تبلیغات بنری
واضح نیوز : توضیحاتی درباره زمان دقیق واریز یارانه ۱۲۰ هزار تومانی خواهیم داشت! با ما همراه باشید. به تازگی خبرهای متفاوتی از افزایش میزان یارانه مهر ماه ۹۹ به گوش می ‌رسد و ممکن است واریز یارانه ۱۲۰ هزارتومانی در مهر ماه آغاز شود!   هدفمندی یارانه سال ها است که اجرا می ‌شود و با آزادسازی تدریجی قیمت حامل ‌های انرژی، دولت یارانه نقدی را هر ماه به حساب سرپرست خانوار واریز می‌ کرد. یارانه نقدی به منظور حمایت از اقشار آسیب پذیر طراحی شد و دولت ماهانه مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان…
زمان دقیق واریز یارانه ۱۲۰ هزار تومانی

واضح نیوز : توضیحاتی درباره زمان دقیق واریز یارانه ۱۲۰ هزار تومانی خواهیم داشت! با ما همراه باشید. به تازگی خبرهای متفاوتی از افزایش میزان یارانه مهر ماه ۹۹ به گوش می ‌رسد و ممکن است واریز یارانه ۱۲۰ هزارتومانی در مهر ماه آغاز شود!

 

هدفمندی یارانه سال ها است که اجرا می ‌شود و با آزادسازی تدریجی قیمت حامل ‌های انرژی، دولت یارانه نقدی را هر ماه به حساب سرپرست خانوار واریز می‌ کرد. یارانه نقدی به منظور حمایت از اقشار آسیب پذیر طراحی شد و دولت ماهانه مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر نفر به حساب سرپرست خانوار واریز می‌کرد. پس از گذشت حدود ۱۰ سال از زمان واریز اولین یارانه به حساب ایرانی ‌ها و با توجه به افزایش چندبرابری قیمت تمام کالاها خصوصا در این چند ماه اخیر، خبرهایی از افزایش بیش از دو برابری مبلغ یارانه نقدی به گوش می ‌رسد.

یارانه کالایی یا یارانه کالا از اواخر مهر ماه ۹۹ در اختیار مشمولان طرح یارانه کالایی قرار می گیرد. یارانه کالا در واقع سبد کالایی است که هنوز دولت و مجلس شورای اسلامی جزییات آن را علنی نکرده اند. اما طبق گمانه زنی ها قرار است در طرح یارانه کالایی ، ۳۱۰۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات بودجه ۹۹ در اختیار طرح قرار بگیرد. در طرح یارانه کالایی هر خانوار مشمول اگر ۴ نفر باشد، اعتباری معادل ۲۴۰ هزار تومان دریافت می ‌کند. ۲۰ میلیون نفری که ماهانه ۱۲۰ هزار تومان می گیرند، بایستی منبع درآمدی نداشته باشند که اکثرا تحت تکفل بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی هستند.

اگر خانواده ۴ نفره تحت تکفل نهادهای ذکر شده باشد، ماهانه حدود ۵۰۰ هزار تومان یارانه کالا دریافت خواهد کرد. با یارانه کالا افراد مشمول می‌توانند بر اساس کارت‌ های اعتباری که در نظر گرفته می ‌شود، برنج، گوشت، مرغ و روغن و اقلام اساسی خریداری کنند. شرایط دریافت یارانه کالا و شیوه اقدام برای دریافت یارانه کالا و زمان آغاز طرح یارانه کالا توسط سایت مشخصی بزودی توسط دولت رسانه‌ ای خواهد شد.

اما براساس اظهارات حسین میرزایی ، سخنگوی ستاد تسهیلات حمایتی دولت در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که مسئولیت شناسایی افراد واجد شرایط طرح‌های حمایتی را به عهده دارد، چنین طرحی هنوز برای اجرا ابلاغ نشده است و او در این باره ابراز بی ‌اطلاعی کرد.

وی در این باره می گوید: فعلا چنین طرحی در دولت تصویب نشده است و ابلاغیه ‌ای برای ما نیامده است، بهتر است نمایندگان مجلس شورای اسلامی پاسخگو باشند.

مژگان خانلو ، سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه‌وبودجه کشور نیز معتقد است این طرح اجرایی نمی‌ شود، چون پولی وجود ندارد.

انور حبیب زاده بوکانی ، دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز ضمن رد طرح این موضوع در مجلس شورای اسلامی، گفت: مگر دولت با کسری بودجه‌ای که دارد می‌تواند یارانه بیشتری بپردازد، اجرای این طرح غیرممکن است و در کمیسیون اقتصادی مطرح نشده است.

همچنین طبق گفته سخنگوی کمیسیون برنامه ‌و بودجه، این موضوع فعلا در کمیسیون مطرح شده است و هنوز به قانون تبدیل نشده است. بنابراین به نظر می رسد فعلا طبق سنوات و ماه های گذشته مبلغ یارانه همان ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر نفر است که دولت در پایان ماه به حساب سرپرستان خانواده واریز می کند.