• سه شنبه 31 خرداد 1401 - 0:01
  • 801
  • 0 دیدگاه

بیوگرافی علت درگذشت محمد علی کریمخانی شاعر و خواننده قطعه «آمدم ای شاه پناهم بده»

بیوگرافی محمد علی کریمخانی شاعر و خواننده قطعه «آمدم ای شاه پناهم بده» و علت درگذشت شاعر و مداح اهل بیت علی کریمخانی و زندگی شخصی و فرزندان و ''علت فوت شاعر و خواننده آمدم ای شاه پناهم بده
بیوگرافی علت درگذشت محمد علی کریمخانی شاعر و خواننده قطعه «آمدم ای شاه پناهم بده»

بیوگرافی محمد علی کریمخانی شاعر و خواننده قطعه «آمدم ای شاه پناهم بده» و علت درگذشت شاعر و مداح اهل بیت علی کریمخانی و زندگی شخصی و فرزندان و ''علت فوت شاعر و خواننده آمدم ای شاه پناهم بده '' را در این بخش بخوانید 

محمد علی کریمخانی درگذشت 

محمد علی کریمخانی مداح اهل بیت(ع) و خواننده قطعه مشهور «آمدم ای شاه پناهم بده» ساعتی پیش در ۷۲ سالگی درگذشت.

تاریخ تولد و فوت محمد علی کریمخانی 

محمدعلی کریمخانی مداح اهل بیت(ع) و خواننده قطعه مشهور «آمدم ای شاه پناهم بده» ساعتی پیش در ۷۲ سالگی درگذشت. او متولد سال ۱۳۲۹ در نرجه استان قزوین بود.

زندگینامه محمد علی کریمخانی 

او از کودکی به مداحی علاقه‌مند بود و در محافل و هیأت‌ها در ایام محرم و رمضان مناجات‌‌خوانی و مداحی می‌‌کرد. اولین مداحی خود را در سن ۱۶ سالگی در حرم و ولادت امام رضا(ع) با نوای خاص و رسای خود خواند. او از محضر استاد مرحوم حسین صبحدل بهره برده و توسط ایشان وارد رادیو شد.

محمد علی کریمخانی شاعر و خواننده قطعه مشهور درگذشت

ساخت قطعه آمدم ای شاه پناهم بده 

استاد کریمخانی در سال ۱۳۸۹ با آهنگسازی آریا عظیمی‌نژاد قطعه مشهور «آمدم ای شاه پناهم بده/ خط امانی ز گناهم بده» را که در وصف حضرت امام رضا (ع) بود، خواند و فضای ایران را عطرآگین کرد. آلبوم «ساقی سرمست» در رثای شهیدان کربلا نیز از دیگر آثار اوست. از بهترین آثار وی می‌توان به « آمدم ای شاه پناهم بده» و همچنین «نجوای عاشورایی، حسین آرام جانم و حسین روح و روانم» اشاره کرد.

علت فوت و درگذشت محمد علی کریمخانی

 محمدعلى کریمخانى در انتخاب شعر دقت خاصى داشت، بطوری‌که براى مداحى در یک مجلس و یا یک محفل، اشعار زیادى را مطالعه مى‌‌کرد و دیوان‌‌هاى مختلف را بررسى می‌کرد و با یک دقت نظر، اشعار زیبا، پرمحتوا و اشعارى که از روح والاى شاعران نشأت گرفته باشد را گلچین مى‌کرد. همین وسواس در انتخاب شعر کار کریمخانى را از دیگران متمایز می‌کرد. او همه قابلیت‌‌هاى صداى خود را بکار می‌گرفت و به عبارتى دیگر با تمام وجود و با صلابتى خاص و با انتخاب زیباترین و در عین حال مناسب‌‌ترین آهنگ‌‌هاى دستگاه‌‌هاى موسیقى اصیل ایران، آثار فاخر و ارزشمندى را ارائه مى‌کرد.

اثر «آمدم این شاه پناهم بده» را بشنوید: