• پنجشنبه 02 تیر 1401 - 9:01
  • 152
  • 0 دیدگاه

اخرین اخبار زلزله مرگبار افغانستان / 1000 کشته در این زلزله ویرانگر

واضح نیوز حوادث : چهارشنبه یکم تیر زلزله ویرانگر ۶.۱ ریشتر افغانستان را در هم نوردید و باعث کشته شدن هزار تن از افغانی ها شد.  آخرین خبرها از زلزله افغانستان حاکی از کشته شدن هزار افغانستانی دارد
اخرین اخبار زلزله مرگبار افغانستان / 1000 کشته در این زلزله ویرانگر

واضح نیوز حوادث : چهارشنبه یکم تیر زلزله ویرانگر ۶.۱ ریشتر افغانستان را در هم نوردید و باعث کشته شدن هزار تن از افغانی ها شد.  آخرین خبرها از زلزله افغانستان حاکی از کشته شدن هزار افغانستانی دارد . 

زمین لرزه مهیب در افغانستان بیش از 1000کشته و 1500 مصدوم به جا گذاشت. 

به گزارش واضح نیوز؛ افغانستان آرام ندارد. همسایه شرقی مان که تا دیروز در عزای بمب گذاری ها، انتحاری ها و حملات پیاپی تروریستی بود، دیروز با زمین لرزه 6.1 ریشتری دوباره رخت عزا پوشید.

این زلزله در ساعات اولیه روز چهارشنبه اول سرطان، زمانی رخ داد که بسیاری از مردم در خواب بودند. تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده، حاکی از رانش زمین و تخریب گسترده ساختمان‌هاست.

مرکز زلزله‌شناسی اروپا- مدیترانه در حساب توئیتری خود نوشته به جز دیگر شهرهای افغانستان همچون کابل، این زلزله در پاکستان و هند و در منطقه‌ای به بزرگی ۵۰۰ کیلومتر حس شد. تصاویر منتشر شده در رسانه‌های افغانستان حاکی از ویران شدن خانه‌های مسکونی در مناطق زلزله زده و جسدهایی است که در میان پتو پوشانده شده‌اند.

در 10 سال گذشته بیش از 7 هزار افغان در زلزله کشته شدند!

افغانستان در منطقه‌ای لرزه‌خیز و روی چندین گسل قرار دارد. بنابر گزارش دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل، در ۱۰ سال گذشته بیش از هفت هزار نفر در زمین لرزه در این کشور جانشان را از دست داده‌اند.

به طور متوسط سالانه ۵۶۰ نفر بر اثر زلزله کشته می‌شوند مثل زمین لرزه هندوکش در سال 2015 که حدود 400 کشته داشت، زلزله در تخار در سال 1998 میلادی که جان حدود پنج هزار نفر را گرفت و... که در این سال ها مردم افغانستان را عزادار کرده است.

اعلام نیاز به کمک های فوری برای مردم افغانستان

در همین حال ملاهبت ا... آخوندزاده، رهبر طالبان روز گذشته به دنبال زلزله در افغانستان که باعث جان باختن شمار زیادی از مردم این کشور شد، از تمام نهادهای کمک رسان بین‌المللی خواسته تا به زلزله زدگان کمک کنند. مقامات طالبان اعلام کردند که کمک رسانی به مناطق آسیب دیده ادامه داشته و به احتمال زیاد آمار تلفات افزایش خواهد داشت.

این در حالی است که سخنگوی دولت ایران با تسلیت وقوع زلزله در افغانستان، گفت: جمهوری اسلامی ایران مانند سایر موضوعات انسانی کنار مردم افغانستان خواهد بود و کمک‌های لازم را انجام خواهد داد.

بلال کریمی سخنگوی طالبان هم در توییتی نوشت: «متاسفانه شب گذشته زلزله شدیدی در چهار ولسوالی ولایت پکتیکا رخ داد که در نتیجه آن صدها تن از هموطنان ما کشته و زخمی شدند و ده‌ها خانه ویران شد». او اعلام کرد: «ما از همه آژانس‌های امدادی می‌خواهیم فورا تیم‌هایی را برای جلوگیری از وقوع فاجعه بیشتر به منطقه اعزام کنند.»