• یکشنبه 29 خرداد 1401 - 19:59
  • 143
  • 0 دیدگاه
  • اخبار ,

رئیسی: روابط ایران با همسایگان در دریای خزر را گسترش می‌دهیم

رئیس جمهور گفت: همکاری با همسایگان ایران در دریای خزر برای ایران دارای اولویت بوده و حتما بنا داریم این همکاری‌ها را گسترش دهیم. به گزارش واضح نیوز، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در نشست خبری مشترک
رئیسی: روابط ایران با همسایگان در دریای خزر را گسترش می‌دهیم

رئیس جمهور گفت: همکاری با همسایگان ایران در دریای خزر برای ایران دارای اولویت بوده و حتما بنا داریم این همکاری‌ها را گسترش دهیم.

به گزارش واضح نیوز، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در نشست خبری مشترک خود با رئیس جمهور قزاقستان با اشاره به امضای 9 یادداشت تفاهم و سند همکاری میان دو کشور اظهار کرد: امضای این اسناد نشان اراده دو کشور برای توسعه روابط و مناسبات خود است. روابط تجاری دو کشور در ماه‌های اخیر 50 درصد رشد داشته است و حتما سطح این روابط می‌تواند بیشتر افزایش یابد. سطح تعاملات دو کشور را می‌توانیم در گام اول تا سه میلیارد دلار قرار دهیم.

وی تاکید کرد: روابط دو کشور می‌تواند در زمینه کشاورزی، صنعتی، حمل و نقل و ترانزیت، انرژی و نفت و گاز توسعه یابد. زمینه‌های فرهنگی و تمدنی دو کشور هم ایجاد می‌کند روابط بسیار خوبی میان دو ملت در زمینه فرهنگی داشته باشیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه مجموعه صحبت‌های امروز زمینه گسترش همکاری‌های ایران و قزاقستان را فراهم کرد، افزود: ما معتقدیم علاوه بر روابط دو جانبه روابط منطقه ای میان ایران و قزاقستان و سایر کشورهای منطقه هم باید گسترش یابد. از جمله همکاری های دو کشور در سازمان‌های منطقه‌ای مثل پیمان همکاری شانگهای و اتحادیه ارواسیا.

رئیسی تاکید کرد: برای جمهوری اسلامی ایران همکاری با همسایگان در دریای خزر دارای اولویت است و ما حتما بنا داریم این همکاری را گسترش دهیم. علاوه بر همکاری های منطقه‌ای بنای دو کشور این است که در سازمان‌های بین‌المللی هم گام‌های جدی بردارند، به ویژه که درباره مسائل منطقه‌ای و جهانی نگاه‌های مشترکی وجود دارد. مثلا ما در موضوع افغانستان نظر مشترکی داریم که باید حتما در این کشور دولت فراگیری تشکیل شود تا از همه گروه‌های سیاسی و اقوام پشتیبانی کند.

رئیس جمهور همچنین گفت: ما اتفاق نظر داریم حضور بیگانگان در منطقه امنیت ساز نبوده و مشکلی را حل نمی‌کند. ما اعتقاد داریم مسائل هر منطقه را باید مسئولان و مردم آن منطقه حل کنند. گره مسائل منطقه‌ای به دست خود منطقه باز می‌شود و حضور بیگانگان بیشتر به مشکلات می‌افزاید.

وی در پایان با تشکر از توکایف رئیس جمهور قزاقستان و هیات همراه برای سفر به تهران گفت: در جواب دعوت رئیس جمهور قزاقستان در زمان مقتضی به این کشور سفر می‌کنم.

منبع: ایسنا