تبلیغات بنری
چندی پیش اخباری منتشر شد که خبر از افزایش قیمت حبوبات خصوصا لوبیا را در سال جدید می‌داد. موضوعی که دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی علت آن را نه کمبود و کسری بار، بلکه سودجویی برخی افراد در فروش بارشان دانست.   به گزارش ایسنا، قاسمعلی حسنی با بیان اینکه در یکی دو ماه اخیر در برخی غلات و حبوبات شاهد افزایش قیمت غیرمنطقی و غیرقانونی بودیم، اظهار کرد: این افزایش قیمت به خاطر کمبود یا کسری بار نبود؛ بلکه به خاطر سودجویی برخی افراد در فروش بارشان بود.وی با اشاره به این که ایران هم تولیدکننده…

چندی پیش اخباری منتشر شد که خبر از افزایش قیمت حبوبات خصوصا لوبیا را در سال جدید می‌داد. موضوعی که دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی علت آن را نه کمبود و کسری بار، بلکه سودجویی برخی افراد در فروش بارشان دانست.

 

به گزارش ایسنا، قاسمعلی حسنی با بیان اینکه در یکی دو ماه اخیر در برخی غلات و حبوبات شاهد افزایش قیمت غیرمنطقی و غیرقانونی بودیم، اظهار کرد: این افزایش قیمت به خاطر کمبود یا کسری بار نبود؛ بلکه به خاطر سودجویی برخی افراد در فروش بارشان بود.
وی با اشاره به این که ایران هم تولیدکننده غلات و حبوبات است هم واردکننده، گفت: با بسته شدن مرزهای وارداتی و صادراتی، بعضی از کشورها صادرات برخی از محصولات‌شان را محدود و ممنوع کردند و همین امر باعث شد افرادی که بار غلات و حبوبات دارند نیز محصولات‌شان را با قیمت بیشتری بفروشند.

 

دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی در ادامه به کشورهایی که به ایران حبوبات صادر می‌کنند اشاره کرد و گفت: عدس از کانادا، نخود از اتیوپی و استرالیا، لوبیا از چین، قزاقستان و قرقیزستان وارد کشور می‌شود.‌ وی در ادامه با اشاره به اینکه در ماه رمضان مصرف حبوبات و غلات بیشتر می‌شود، اظهار کرد: با توجه به گرم شدن هوا و شرایط سختی که برای نگهداری این اقلام ایجاد می‌شود، به نظر می‌رسد قیمت آنها کاهش یابد.
حسنی با بیان اینکه ارزهای نیمایی و یارانه‌ای آفت اقتصاد کشور است، افزود: این ارزهای دولتی رقابت را غیرمنصفانه کرده است. عده‌ای دسترسی به این ارزها دارند و عده‌ای دیگر نیز ندارند. این افرادی که ارز دولتی دریافت می‌کنند با ارز دولتی خرید می‌کنند، ولی با قیمت آزاد محصولات‌شان را می‌فروشند.

 

وی به افزایش قیمت برنج خارجی نیز اشاره کرد و گفت: در برنج خارجی نیز با افزایش قیمت مواجه شدیم. برنجی که باید ۷۴۰۰ فروخته شود ۹۵۰۰ تومان فروخته می‌شود و حدود دوماه است که این افزایش قیمت ۲۰۰۰ تومانی بیش از مصوبه دولت اتفاق افتاده است.

برچسب ها : , ,