• دوشنبه 16 خرداد 1401 - 21:57
  • 2816
  • 1 دیدگاه

زمان دقیق واریز بیمه بیکاری در خرداد ماه ۱۴۰۱ l علت واریز نشدن بیمه بیکاری

 بیمه بیکاری در خرداد ماه 1401 کی واریز میشود ؟ زمان واریز بیمه بیکاری خرداد ماه ۱۴۰۱ سی ام خرداد واریز میشود  علت واریز نشدن بیمه بیکاری  خرداد چیست و کی واریز میشود ؟ واضح نیوز اجتما
زمان دقیق واریز بیمه بیکاری در خرداد ماه ۱۴۰۱ l علت واریز نشدن بیمه بیکاری

 بیمه بیکاری در خرداد ماه 1401 کی واریز میشود ؟ زمان واریز بیمه بیکاری خرداد ماه ۱۴۰۱ سی ام خرداد واریز میشود  علت واریز نشدن بیمه بیکاری  خرداد چیست و کی واریز میشود ؟

واضح نیوز اجتماعی: آخرین اخبار و جزئیات واریز نشدن بیمه بیکاری خردادماه را بخوانید .

زمان واریز بیمه بیکاری خرداد ماه

بیمه بیکاری از سوی اداره کار قرار است در آخر ماه واریز شود و در 30 خرداد ماه 1401 به حساب مشمولان واریز خواهد شد..

این روزها که با توجه وضعیت اقتصادی بسیاری از کسب و کارها به اخراج کارکنان خود روی آورده اند و گاه گاهی خبر اخراج کارکنان یک شرکت به گوش می رسد با این حال، دانستن شرایط و ضوابط استفاده از بیمه بیکاری می تواند برای بسیاری از ما یا همکاران تعدیل شده ما مفید باشد.

گر فرد بیمه‌شده به علت تغییرات ساختار اقتصادیِ محل کار و بنا به تشخیص وزارتخانه مربوطه و تائید شورای عالی کار، شغل خود را از دست دهد، «بیکار موقت» شناخته می‌شود و مشمول قانون بیمه بیکاری است. این قانون در مورد بیمه‌شدگانی که به خاطر حوادث غیرمترقبه مانند سیل، زلزله، جنگ و آتش‌سوزی شغل خود را از دست می‌دهند نیز صدق می‌کند.

ارادی یا غیرارادی بودن بیکاریِ فرد، به تشخیص کمیته‌ای متشکل از نمایندگانِ سازمان تأمین اجتماعی و اداره کار و امور اجتماعی محل اشتغال بیمه‌شده بستگی دارد.

محدودیتی در تعداد موارد استفاده از بیمه بیکاری وجود ندارد. حداکثر مدت استفاده از مقرری بیمه بیکاری با احتساب دوره‌های قبلی برای مجردین، ۳۶ ماه و برای متاهلین یا متکفلین، جمعا به مدت ۵۰ ماه است. به دلیل آثار نامطلوبی که بیکار شدن یک فرد در جامعه و خانواده دارد توجه به افراد بیکار جامعه و حل مسائل مالی و مشکلات بیکاری آنها و حمایت از افراد بیکار و خانواده های آنها ، قانون گذار ایران با وضع مقرراتی در خصوص این موضوع تدابیری اندیشیده است.

زمان واریز بیمه بیکاری 

فرآیند سازمان تامین اجتماعی برای پرداخت بیمه بیکاری در سال های اخیر به این صورت بوده است که تا تاریخ 15 ام ماه بعد مبلغ بیمه بیکاری به حساب مشمولین دریافت بیمه بیکاری واریز می شود. به عنوان مثال بیمه بیکاری اردیبهشت 1401 در تاریخ 15 خرداد 1401 واریز می شود.

معمولا شعبه ها در یک تاریخ مشخص بیمه بیکاری را واریز میکنند اما ممکن به دلیل مصادف بودن 15 ام ماه با تعطیلات رسمی در اولین روز غیر تعطیل بعد از آن واریز انجام شود. بنابراین باتوجه به اینکه 15 خرداد تعطیل رسمی است احتمالا بیمه بیکاری خرداد تا 16 ام خرداد واریز می شود.


مبلغ بیمه بیکاری 

حداقل مبلغ بیمه بیکاری 1401، حداقل حقوق وزارت کار (بدون بن و حق مسکن) می باشد که برای سال 1401 حدودا مبلغ 42,000,000 ریال می باشد. 

برای کسانی که اولین ماه دریافتی بیمه بیکاری شان است از تاریخ بیکاری حقوق بیمه بیکاری ماه قبل که واریز نشده به صورت یکجا به حسابشان واریز خواهد شد. به عنوان مثال اگر تاریخ بیکاری شما 30 بهمن باشد و شما اولین بیمه بیکاری خود را در تاریخ 15 خرداد دریافت کنید حقوق بیمه بیکاری اسفند و فروردین و اردیبهشت یکجا به حسابتان واریز می شود. 


افزایش حقوق بیمه بیکاری

افزایش حقوق بیمه بیکاری از اول فروردین 1401 برای کسانی که در سال 1400، بیمه بیکاری دریافت می کردند اعمال می شود. حقوق فروردین بیمه بیکاری 1401 با نرخ افزایش یافته سال جدید، تا 15 اردیبهشت واریز می شود. هرچند شعب تا 27 اردیبهشت فرصت دارند تا سند تایید شده بیمه بیکاری فروردین را واریز کنند اما معمولا زودتر پرداخت می کنند.


استعلام واریز بیمه بیکاری

برای استعلام واریز بیمه بیکاری خرداد 1401 وارد سایت تامین اجتماعی شوید و از منوی بیمه شدگان، حمایت های کوتاه مدت را انتخاب کنید و سپس روی مشاهده درخواست های تعهدات کوتاه مدت کلیک کنید. در این قسمت می توانید ملاحظه کنید که سند پرداخت بیمه بیکاری برای شما صادر شده یا نه. 

سند واریز بیمه بیکاری 

اگر فردی مشمول دریافت بیمه بیکاری باشد حداکثر تا 30 ام هر ماه سند پرداخت در شعبه بیمه تامین اجتماعی صادر میشود و شعب تا 27 ام ماه بعد فرصت دارند تا سند تایید شده بیمه بیکاری را واریز کنند اما معمولا زودتر پرداخت می کنندو حداکثر تا تاریخ 15 ام ماه بعد به حساب فرد واریز می شود.  به عنوان مثال سند پرداخت بیمه بیکاری اردیبهشت 1401 حداکثر تا پایان اردیبهشت صادر می شود و تا تاریخ 15 خرداد 1401 پرداخت می شود.

در صورتی که به هر دلیل بیمه بیکاری شما قطع شده باشد در پایان ماه برای شما سند پرداخت بیمه بیکاری صادر نمی شود و طبیعتا در تارخ 15 ام ماه بعد هم واریزی به حساب شما انجام نمیشود. بنابراین اگر بنا به دلایلی ازجمله عدم حضور در زمان مراجعه بازرس تامین اجتماعی احتمال قطع بیمه بیکاری خود را بالا میدانید برای پیگیری حداکثر تا تاریخ 30 ام همان ماه فرصت دارید تا پیگیری کنید. به عنوان مثال برای پیگیری واریز بیمه بیکاری اردیبهشت 1401 که تا تاریخ 15 خرداد1401 قرار است پرداخت شود، حداکثر تا پایان اردیبهشت فرصت دارید که پیگیری کنید.

هرچند اگر بعد از آن تاریخ پیگیری کنید و مجدد بیمه بیکاری شما برقرار شود در ماه های آتی بیمه بیکاری ماه قبل هم به حسابتان واریز می شود و همچنین در سوابق بیمه شما لحاظ می گردد.