می شود که این موتور همان پیشرانه ۱٫۲ لیتری توربو سه سیلندر ۱۳۰ تا ۱۶۰ اسب بخار کمپانی AVL اتریش باشد.

 

 عکسهای خودروی رهام سایپا

 

در حال حاضر، رهام قرار است که با پیشرانه ۱۶۵۰ سی سی ۱۱۴ اسب بخار عرضه شود. این همان موتوری است که چند ماه پیش بر روی برلیانس خانواده H300 جایگزین پیشرانه ۱٫۵ لیتری شد. این خودروی ملی قابلیت عرضه با جعبه دنده ۵ سرعته دستی و شش سرعته اتوماتیک را دارد. البته سوال اینجاست که کدام کمپانی مسئولیت مهندسی و ساخت جعبه دنده شش سرعته رهام را قبول کرده است؟ برخی می گویند که احتمالا هیوندای پاورتک آن را ساخته و برخی می گویند در قدم ابتدایی همان جعبه دنده ۴ سرعته اتوماتیک هیوندای پاورتک برلیانس سری H300 بر روی آن نصب می شود. بدین ترتیب، می توان گفت که رهام به عنوان یک خودرو ملی، قلب تپنده خود را از چینی ها به ارث برده است. البته در نظر داشته باشید که قرار است در آینده یک پیشرانه توربو برای رهام معرفی شود. احتمال داده می شود که این موتور همان پیشرانه ۱٫۲ لیتری توربو سه سیلندر ۱۳۰ تا ۱۶۰ اسب بخار کمپانی AVL اتریش باشد.

 

طراحی نمای جلو سایپا رهام

 

اما در بحث امکانات، بدیهی است که سایپا رهام در تیپ های مختلفی عرضه می شود. ولی می توان گفت که رهام در فولترین نسخه به امکاناتی نظیر:
فرمان کمکی برقی
دی لایت
استارت دکمه ای
کنترل سیستم صوتی از روی فرمان
بلوتوث روی فرمان
سانروف
تریم داخلی چرم مصنوعی
ترمزهای ABS و EBD
سیستم کنترل پایداری الکتریکی و کنترل هرزگردی TCS و ESP
کروزکنترل
کروزکنترل هوشمند (با توجه به تصاویر زیر)
سیستم تهویه اتوماتیک
مانیتور
سنسور پارک و دروبین عقب
آینه تاشو برقی
دو کیسه هوا ( به احتمال زیاد در آینده کیسه های هوای جانبی و پرده ای اضافه می شود )
تنظیم ارتفاع چراغ
کامپیوتر سفر
و غیره

مجهز خواهد بود.

 

نمای داخلی سایپا رهام