• پنجشنبه 27 مهر 1402 - 11:24
  • 91
  • 0 دیدگاه
  • اخبار ,

فریبا عادلخواه زندانی دو تابعیتی در ایران به پاریس بازگشت

فریبا عادلخواه پس از آزادی زندان در ایران به پاریس بازگشت؛ ادعای زندانی بودن ۳ شهروند فرانسوی در ایران توسط رادیو فرانسه چیست.  رادیو فرانسه گزارش داد زندانی دو تابعیتی فرانسوی - ایرانی که پیش
فریبا عادلخواه زندانی دو تابعیتی در ایران به پاریس بازگشت

فریبا عادلخواه پس از آزادی زندان در ایران به پاریس بازگشت؛ ادعای زندانی بودن ۳ شهروند فرانسوی در ایران توسط رادیو فرانسه چیست. 

رادیو فرانسه گزارش داد زندانی دو تابعیتی فرانسوی - ایرانی که پیش‌تر به دلایل امنیتی در ایران زندانی شده و آزاد شده بود، به پاریس بازگشته است.

فریبا عادلخواه، زندانی دوتابعیتی (ایرانی- فرانسوی) که از تاریخ ۱۵ خرداد ۹۸ بازداشت و نهایتا به اتهام«اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت» به ۵ سال حبس محکوم شده بود، در بهمن ماه ۱۴۰۱ از زندان آزاد شد اما هنوز ایران را ترک نکرده بود، روز سه‌شنبه (۲۵ مهر) به پاریس بازگشت.

رادیو فرانسه در این باره گزارش داد که دانشگاه ساینس پو فرانسه که عادل‌خواه به عنوان پژوهشگر در آن مشغول به‌کار بوده و گروهی را برای حمایت از آزادی او تشکیل داده بود، خبر بازگشت او به فرانسه را اعلام کرد.

«رولاند گابریل مارشال» زندانی فرانسوی دیگری که به جرم اقدام علیه امنیت ملی در دادگاه عمومی و انقلاب تهران به ۵ سال زندان محکوم شده بود، در مارس ۲۰۲۰ با گذراندن بخشی از دوره محکومیت خود، با استفاده از تخفیف مجازات از زندان آزاد شده و به فرانسه بازگشت.

در مه ۲۰۲۳، «برنارد فیلاند» شهروند فرانسوی-ایرلندی و «بنجامین بریر»، شهروند فرانسوی دیگری که در ایران زندانی بودند نیز آزاد شدند.

رادیو فرانسه مدعی شد که در حال حاضر، ۳ شهروند فرانسوی دیگر به اتهام «جاسوسی» در ایران زندانی هستند.

منبع: همشهری انلاین