• پنجشنبه 17 فروردین 1402 - 22:33
  • 49
  • 0 دیدگاه
  • اخبار ,

دردسر تازه دولت آذربایجان برای کارمندان سفارت ایران در باکو

دولت آذربایجان چهار کارمند سفارت ایران را عنصر نامطلوب خوانده و خواستار خروج آنها از خاک آذربايجان شد . به گزارش واضح نیوز ؛ وزارت خارجه جمهوری آذربایجان ، چهار کارمند سفارت ایران را عنصر نامطلوب خ
دردسر تازه دولت آذربایجان برای کارمندان سفارت ایران در باکو

دولت آذربایجان چهار کارمند سفارت ایران را عنصر نامطلوب خوانده و خواستار خروج آنها از خاک آذربايجان شد .

به گزارش واضح نیوز ؛ وزارت خارجه جمهوری آذربایجان ، چهار کارمند سفارت ایران را عنصر نامطلوب خواند و خواستار خروج آنها طی 48 ساعت شد.

فارس نوشت : در ادامه اقدامات سوال برانگیز جمهوری آذربایجان در قبال ایران، وزارت خارجه باکو خواستار خروج چهار کارمند سفارت ایران شد.

رسانه‌های دولتی جمهوری آذربایجان از قبیل خبرگزاری رسمی «آذرتاج» روز پنجشنبه (امروز) گزارشی درباره اقدام وزارت خارجه این کشور علیه اعضای سفارت جمهوری اسلامی ایران منتشر کردند.

طبق این گزارش‌ها، در تاریخ ۱۵ فروردین، سید عباس موسوی، سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان به وزارت امور خارجه احضار شد.

بنا بر ادعای وزارت خارجه باکو، در دیدار مقام‌های جمهوری آذربایجان با عباس موسوی «به دلیل اقدامات تحریک آمیز اخیر کشورش در رابطه با (جمهوری) آذربایجان، نارضایتی شدید به سفیر ایران ابراز شد».

رسانه‌های جمهوری آذربایجان خبر دادند که وزارت خارجه این کشور خواستار اخراج چهار کارمند سفارت ایران شده است.

طبق بیانیه ادعایی وزارت خارجه باکو، «به اطلاع سفیر ایران رسانده شد که ۴ نفر از کارکنان سفارت ایران به دلیل فعالیت‌های منافی با وضعیت دیپلماتیک و مغایر با کنوانسیون ۱۹۶۱ وین در مورد روابط دیپلماتیک توسط دولت آذربایجان عنصر نامطلوب اعلام شدند و از آنها خواسته شد ظرف ۴۸ ساعت خاک آذربایجان را ترک کنند».

این اقدام جمهوری آذربایجان در شرایطی انجام شده که به دنبال سفر اخیر وزیر خارجه باکو به تل‌آویو، اظهارات و مواضع ضد ایرانی جمهوری آذربایجان تشدید شده است.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری آذربایجان هفته گذشته به جای پاسخگویی درباره توافق این کشور با رژیم صهیونیستی مبنی بر تشکیل جبهه متحد علیه ایران، در ادعایی بی اساس مدعی شده بود که ایران در ترور یک نماینده پارلمان این کشور دخالت داشته است.  

این اظهارنظر واکنش ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را به دنبال داتش و او با اشاره به طفره رفتن مقامات جمهوری آذربایجان از ارائه توضیح درباره توافق با رژیم صهیونیستی گفت: به برادران و خواهران مسلمان در آذربایجان توصیه می‌کنیم نسبت به نیات واقعی دشمن صهیونیستی هوشیار باشند.