• سه شنبه 27 اردیبهشت 1401 - 19:24
  • 151
  • 0 دیدگاه
  • خودرو ,

ماجرای مالیات گزاف دولت از دلالان بازار خودرو / زرنگی در بازار خودرو ممنوع

واضح نیوز : ماجرای مالیات گزاف دولت از دلالان بازار خودرو / زرنگی در بازار خودرو ممنوع / هشدار وزیر صمت به دلان بازار خودروهای صفر کیلومتر / کسانی که خودرویی ار از کارخانه بخرند و به قیمت بالاتر بفروش
ماجرای مالیات گزاف دولت از دلالان بازار خودرو / زرنگی در بازار خودرو ممنوع

واضح نیوز : ماجرای مالیات گزاف دولت از دلالان بازار خودرو / زرنگی در بازار خودرو ممنوع / هشدار وزیر صمت به دلان بازار خودروهای صفر کیلومتر / کسانی که خودرویی ار از کارخانه بخرند و به قیمت بالاتر بفروشند باید مالیات بدهند. 

به گزارش واضح نیوز , وزیر صمت در نشستی خبری به اعلام جزئیات نحوه خرید خودرو از سامانه یکپارچه خودرو پرداخت و گفت: در مدل قبلی فروش خودرو، تعداد محدودی خودرو هر 10 الی 15 روز یک بار به فروش گذاشته می شد اما در مدل جدید در یک دوره 3ماهه به عنوان نمونه 6 بار قرعه کشی خودرو انجام می شود و در هر دوره 200 تا 300 هزار خودرو فروخته می شود به نحوی که هر فرد یک خودرو ثبت نام می کند، بنابراین تعداد زیادی از افراد می توانند ثبت نام کنند.

وی افزود: در شرکت های خصوصی انتقاداتی مطرح است که چرا آنها هم باید در این سامانه خودرو بفروشند، باید بگویم قبلاً برخی تولیدکنندگان با تأمین قطعات یک هزار خودرو، 3 هزار نفر را ثبت نام می کردند که مشکل زا شده بود در این سامانه دیگر این مشکل را نداریم.

معاون وزیر صمت با اعلام اینکه در این روش فروش احتمال تعهدات خودروسازان در تحویل به موقع محصولات بسیار بالاست، گفت: در برخی از موارد تولیدکنندگان انبوه نیز عرضه قطره چکانی داشتند که از این به بعد باید تمام ظرفیت را بفروشند، به عنوان نمونه اگر خودروساز می گوید 200 هزار خودرو می خواهد بفروشد راستی آزمایی انجام می شود و رقم قطعی را مثلاً 100هزار خودرو برای قرعه کشی می گذاریم و در ادامه مسیر نیز دوباره بررسی می کنیم و 100 هزار خودروی دیگر را برای فروش می گذاریم، به این ترتیب برای تحویل خودرو دیگر مشکلی نخواهد بود و تحویل به موقع انجام می شود.

وی تصریح کرد: وزارت صمت صرفاً اطلاعات را جمع و صحت سنجی می کند و مابقی کارها توسط خود خودروساز انجام می شود. وزارت صمت فقط نظارت می کند و با توجه به اینکه اطلاعات زیادی جمع می کنیم می توانیم به صورت هدفمند عمل کنیم و 50 درصد ظرفیت فروش را به جوان ترها تخصیص دهیم و با شناسایی کاربرهای واقعی تخصیص را هدفمندتر انجام دهیم.

دلالان بازار خودرو باید مالیات دهند

معاون صنایع حمل ونقل وزیر صمت با اعلام اینکه "تاکنون تولید بر مشتری غلبه داشته است اما از امروز و با ورود سازمان حمایت به بحث فروش خودرو، مشتری بر تولید غلبه خواهد داشت"، در مورد دلال بازی ها نیز گفت: با کمک مجلس به دنبال این هستیم که اگر شخصی خودرو را 160 میلیون تومان خرید و 300 میلیون تومان فروخت باید مالیات بپردازد.

منطقی در خصوص واردات خودرو، گفت: در حال حاضر شایعات زیادی وجود دارد اما تا زمان ابلاغ مصوبه، باید منتظر ماند. پیش از این در واردات خودرو فقط دهک های پردرآمد جامعه مدنظر بودند و حتی در یک دوره شاهد بودیم که بیشترین تعداد پورشه در دنیا وارد کشور شده بود اما در این دوره همه دهک های جامعه را مدنظر قرار داده ایم.

وی افزود: به محض اینکه واردات ابلاغ شود ضوابط آن را کاملا منتشر خواهیم کرد. البته این قانون برای یکسال است و برای سال آینده ایرادات قانونی بازهم برطرف خواهد شد.

معاون وزیر صمت ، اضافه کرد: با توجه به خلأ تولیدی که داریم واردات خودروهای اقتصادی را در دستور کار قرار داده ایم؛ به عنوان مثال وقتی پراید حذف شد 500 هزار متقاضی داشت و ما دیگر هیچ خودرویی جایگزین این خودرو نداشتیم، در حالیکه در دنیا با روش علمی دقیق، محصول ارزشمند با قیمت عقلایی عرضه می شود.

وی افزود: موضوع واردات خودرو به شکل خودروی کامل (CBU) خواهد بود، اما در تلاشیم تا برنامه های تکمیلی برای داخلی سازی محصولات نیز ارائه شود.

منطقی با تأکید بر اینکه برای واردات خودروهای ارزان قیمت ممکن است تغییراتی در هزینه اسقاط خودروهای فرسوده داشته باشیم، گفت: این موضوع به عنوان یکی از مشوق های وارداتی مد نظر است.

همچنین با توجه به تغییر نرخ پایه ارز از 4200 تومان و افزایش نرخ ارز، برخی تعرفه های ورودی کاهش خواهد یافت تا قطعه سازان و واردکنندگان قطعات مجبور نباشند مبالغ بیشتری بپردازند.