• پنجشنبه 20 مهر 1402 - 18:30
  • 259
  • 0 دیدگاه

فیلم و تصاویر کامل مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر آتیلا پسیانی هنرمند فقید سینما و تلویزیون ایران 

ویدیوی کامل از مراسم بدرقه تشییع و خاکسپاری پیکر آتیلا پسیانی هنرمند فقید سینما و تلویزیون ایران:   در این مراسم تعداد کثیری از هنرمندان و دوستداران این هنرمند شرکت کردع بودند. 
فیلم و تصاویر کامل مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر آتیلا پسیانی هنرمند فقید سینما و تلویزیون ایران 

ویدیوی کامل از مراسم بدرقه تشییع و خاکسپاری پیکر آتیلا پسیانی هنرمند فقید سینما و تلویزیون ایران:  

در این مراسم تعداد کثیری از هنرمندان و دوستداران این هنرمند شرکت کردع بودند. 

راسم بدرقه پیکر آتیلا پسیانی در پهنه رودکی با حضور گسترده مردم و علاقمندان به سینما، تئاتر و تلویزیون همراه با مسئولان و خانواده وی در پهنه رودکی تالار وحدت آغاز شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، مراسم تشییع باشکوه آتیلا پسیانی بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون با حضور هنرمندان بسیاری در عرصه‌های مختلف در پهنه رودکی تالار وحدت برگزار شد.

محمود سالاری معاون هنری وزارت ارشاد، کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی، اکبر زنجانپور، داریوش فرهنگ، محمد چرمشیر، حبیب رضایی، آروند دشت‌آرای، مارین ون هولک، قطب‌الدین صادقی، علی دهکردی، فرزین محدث، حسین مسافر آستانه، اصغر همت، شهرام گیل‌آبادی از جمله چهره‌هایی بودند که پیش از شروع رسمی مراسم برای بدرقه دوست خود حاضر شده بودند.

شهره سلطانی، رضا بابک، منوچهر شاهسواری، آزیتا حاجیان، محمود سالاری. کاظم نظری، آناهیتا همتی. غزل شاکری، محسن امیریوسفی، لاله اسکندری، گوهر خیراندیش، پریناز ایزدیار، طناز طباطبایی، امیر جدیدی، حبیب دهقان نسب، حبیب اسماعیلی، ستاره اسکندری، قاسم جعفری، هوتن شکیبا، حمید پور آذری، شهرام کرمی، رامبد جوان، قاسم زارع، رعنا آزادی‌ور، مهدی پاکدل، سیروس کهوری‌نژاد، حسن فتحی، ایرج راد، احمد مسجد جامعی، الهام کردا، پانته‌آ بهرام، رضا فیاضی، سیروس همتی اسماعیل خلج، مرضیه برومند، اسماعیل محرابی، طناز طباطبایی، امیر جدیدی، پریناز ایزدیار، کریستف رضاعی، منیژه محامدی، جمشید گرگین، حمید پورآذری، مرتضی ضرابی و... از دیگر هنرمندان حاضر هستند.

بسیاری از حاضران در تالار وحدت، خیابان شهریار و به طور کلی پهنه رودکی، پیش از این بارها و بارها به تماشای نقش‌آفرینی‌های آتیلا پسیانی نشسته‌اند؛ اما این بار آمده‌اند تا او را به خانه ابدی و کنار مادرش جمیله شیخی مشایعت کنند.

آغاز مراسم با قرائت قرآن

پس از قرآئت آیاتی چند از قرآن کریم، منوچهر شاهسواری مدیرعامل سابق خانه سینما که برنامه را اجرا می‌کرد، گفت: در سوگ آتیلای عزیز نشستیم و یاد او از ذهن‌مان نخواهد رفت. یک بار دیگر به سوگ کسی نشستیم که جز مهر و محبت ندیدیم و هنرمندانه زیست و هنرمندانه با حضور شما در سکوت می‌رود. همه ما هستیم احترام بگذاریم به آتیلا و دوستانش و تک تک کسانی که با خودشان حرمت به اینجا آوردند

آتیلا فرزند تئاتر است

ایرج راد رئیس هیئت مدیره خانه تئاتر پشت تریبون حاضر شد و این نکته را مطرح کرد: ما در اینجا جمع شدیم عزیزی را بدرقه کنیم و سپاسگذار دستاوردها و تلاش‌های فراوان فرهنگی و هنری او باشیم. آتیلا فرزند تئاتر است و در تئاتر به دنیا آمد. او همواره با مادرش جمیله شیخی چه در صحنه تئاتر و چه سالن‌های تمرین تئاتر و چه در پشت صحنه همواره حضور داشت با جوهره تئاتر آشنا شد و شناختی پیدا کرد که برای کمتر کسی اتفاق افتاد.

وی افزود: به دوران نوجوانی رسید همین راه را ادامه پیدا کرد و در ادامه با همسرش خانم نقوی این راه را دنبال کرد. کارهای تجربی در تئاتر او را به سمت کارهای تجربی رفت و کارهای خاطرانگیزی را به جای گذاشت. گروه تئاتر بازی را شکل داد و کارهای بزرگی در این عرصه انجام داد.

راد تأکید کرد: در بسیاری از کارهای تلویزیونی و سینمایی قدرت بزرگی از بازیگری را به نمایش درآورد و بیش از چند برابر عمرش از خودش کارهای بزرگی به جای گذاشت تا زمانی که بیماری او را از پای درآورد؛ وگرنه تا همیشه ایستاد.

این بازیگر پیشکسوت خاطرنشان کرد: آتیلا پسیانی کارهای صنفی بی‌نظیری انجام داد و از حقوق تئاتری‌ها همواره دفاع کرد و جزو مؤسسین خانه تئاتر و بخش‌های دیگر بود. آمدیم تا سپاسگذار این زحمات باشیم و امیدوارم پرچم تئاتر تجربی همواره برافراشته باشد و خانواده‌اش این همراهی را کنند.

در این لحظه بود که پیکر آتیلا پسیانی در میان اشک حاضران در جایگاه تعیین شده مقابل تالار وحدت قرار گرفت.

سپس شاهسواری در حالی که بغض گلویش را گرفته بود، بیانیه خانه سینما برای آتیلا پسیانی را قرائت کرد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «تا سینما زنده است، آتیلا پسیانی زنده است و همیشه عضو خانه سینما بوده و خواهد بود و نامش از عضویت خانه سینما خط نخواهد خورد.»

رفتن آتیلا پایان خاطره‌ها نیست

پژمان بازغی رئیس هیأت مدیره انجمن بازیگران خانه سینما نیز روی جایگاه حاضر شد و گفت: برای بدرود با هنرمندی آمدیم که بر دست‌ها و دوش ما که نه بر قلبمان حمل می‌‌شود.

وی به ویژگی‌های آتیلا پسیانی اشاره کرد و افزود: مرگ برای کسی که با عشق زیست و زندگی کرد واژه حقیری است. رفتن او جانکاه است اما پایان خاطره‌هایمان نیست.

رضا کیانیان دیگر هنرمند حاضر در مراسم بود که متأثر روی صحنه رفت. وی در سخنانی کوتاه بیان کرد: اگر خود آتیلا بود می‌گفت خوب باشید تا بتوانید کار کنید. ما برای کار کردن آمدیم. «پرواز را به خاطر بسپار/ پرنده رفتنی است». بله آتیلا رفت اما بسیاری از هنرمندان تأثیرگرفته از آتیلا الآن روی صحنه هستند.

وی تأکید کرد: آتیلا هست زیرا میراثش باقی است و بسیار آتیلاها در میان ما هستند. ما باید کار کنیم و این را به ستاره و خسرو پسیانی و فاطمه نقوی هم می‌گویم که طبق گفته آتیلا باید کار کنیم.

در ادامه آروند دشت‌آرای از دوستان و همکاران و هنرمندان قدیمی تئاتری آتیلا پسیانی روی صحنه وداع با این هنرمند حاضر شد و گفت: آتیلا شبیه کسی نبود و شبیه خود بود. آتیلا در تمام جزئیات رفتاری و شخصی خود اصیل بود. آتیلا پسیانی بازیگر مانند یک جعبه ابزار جادویی بود. آتیلا با اشتباه کردن بازیگری را به ما یاد داد تا از اشتباه نترسیم و جسارت داشته باشیم. آتیلای کارگردان به ما یاد داد که زبان خودمان را پیدا کنیم.

وی تأکید کرد: آتیلا لحظه لحظه خلق می‌کرد و حتی در بدترین شرایط می‌گفت حالم خوب است. حتی در بستر بیماری و حالت نیمه هوشیار خود هم یگانه بود. در آن دیدار آخرینم با او گفتم تو قرار است برگردی و با هم «باغبان مرگ» را کار کنیم، در آن لحظه بود که ضربان قلبش بالا رفت.

وی یادآور شد: او با تلاش، کارگاه نمایش تئاتر شهر را شکل داد و از جوانان حمایت کرد و چیزی که به ما جوانان داد هیچ کس دیگری نداد.

دشت‌آرای تصریح کرد: آتیلا می‌گفت من نمی‌میرم زیرا اندیشه‌ام زنده است. امیدوارم ما ادامه‌دهنده راه و اندیشه آتیلا پسیانی باشیم.

ایسنا 

تسنیم