تبلیغات بنری
 بازار خودرو کار خود را دست‌کم با 10درصد افزايش قيمت آغاز کرده است. با اين حال بنابر اظهارات رئيس اتحاديه نمايشگاه‌داران و فروشندگان خودرو، قيمت‌ها در روزهاي آينده اصلاح‌شده و در مسير کاهشي قرار مي‌گيرند. سعيد موتمني علت اين افزايش10درصدي را نيز خودروهاي کارتکس نمايندگان خودروسازان، به‌عنوان پايه قيمت بازار و تعطيلي مراکز شماره‌گذاري خودرو دانست. از سوي ديگر وزارت صمت توليد خودروي ايران‌خودرو و سايپا در سال 98 را اعلام کرده که اولي نسبت به سال 97 با 5/12درصد…
وضعیا بازار خودرو در 99 ; خودرو ارزان می‌شود ؟

 بازار خودرو کار خود را دست‌کم با 10درصد افزايش قيمت آغاز کرده است. با اين حال بنابر اظهارات رئيس اتحاديه نمايشگاه‌داران و فروشندگان خودرو، قيمت‌ها در روزهاي آينده اصلاح‌شده و در مسير کاهشي قرار مي‌گيرند. سعيد موتمني علت اين افزايش10درصدي را نيز خودروهاي کارتکس نمايندگان خودروسازان، به‌عنوان پايه قيمت بازار و تعطيلي مراکز شماره‌گذاري خودرو دانست. از سوي ديگر وزارت صمت توليد خودروي ايران‌خودرو و سايپا در سال 98 را اعلام کرده که اولي نسبت به سال 97 با 5/12درصد کاهش توليد و دومي تنها با يک درصد کاهش توليد روبه‌رو بوده است. در همين حال، مدير کل دفتر مقررات صادرات‌وواردات وزارت صمت نيز تاکيد کرد اطلاعيه ثبت سفارش خودرويي که در روزهاي اخير منتشرشده تنها مربوط به‌خودروهاي وارداتي رسوب‌کرده در گمرک است و همچنان هيچ خودروي جديدي ثبت سفارش نخواهد شد.در تاريخ 28 فروردين سال جاري، اطلاعيه‌اي در سامانه جامع تجارت انتشار يافت که طبق آن امکان ثبت‌سفارش‌هاي خودرويي موضوع تصويب‌نامه مورخ 1397/10/16 تا تاريخ 1399/02/29 تمديد شدند. در حالي که برخي فعالان بازار خودرو با اين اطلاعيه، اميدوار به‌گشايش ثبت سفارش‌ واردات خودرو بودند اما مدير کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت درباره اين اطلاعيه ‌گفت: بازشدن ثبت سفارش خودرو براي ويرايش و اقدامات لازم براي ترخيص خودروهاي دپو‌شده در گمرک است که تاريخ ثبت سفارش و قبض انبار آنها مربوط به‌قبل از ممنوعيت واردات است و شامل خودروهاي فاقد ثبت سفارش نمي‌شود. سعيد عباسپور در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: همچنين خودروهايي که به‌دليل داشتن حکم قضايي در گمرک مانده بود، در صورت صدور حکم قضايي ترخيص‌ مي‌شوند که تعداد آنها کم است. او تاکيد کرد: ثبت سفارش براي ويرايش و اقدامات لازم براي ترخيص است و براي افتتاح نيست. عباسپور ادامه داد: آخرين مصوبه در اين زمينه مربوط به خودروهايي ا‌ست که قبل از ممنوعيت واردات ثبت سفارش شدند ولي به‌دلايل مشکلات بانکي،‌ ارزي يا موارد ديگر ترخيص نشدند و حالا طبق اين مصوبه اجازه ترخيص يافتند.

سبقت سايپا از ايران‌خودرو

براساس آمار رسمي اعلام‌شده از سوي وزارت صمت از ميزان توليد خودروسازان در سال 98، گروه خودروسازي سايپا با توليد بيش از 414هزار دستگاه خودرو و با اختلاف نزديک به 42هزار خودرو، گروه صنعتي ايران خودرو را پشت سر گذاشت و خودروساز اول کشور در سال 98 شد. براساس اين گزارش که 12 ماه عملکرد صنعت خودرو در سال 98 را نشان مي‌‌دهد، ايران‌خودرو در سال گذشته 372هزار و 591 دستگاه خودرو توليد کرده که در مقايسه با توليد سال پيش از آن (425هزار و 825 دستگاه) ميزان توليد اين مجموعه 5/12درصد کاهش داشته است. در همين حال سايپا رقم کاهش توليد خود را در قياس با سال 97 (حدود 419هزار و 845 دستگاه) به حدود يک درصد رسانده است. همچنين سايپا در سال گذشته بيش از ديگر خودروسازان به‌تعهد خود عمل کرده است.

رکود معاملات خودرو

در همين حال رئيس اتحاديه نمايشگاه‌داران و فروشندگان خوردوي تهران با بيان اينکه بررسي قيمت خودرو نسبت به پايان اسفندماه نشان از افزايش حدود10درصدي دارد، اظهار کرد: برخي نمايندگان شرکت‌هاي خودروساز از حدود هشت روز گذشته، کار خود را آغاز کرده‌اند و تعدادي از خودروهاي ويرايشي (کارتکس) را براي افرادي که بيش از 18 ماه است ثبت نام نداشتند، با قيمت بالا عرضه کرده‌اند. زماني که فروشندگان خودرو مي‌بينند که نماينده رسمي خودروساز به‌طور مثال خودروي 206 را که پيش از سال جديد، ويرايشي 95ميليون تومان عرضه مي‌کرده، اکنون حدود 116ميليون تومان مي‌فروشد، قيمت‌هاي خود را بالا مي‌برند. سعيد موتمني افزود: دليل ديگر اين افزايش قيمت‌ها اين است که فعلا محصولات خودروسازان ايران‌خودرو و پارس‌خودرو، شماره‌گذاري و پلاک نمي‌شوند. در نتيجه، در حال حاضر خودروهاي شماره‌گذاري‌شده موجود در بازار، پيش از سال تحويل گرفته شده‌اند. او تاکيد کرد: همچنان در بازار تقاضايي وجود ندارد و معاملات راکد است اما طي روزهاي آينده با شروع رسمي معاملات، به‌حال عادي باز خواهد گشت و به‌دنبال آن شاهد کاهش قيمت‌ها خواهيم بود.