• یکشنبه 08 خرداد 1401 - 8:39
  • 221
  • 0 دیدگاه
  • اخبار ,

فناوری پهپادی ایران در زمره برترین‌ های جهان است

رونمایی از پایگاه پهپادی راهبردی ۳۱۳ ارتش ،فناوری پهپادی ایران در زمره برترین‌ های جهان است.   واضح نیوز سرویس سیاسی – اجتماعی به نقل از روزنامه اطلاعات؛  رئیس ستاد کل نیروهای
فناوری پهپادی ایران در زمره برترین‌ های جهان است

رونمایی از پایگاه پهپادی راهبردی ۳۱۳ ارتش ،فناوری پهپادی ایران در زمره برترین‌ های جهان است.

 

واضح نیوز سرویس سیاسی – اجتماعی به نقل از روزنامه اطلاعات؛  رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با تاکید بر اهمیت‌ پهپادها در رزم‌های نوین، گفت: ارتش با درک دقیق نیاز نبردهای آینده با استفاده از روش‌ها و تجهیزات جدید وارد صحنه و عرصه متحول امروز و آینده شده است و خوشبختانه امروز در عرصه پهپادی این توانمندی را در ارتش دیدیم.

 

به گزارش روابط عمومی ارتش، سردار سرلشکر محمد باقری، پس از بازدید از پایگاه پهپادی راهبردی ۳۱۳ در جمع فرماندهان ارتش و فعالان عرصه طراحی و تولید پهپادهای ارتش، افزود: امروز برای من یک روز فوق‌العاده ارزشمند و استثنایی است که چنین قدرت قابل توجهی در حوزه پهپادی را در ارتش جمهوری اسلامی ایران و در یکی از پایگاه‌های زیرزمینی و امن عملیاتی پهپاد، آن هم در سطح راهبردی مشاهده کردم.

 

وی افزود: در نبردهای امروز در عملیات‌ گوناگون دفاعی، تهاجمی، زمینی، دریایی، هوایی و پدافند هوایی و در ابعاد دفاعی، تهاجمی، انهدامی، شناسایی، مراقبتی، جنگ الکترونیک، حمل محموله و ده‌ها ماموریت دیگر، پهپادها روز به روز جایگاه بالاتری در میان تجهیزات و روش‌های نبرد پیدا می‌کنند.

 

باقری اضافه کرد: آنچه در نبردهای سال‌های اخیر در قفقاز، اوکراین و جاهای دیگر می‌بینیم و قبل‌تر از آن در مقابله با تروریست‌ها در سوریه و عراق تجربه شد و سایر نبردهای دهه اخیر، بیانگر این است که جایگاه پهپاد جایگاهی استثنایی و به شدت در حال رشد است. ارتش با درک دقیق نیاز نبردهای آینده با استفاده از روش‌ها و تجهیزات جدید وارد صحنه و عرصه متحول امروز و آینده شده است و خوشبختانه امروز در عرصه پهپادی این توانمندی را در ارتش دیدیم.

 

پهباد ارتش

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد : البته در همه نیروهای ارتش در ابعاد گوناگون این تحول‌خواهی به چشم می‌خورد. حقیقتاً جا دارد که از امیر سرلشکر موسوی، فرمانده کل ارتش، هیات رئیسه ارتش و فرماندهان نیروها و همرزمانشان که این تحول را رقم زدند قدردانی کنم. این اتفاقات در این دوره مدیریتی، با توکل به خداوند و تأسی از اوامر و رهنمودهای فرمانده معظم کل قوا با زحمت و تلاش شبانه روزی، فکری و عملی صورت گرفت و امروز شاهد بخشی از این توانمندی هستیم. طراحی پهپادهایی در این سطح و ساخت آن توسط ارتش کار ساده‌ای نیست .

 

وی ادامه داد: در کنار اینها، صنعت دفاعی هم پا به پا مشغول کار است و کمک‌ می‌کند. نه فقط پهپاد بلکه همه تجهیزات مورد نیاز برای ساخت یک پهپاد و تسلیحات در کشور ما و در نیروها در حال ساخت است.رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تاکید کرد: حقیقتا در هر موردی باید صحنه نبرد محتمل را با بازی جنگ هوشمندانه، دقیق و بی‌طرفانه نه تبلیغاتی و جانبدارانه بررسی کنیم و اگر به این نتیجه رسیدیم که نیاز به تحولاتی داریم، شجاعانه وارد شویم. تلاش کنیم و این تحول را برای بازدارندگی در مقابل دشمن ایجاد کنیم. اینها با روش، تجهیزات و امکانات گذشته امکانپذیر نیست و باید با امکانات و روش‌های جدید این اتفاق رخ دهد؛ بنابراین پهپادهایی که امروز دیدیم می‌تواند چنین نقشی را به خوبی ایفا کند.

 

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: در نیروهای زمینی، پدافند هوایی، هوایی و دریایی، همه فرماندهان ما یکی از دغدغه‌هایشان این است که تجهیزات گذشته را چگونه و با چه تغییر و تحولی برای نبردهای محتمل آینده آماده کنند. این روحیه بسیار ارزشمند است.

 

شهر پهپاد ارتش ، فیلم پهپاد ارتش

باقری با تاکید بر این که هیچ وقت تهدید را کوچک نمی‌شماریم اضافه کرد: دشمن را خواب فرض نمی‌کنیم، چشمانمان باز است و دائماً هوشیار و مراقب هستیم.

 

ایران جزو کشورهای برتر جهان در حوزه پهپادی

 

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح بابیان این که در حوزه فناوری پهپادی جزو کشورهای برتر منطقه و حتی جهان هستیم افزود:تعداد زیادی پایگاه پهپادی مشابه این پایگاه در کشور وجود دارد.وی با تقدیر از اقدام ارزشمند ارتش در گسترش پایگاه‌های پهپادی و اشاره به راهبرد ایران در ایجاد چنین پایگاه‌های زیرزمینی افزود: توانایی بسیار خوبی در ایجاد پایگاه ها و مقرهای امن در عمق چند صد متری کوه‌های کشورمان وجود دارد. این کار در کشور بومی‌سازی شده و تونل‌ها و پایگاه‌های زیادی در ارتش، سپاه و صنعت دفاعی در زیر کوه‌ها ساخته شده است. اینها هرکدام به اندازه یک شهر کوچک امکاناتِ آمادوپشتیبانی، استقرار تجهیزات، مهمات، سوخت و اسکان را دارند.

 

باقری اضافه کرد: ارتش با سرعت بالایی در حال توسعه قدرت و توان پهپادی است. از رزمایش پهپادی ارتش در سمنان تا امروز تفاوت چشمگیری حاصل شده است و با سرعت زیادی پهپادهای جدید با ماموریت‌های متعدد و متنوع از دست‌پرتاب برد کوتاه و تاکتیکی تا پهپادهای راهبردی برد بلند در حال ساخت است.

 

وی تاکید کرد: خلبان‌های ارتش آموزش‌های خوبی دیده‌اند و مهارت کامل برای انجام ماموریت‌های متعدد شناسایی، مراقبتی، اطلاعاتی، عملیاتی، تهاجمی، انهدامی و انتحاری پهپادها پیدا کرده‌اند. این در کنار توان و امکانات سپاه، دو بازوی قدرتمند پهپادی برای کشور ایجاد کرده است و ما از نظر پهپادی جزو کشورهای برتر منطقه و حتی جهان هستیم.

 

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اضافه کرد: آنچه که امروز دیدیم، بخشی از کوه یخی است که خیلی هم قابل نمایش نیست و فقط نمونه‌هایی از آن امکان نمایش دارد که نتیجه مجاهدت و اهتمام ارتش در حوزه جنگ‌های نوین است.

 

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه دستاوردهای حوزه پهپادی کاملا بومی بوده و در اوج تحریم‌ها با تلاش دانشمندان جوان حاصل شده است، اظهار داشت:

موشک‌های نقطه‌زن تا برد ۲۰۰۰ کیلومتر که متناسب با راهبردهای دفاعی ما تولید شده است، در شهرهای زیرزمینی زیر کوه‌ها مستقر هستند و همه اهداف‌ آنها شناسایی شده است و دشمنان ما این را می‌دانند.باقری با اشاره به توان دفاعی کشور در حوزه جنگ الکترونیک و سایر ابعاد، اضافه کرد: وجود این امکانات در کنار بازوان نبردهای متعارف یعنی قدرت زمینی، پدافند هوایی، هوایی و دریایی کشورمان، مجموعه‌ای از امکان را برای پیشبرد سیاست‌های دفاعی و راهبرد نظامی کشور در اختیار فرمانده معظم کل قوا و فرماندهان نیروهای مسلح قرار داده است تا به بهترین شکل و با اطمینان از مرزها و منافع کشور دفاع و در هر بردی که ضرورت داشته باشد، امنیت تامین شود.

 

ارتقای توان پهپادی ما توقف‌ ناپذیر است

فرمانده کل ارتش هم دراین بازدید گفت: بزرگترین دستاورد ما این است که به هیچ کجا وابسته نیستیم و همه آن چیزی که برای دفاع از کشور و انجام ماموریت‌هایمان نیاز داریم را خودمان فراهم می‌کنیم و به هیچ وجه ارتقای توان رزمی از جمله ارتقای توان پهپادی توقف‌پذیر نیست.

 

امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی، افزود: امروز این توفیق را داشتیم که بخشی از توانمندی پهپادی ارتش را ارائه کنیم. همه این امکاناتی که فراهم شده براساس تدابیر فرمانده معظم کل قوا و سیاست‌های ابلاغی ستاد کل نیروهای مسلح است که بتوانیم در مقابل تهدیدهای احتمالی، وظیفه و ماموریت اصلی خود را که دفاع از استقلال، نظام و حدود و ثغور کشور و برقراری امنیت ملت بزرگ ایران است به خوبی انجام دهیم.

 

وی افزود: نیروهای مسلح ایران به هر اندازه‌ای که نیاز باشد تلاش می‌کنند و برای تحقق این هدف، در همه حوزه‌ها به ویژه در بخش قابلیت‌های پهپادی با اتکا بر توانمندی‌های بومی و جوانان ،پیشرفت‌های بسیاری داشته‌اند.

 

فرمانده کل ارتش اضافه کرد: خدا را شاکریم که می‌توانیم از ملت مقاوم و قوی خودمان به خوبی دفاع کنیم و امیدواریم بتوانیم با روی سفید از این مسئولیت بیرون بیاییم. انواع پهپادها در نیروهای مسلح از جمله در ارتش مشغول انجام مأموریت هستند؛ از پهپادهای کوچک تا بزرگترین آنها که «کمان ۲۲» است که هرکدام ماموریت‌ متنوعی دارند. برای ماموریت‌های محلی، تاکتیکی و راهبردی، به انواع پهپادهای شناسایی، رزمی، انهدامی، اسکرامبل و… نیاز داریم که بتوانند ماموریت‌ها را انجام دهند.

 

موسوی افزود: نیاز به تقویت پهپاد دورپرواز با مداومت پروازی بالا و توان حمل بالای مهمات برای زدن اهداف راهبردی، سبب شد که ارتقای قابلیت پهپادهای موجود و تجهیز به انواع موشک‌ها و بمب‌ها با بردهای مختلف را در دستور کار خود قرار دهیم و با کمک جوانان با انگیزه، متعهد و متخصص مسیر خوداتکایی را با طراحی و تولید انبوه پهپادها ادامه خواهیم داد.

 

پایگاه پهپادی راهبردی ۳۱۳

 

پایگاه پهپادی راهبردی ۳۱۳ ارتش به انواع پهپادهای رزمی، شناسایی و انهدامی ایرانی، مسلح به سامانه‌های موشکی و بمب‌های بومی و سامانه‌های جنگ الکترونیک، مجهز است . در این پایگاه، پرنده‌های بدون سرنشین راهبردی ارتش شامل بیش از یکصدفروند پهپادهای کمان۲۲، کمان۱۲، ابابیل۵، مهاجر۶، فطرس و مجهز به انواع مهمات، بمب‌ها، موشک‌های رهگیر و هوا به سطح و راکت‌های بومی استقرار یافته‌اند.

 

از جمله دستاوردهای جدید ارتش در پایگاه ۳۱۳، موشک «حیدر۱» برای افزایش برد کمان ۲۲ و اجرای عملیات دورایستا و پهپاد کروز «حیدر۲» برای افزایش برد و توان عملیاتی پهپادی است که امکان حمل پهپاد کروز بر روی پهپادهای راهبردی نیز فراهم شده است.

 

در این پایگاه همچنین پهپادهای انهدامی آرش و ضد رادار امید و انواع پهپادهای رزمی با بمب بالدار بالابان، موشک‌های شفق، قائم و الماس آماده اجرای هرگونه ماموریت در مرزها و فراتر از مرزهای کشور هستند.

 

مداومت پروازی طولانی مدت، ارتفاع بالا، عمق عملیاتی قابل ملاحظه، قابلیت حمل انواع تسلیحات ضد هوایی و ضد سطحی نقطه زن و دورایستا، توان بالای حمل سامانه‌های جمع‌آوری اطلاعات و جنگ الکترونیک، برخورداری از سامانه‌های خودمراقبتی، ناوبری و ارتباط امن از ویژگی‌ پهپادهای آماده عملیات پایگاه راهبردی ۳۱۳ ارتش است.

 

این پهپاد‌های بومی و ایرانی با انواع مهمات با کاربردهای مختلف، ترکیبی از پرنده‌های طراحی شده و ساخت ارتش و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با همکاری شرکت‌های دانش بنیان است که در پایگاه راهبردی ۳۱۳ به عنوان یکی از پایگاه‌های بکلی سری ارتش ایران مستقر شده است.