تبلیغات بنری
وزارت بهداشت ایران اعلام کرد که از روز گذشته تا امروز چهارشنبه ٢٠ فروردین ١٢١ بیمار دیگر مبتلا به کووید١٩ جان خود را از دست داده و شمار درگذشتگان در کشور بر اثر این بیماری به ٤٠٠٣ نفر رسیده است. در همین حال مقامات وزارت بهداشت و ستاد مقابله با ویروس کرونا با تاکید بر نگرانی‌های خود در این باره، یکبار دیگر هشدار دادند که اگر کشور برای رونق اقتصادی اولویت سلامت را فراموش کند، تاوان‌های سنگینی خواهد پرداخت.   تبلیغ بازرگانی   کیانوش جهانپور، رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت، ظهر…

وزارت بهداشت ایران اعلام کرد که از روز گذشته تا امروز چهارشنبه ٢٠ فروردین ١٢١ بیمار دیگر مبتلا به کووید١٩ جان خود را از دست داده و شمار درگذشتگان در کشور بر اثر این بیماری به ٤٠٠٣ نفر رسیده است. در همین حال مقامات وزارت بهداشت و ستاد مقابله با ویروس کرونا با تاکید بر نگرانی‌های خود در این باره، یکبار دیگر هشدار دادند که اگر کشور برای رونق اقتصادی اولویت سلامت را فراموش کند، تاوان‌های سنگینی خواهد پرداخت.

 

تبلیغ بازرگانی

 

کیانوش جهانپور، رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت، ظهر چهارشنبه اعلام کرد که با احتساب موارد تازۀ بیماری کووید١٩ در شبانه روز گذشته، شمار بیماران در کشور به ۶۷۲۸۶ نفر رسیده است. بگفتۀ وی در ۲۴ ساعت اخیر، بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۱۹۹۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شده است. بر اساس همین گزارش ۳۹۵۶ نفر از بیماران نیز هم اکنون در «وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند». بگزارش کیانوش جهانپور، از آغاز شیوع بیماری در ایران تا کنون ۲۹۸۱۲ نفر از بیماران بهبود یافته‌ و ۲۲۰ هزار و ۹۷۵ آزمایش تشخیص کووید۱۹ نیز در کشور انجام شده است.

 

سلامت را برای رونق اقتصادی فراموش نکنید

 

در همین حال، سعید نمکی وزیر بهداشت در نخستین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در سال جدید، تاکید کرد که «در حال حاضر کشور در مرحله مدیریت بیماری است و نباید دچار توهم شده و تصور کنیم که به مرحله مهار و کنترل رسیده‌ایم». وی پیش بینی کرد که کشور در آخر اردیبهشت به مرحلۀ مهار کرونا برسد.

 

وزیر بهداشت روز گذشته هشدار داد که هر چند «در حال حاضر کشور در شرایط سنگین اقتصادی است، اما اگر بخواهیم برای رونق اقتصادی اولویت سلامت را فراموش کنیم، تاوان‌های سنگینی می‌پردازیم».

 

سعید نمکی تاکید کرد که «نظرات کارشناسی» همکاران او «این است که باید محدودیت‌هایی برای کنترل بیماری اعمال شود» زیرا «مزمن شدن بیماری بزرگترین آفت اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی است».

 

از سوی دیگر، علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا، نیز هر چند از کاهش شمار مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا طی دو روز گذشته در تهران ابراز خوشنودی کرد، اما این شهر را «نقطه داغ کرونا» خواند و گفت «در پایتخت هیچ نقطه‌ای از کرونا پاک نیست». او تاکید کرد که بهترین راهکار برای پیشگیری و مهار کرونا، اما همان «نسخه در خانه ماندن» است، زیرا در این شهر «هنوز به پیک بیماری نرسیده‌ایم و این نگران‌کننده است». نمکی در ادامه گفت: اگر بخواهیم برای صرفه‌جویی و رونق اقتصادی اولویت سلامت را فراموش کنیم تاوان‌های سنگینی می‌پردازیم.

 

تعطیلی کامل مسجد و تاسیسات جمکران

 

حجت‌الاسلام یاسین حسین‌آبادی، معاون فرهنگی مسجد جمکران، اعلام کرد که «با توجه به شیوع ویروس کرونا و ضرورت قطع زنجیره انتقال، امسال در مراسم نیمۀ ‌شعبان پذیرای زائران نخواهیم بود و درب‌های مسجد جمکران بسته است». وی نیز از مردم خواست «همانطور که تاکنون در خانه مانده‌اند تا پایان شکست کرونا نیز در خانه بمانند.» او تاکید کرد که «تمامی خیابان‌های ورودی به مسجد جمکران و مسیرهای اطراف مسدود است و از ورود خودروها به این محدوده ممانعت خواهد شد».

 

کمبود پرستار و بهیار در آسایشگاه کهریزک

 

حمیده پورفهیم، معاون توانبخشی آسایشگاه خیریه کهریزک، اعلام کرد که نخستین مورد ابتلا به ویروس کرونا در این آسایشگاه در اسفند ماه کشف شد و از آن هنگام تا کنون ٢۵ نفر از سالمندان این مرکز دارای علائم این بیماری بوده اند که ١۵ تن از آنان به سبب وخامت وضعیت به بیمارستان اعزام شده‌اند. بگفتۀ وی ٢ تن از آنان بهبود یافته و بیمارستان ترک کرده‌اند.