• جمعه 30 اردیبهشت 1401 - 22:31
  • 178
  • 0 دیدگاه
  • اقتصادی ,

دامپزشک اندونزیایی در راه ایران برای حفاظت توله یوز ایرانی

سازمان محیط‌زیست بالأخره تکانی خورد/ دامپزشک اندونزیایی در راه حفاظت از توله «ایران»! واضح نیوز گوناگون - سازمان حفاظت محیط‌زیست پس از چندین روز برای اقدام جدی در طرح تکثیر یو
دامپزشک اندونزیایی در راه ایران برای حفاظت توله یوز ایرانی

سازمان محیط‌زیست بالأخره تکانی خورد/ دامپزشک اندونزیایی در راه حفاظت از توله «ایران»!

واضح نیوز گوناگون - سازمان حفاظت محیط‌زیست پس از چندین روز برای اقدام جدی در طرح تکثیر یوزپلنگ‌های آسیایی بالأخره تکانی خورد و قرار است دامپزشک اندونزیایی برای حفاظت از تنها توله «ایران» وارد کشورمان شود.

«ایران»، نام یوزپلنگ ماده‌ای است که در طرح تکثیر یوزپلنگ‌های آسیایی مشارکت دارد و پس از ماه‌ها پیگیری با تلاش‌های انجام‌شده، بالأخره در ۱۱ اردیبهشت‌ماه در پارک ملی توران سزارین شد و سه توله به دنیا آورد.

دکتر بهرنگ اکرامی که پزشک معتمد مرکز تکثیر یوز آسیایی است، از ابتدا مسؤولیت این سزارین صحرایی را بر عهده داشت و کار در روزهای نخست، خوب پیش می‌رفت تا اینکه یکی از توله یوزها بعد از چند روز تلف شد.

تلف شدن یکی از یوزپلنگ‌های تازه متولدشده در پارک ملی توران و اشتباه در تعیین جنسیت یوزها در روزهای نخست حاشیه‌ساز شد و این مسائل، واکنش‌های مختلفی را در محافل تخصصی و رسانه‌ای به همراه داشت.

سکوت قابل‌تأمل سازمان محیط‌زیست در این زمینه ادامه یافت تا اینکه توله یوزپلنگ دوم «ایران» هم بعد از چند روز به علت آنچه شیر بی‌کیفیت اعلام شد، جان خود را از دست داد.

تنها یکی از فرزندان «ایران» هنوز زنده است و بسیاری از کارشناسان حیات‌وحش، پروژه تکثیر یوزپلنگ آسیایی در اسارت را که در پارک ملی توران در دست اجراست، شکست‌خورده می‌دانند.

حالا سازمان حفاظت محیط‌زیست تازه بعد از این همه مدت دست به کار شده و گویا قرار است اتفاقاتی برای حفاظت از تنها توله «ایران» رخ دهد.

علی سلاجقه، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست که امروز در جریان بیست و یکمین سفر استانی دولت به آذربایجان غربی رفته است، می‌گوید: سازمان حفاظت محیط‌زیست برای پی بردن به دلایل تلف شدن دو توله یوزپلنگ «ایران»، کمیته حقیقت‌یاب تشکیل داده است.

وی با اشاره به موضوع توله‌های «ایران» افزود: یک دامپزشک اندونزیایی در حال ورود به کشور است تا در این راستا از توله یوزهای ایران مراقبت کنند.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست ادامه داد: کمیته حقیقت‌یاب تشکیل شده تا هرگونه قصوری در زمینه تلفات رخ داده برای یوزها، بررسی شود.

امید تنها بچه یوز ایران دامپزشک اندوزیایی

گرچه اقدامات سازمان حفاظت محیط‌زیست برای نجات جان تنها یوز باقیمانده از فرزندان «ایران» بسیار دیرهنگام انجام می‌شود؛ اما امید است با ورود دامپزشک اندونزیایی برای مراقبت از توله یوز ایران، این گونه باارزش مثل برادران خود از دست نرود.