• سه شنبه 18 مهر 1402 - 9:56
  • 143
  • 0 دیدگاه
  • ورزشی ,

داور AFC مقصر اصلی لغو دیدار سپاهان و الاتحاد

بازبینی اتفاقات بازی سپاهان و الاتحاد نشان می‌دهد ناظر AFC به برداشتن موانع تردد داور برای بررسی VAR تاکید داشته اما سپاهانی‌ها با سهل‌انگاری یک اتفاق ساده را به مشکلی بزرگ تبدیل کردند.
داور AFC مقصر اصلی لغو دیدار سپاهان و الاتحاد

بازبینی اتفاقات بازی سپاهان و الاتحاد نشان می‌دهد ناظر AFC به برداشتن موانع تردد داور برای بررسی VAR تاکید داشته اما سپاهانی‌ها با سهل‌انگاری یک اتفاق ساده را به مشکلی بزرگ تبدیل کردند.

واضح نیوز ; دیدار تیم‌های فوتبال سپاهان اصفهان و الاتحاد عربستان در هفته دوم لیگ قهرمانان آسیا با تصمیم ناظر AFC لغو شد تا تصمیم‌گیری در خصوص این موضوع به جلسه کمیته اجرایی لیگ قهرمانان ۲۰۲۳ آسیا بازگردد. این در حالی است که مکان برگزاری بازی در نامه رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا به فدراسیون فوتبال ایران مورد تأیید قبلی قرار گرفته بود.

جلسه هماهنگی بدون مشکل و تذکر برگزار شد

رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا در حالی برگزار می‌شود که طبق آئین نامه مسابقات یک روز قبل از هر مسابقه در مرحله گروهی نشستی بین مسئولان AFC، نمایندگان دو تیم و همچنین افسران امنیتی و اجرایی فدراسیون فوتبال کشور میزبان برگزار می‌شود. در این جلسه در خصوص جزئیات نحوه برگزاری و حتی محل قرارگیری تماشاگران در ورزشگاه‌ها بحث و بررسی می‌شود. محل قرارگیری نیروهای آمبولانس، آتش نشانی و حتی دوربین‌های فیلمبرداری نیز ارزیابی شد تا مسابقه سپاهان و الاتحاد عربستان برگزار شود.

مسئول اجرایی AFC با اشاره به استفاده از سیستم داور ویدئویی محل جا نمایی دوربینی که تصویر مورد نیاز داور اول برای تشخیص هرگونه صحنه مشکوک اعلامی از سوی کمک داور ویدئویی را به باشگاه سپاهان به عنوان میزبان اعلام می‌کند تا هیچ مانعی در این مسیر وجود نداشته باشد. نشست هماهنگی در حالی به پایان می‌رسد که امضای حاضران در جلسه گرفته می‌شود تا طبق آن تمام مسائل ریز و درشت مورد ارزیابی ناظر AFC در روز مسابقه قرار بگیرد.

تذکر ناظر AFC شبانه بود

ناظر کنفدراسیون فوتبال آسیا پس از پایان آخرین تمرین تیم الاتحاد در اصفهان ارزیابی نهایی از ورزشگاه نقش جهان را انجام می‌دهد. در این بازدید که مسئولان باشگاه سپاهان نیز حضور داشتند نسبت به محل قرارگیری نیمکت ناظر داوری و همچنین سه سردیس به دلیل قرار گرفتن در مسیر رفت و آمد داور هنگام مشاهده تصویرهای VAR تذکر می‌دهد. او به صراحت خواستار تغییر محل این سردیس و برداشتن مانع رفت و آمد داور می‌شود اما مسئولان سپاهان مدعی هستند در همین بازدید توانسته‌اند ناظر را توجیه کنند که به دلیل طولانی بودن عملیات عمرانی برای برداشتن نیمکت و همچنین سردیس‌های نصب شده جانمایی دیگری برای VAR صورت پذیرد.

الاتحاد آماده بازی بود

باشگاه الاتحاد عربستان پس از ورود به ورزشگاه نقش جهان اصفهان لیست ترکیب خود را به نماینده AFC اعلام می‌کند و او نیز طبق روال آن را در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهد تا لیست اولیه دو تیم هم منتشر شود. مربیان الاتحاد به همراه تعدادی از بازیکنان این تیم برای آشنایی با فضای ورزشگاه نقش جهان در چمن نیز حاضر می‌شوند. تدارکات الاتحاد توپ‌های تمرینی و ابزار لازم را در زمین قرار می‌دهد تا بازیکنان برای تمرین کردن آماده شوند. پیگیری‌ها نشان می‌دهد الاتحاد عربستان هیچ مشکلی برای برگزاری این دیدار نداشته است و حتی بازیکنان این تیم دقایقی هم در راهروی رختکن بدن‌هایشان را گرم می‌کنند اما برای ورود به زمین منتظر مجوز ناظر AFC می‌شوند که صادر نمی‌شود.

اخطار دوم ناظر و سپس تماس با مقر AFC

بر خلاف ادعای مسئولان سپاهان، ناظر AFC نسبت به وجود سردیس شهید سلیمانی و نیمکت ناظر داوری در مسیر بررسی تصویرهای VAR توسط داور اخطار جدی تری را در فاصله سه ساعت مانده به شروع بازی می‌دهد که سپاهانی‌ها اعلام می‌کنند این موضوع قابل تغییر نیست چون زمان مناسبی برای برداشتن سردیس‌های نصب شده وجود ندارد. مسئول بازی پس از سرپیچی باشگاه سپاهان نسبت به این موضوع دلیل آنها را غیرموجه می‌داند و با استناد به اخطارهای قبلی تماس مستقیم با مسئولان اجرایی لیگ قهرمانان آسیا در مقر AFC برقرار می‌کند.