تبلیغات بنری
 پرونده نجفی بار دیگر در دادگاه کیفری استان تهران رسیدگی خواهد شد. این درحالی است که شهردار پیشین تهران همچنان در زندان به سر می‌برد و به گفته وکیلش جانش در خطر است. با این حال، دیوان‌عالی کشور حکم زندان نجفی را نقض کرده است. اگر محمدعلی نجفی در رسیدگی دوباره به پروند‌ه‌اش، از قتل عمد مبرا شود، احتمالا به‌زودی از زندان آزاد خواهد شد.   نخستین دوره رسیدگی به پرونده این سیاستمدار طی سه جلسه دادگاه در شعبه ۹ دادگاه کیفری یک تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی برگزار…

 پرونده نجفی بار دیگر در دادگاه کیفری استان تهران رسیدگی خواهد شد. این درحالی است که شهردار پیشین تهران همچنان در زندان به سر می‌برد و به گفته وکیلش جانش در خطر است. با این حال، دیوان‌عالی کشور حکم زندان نجفی را نقض کرده است. اگر محمدعلی نجفی در رسیدگی دوباره به پروند‌ه‌اش، از قتل عمد مبرا شود، احتمالا به‌زودی از زندان آزاد خواهد شد.

 

نخستین دوره رسیدگی به پرونده این سیاستمدار طی سه جلسه دادگاه در شعبه ۹ دادگاه کیفری یک تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی برگزار شد. محمدعلی نجفی پس از جلسات محاکمه به قصاص و حبس محکوم شد.

 

خانواده میترا استاد درحالی‌که به شدت بر اجرای حکم قصاص اصرار داشتند، درنهایت پس از مدت کوتاهی اعلام رضایت کردند، بنابراین نجفی از حکم اعدام رها شد. اما این پایان ماجرا برای این پرونده پرحاشیه و جنجالی نبود. با وجود رضایت خانواده اولیای‌دم اما نجفی باید از جنبه عمومی جرم محاکمه و به حبس محکوم می‌شد، بنابراین وکیل او به رأی صادره اعتراض کرد و این قتل را شبه‌عمد دانست.

 

 پس از اعتراض به پرونده، دیوان‌عالی کشور حکم صادره شعبه ۹ دادگاه کیفری یک تهران را نقض کرد و پرونده را برای رسیدگی مجدد به همان شعبه  فرستاد. دو جلسه دادگاه در دور دوم رسیدگی به این پرونده در روزهای ششم و نهم آذرماه ‌سال ۹۸ در شعبه نهم دادگاه کیفری یک تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی برگزار شد. اما باز هم قضات دادگاه این قتل را عمد دانستند و نجفی را به  ٦‌ سال و ٦ ماه حبس تعزیری به اتهام قتل و به علت نگهداری اسلحه به یک‌سال و سه ماه حبس تعزیری محکوم کردند.

 

بیست ‌و پنجم دی ماه ‌سال ۹۸ گودرزی، وکیل متهم اعلام کرد که پس از فرجام‌خواهی نسبت به رأی صادره، پرونده به شعبه ۴۱ دیوان‌عالی کشور ارجاع شده است. این درحالی است که قضات دادگاه با آزادی نجفی با قرار وثیقه موافقت نکردند، تا این‌که پرونده نجفی در شعبه ٤١ دیوان‌عالی کشور رسیدگی شد.

 

گودرزی، وکیل‌مدافع محمدعلی نجفی درباره این ماجرا به خبرنگار «شهروند» گفت: «پس از فرجام‌خواهی ما نسبت به رأی صادره در دور دوم رسیدگی، پرونده به شعبه ۴۱ دیوان‌عالی کشور ارجاع شد و در مراجعات متعددی که به شعبه ۴۱ دیوان‌عالی داشتم، دیوان‌عالی رأی صادره را نقض کرده و پرونده برای رسیدگی به شعبه هم عرض ارجاع شده است‌. اما هنوز مشخص نشده که کدام شعبه رسیدگی مجدد به این پرونده را برعهده خواهد گرفت.

 

 این اتفاق می‌تواند تحول بزرگی در پرونده موکلم باشد، چراکه معمولا قضات دادگاه از رأی دیوان‌عالی کشور تبعیت‌می‌کنند. درست است که آنها در رسیدگی به پرونده‌ها به صورت مستقل عمل می‌کنند، اما همین که دیوان‌عالی کشور این حکم را نقض کرده، امید ما بیشتر شده که در رسیدگی مجدد نظر دیوان‌عالی کشور لحاظ شود. اگر قتل شبه‌عمد اعلام شود، متهم بین یک تا سه سال حبس محکوم می‌شود که با توجه به شخصیت و چهره سیاسی و شناخته‌شده موکلم احتمالا او به میزان کمی از حبس محکوم شده و از زندان آزاد خواهد شد. هر چند الان هم باید از زندان آزاد شود، چراکه برای او قرار وثیقه صادر شد و ما وثیقه گذاشتیم، اما دادگاه درخواست ما را نپذیرفت و موکلم همچنان در زندان به سر می‌برد.»

 

او با اشاره به ابراز نگرانی از وضع موکلش در زندان با توجه به شیوع کرونا گفت: «در طول هفت ماه گذشته ما چندین بار وثیقه را معرفی کرده‌ایم، ولی دادگاه از پذیرش وثیقه و آزادی موکلم امتناع کرده است. درحال حاضر موکلم در سلولی است که ۱۱ نفر بازداشتی دارد، این درحالی است که یکی از هم‌بندی‌های موکلم با علایم مشکوک به کرونا به بیمارستان اعزام و در آنجا بستری شد. الان هم موکلم مرخص شده و او را در قسمتی از زندان قرنطینه کرده‌اند. ما بشدت نگران وضع او هستیم. در این راستا از معاون اول قوه قضائیه تقاضا کردم و ایشان برای بررسی، موضوع را به دادستانی ارجاع داد و دادستانی تهران هم گزارش کار را به دیوان‌عالی و شعبه ۹ دادگاه کیفری ارسال کرد، ولی متاسفانه دادگاه با پذیرش وثیقه و آزادی موکلم موافقت نکرده است.  موکلم بیماری‌های زیادی دارد و این ویروس می‌تواند جانش را به خطر بیندازد، ولی فعلا که او در زندان است و هیچ‌کس با آزادی‌اش موافقت نمی‌کند.»

 

برچسب ها : ,