• یکشنبه 01 خرداد 1401 - 20:15
 • 3138
 • 0 دیدگاه

نرخ جریمه رانندگی سال 1401 / مبلغ جریمه رانندگی به ریال است یا تومان

واضح نیوز : نرخ جریمه رانندگی سال 1401 / مبلغ جریمه رانندگی به ریال است یا تومان و تعرفه نرخ جدید تخلفات راهنمایی‌ورانندگی در سال 1401 را بدانید . لازم است بدانید مبلغ جرایم رانندگی از طرح را
نرخ جریمه رانندگی سال 1401 / مبلغ جریمه رانندگی به ریال است یا تومان

واضح نیوز : نرخ جریمه رانندگی سال 1401 / مبلغ جریمه رانندگی به ریال است یا تومان و تعرفه نرخ جدید تخلفات راهنمایی‌ورانندگی در سال 1401 را بدانید .

لازم است بدانید مبلغ جرایم رانندگی از طرح راهنمایی و رانندگی به ریال نوشته میشود.

آشنایی با کد تخلفات رانندگی 1401

گفتیم که سامانه پلیس  از یک‌سری کد که برای مشخص کردن نوع تخلف در برگه خلافی خودرو استفاده می‌کند. لیست کد تخلفات رانندگی در سال 1401 شامل بیش از 180 مورد تخلف است. کد تخلفات رانندگی برای هر نوع تخلف رانندگی فرق می‌کند و هرکدام هم مبلغ جریمه خودشان را دارند.

 • کد و عنوان برخی از مهمترین و همه‌گیرترین تخلفات رانندگی 1401

کد تخلف عنوان تخلف رانندگی
2001 هرگونه حرکات نمایشی مانند دور زدن درجا یا حرکت موتورسیکلت بر روی یک چرخ
2002 تجاوز از سرعت مجاز (بیش از ۳۰ کیلومتر بر ساعت)
2003 سبقت غیرمجاز در مسیرهای دو طرفه
2004 عبور از چراغ قرمز راهنمایی و رانندگی
2005 حرکت مارپیچ
2006 حرکت با دنده عقب در آزاد راه‌ها و بزرگراه‌ها
2007 رانندگی در حالت مستی و مصرف داروهای روان‌گردان یا افیونی
2010 تجاوز به چپ از محور راه
2013 دور زدن در مکان ممنوع
2014 استفاده از تلفن همراه یا وسایل ارتباطی مشابه در حین رانندگی
2018 عدم رعایت محدودیت‌های زمانی یا مکانی یا شرایط مندرج در گواهینامه از قبیل استفاده از عینک، سمعک، با تجهیزات خاص
 • کد تخلف ۲۱۷۲ برای پارک حاشیه‌ای در محل پارکومتر و عدم شارژ آن تا ۲۰ هزارتومان جریمه دارد.
 • کد تخلف ۲۱۷۳ برای تردد ماشین‌های فرسوده در شهر که هر ۲۴ ساعت مبلغ ۵۰ هزار تومان جریمه برای مالک ثبت می‌کند.

جریمه تخلفات رانندگی در سال ۱۴۰۱

هر کدام از کدهای تخلف رانندگی که در بالا گفته شد، با توجه میزان ریسک و خطری که به‌وجود می‌آورند، جریمه متفاوتی دارند. در سال 1401 هم حدود 5 درصد به مبلغ هر کدام از جرائم تخلفات رانندگی اضافه شده و سقف جرایم رانندگی به 450 هزار تومان افزایش یافته است. نکته مهم این است که مبلغ جریمه برای هرکدام از تخلفات بسته به اینکه تخلف در شهر اتفاق افتاده باشد یا مناطق روستایی کم و زیاد می‌شود. حتی مبلغ جریمه در شهرهای بزرگ و شلوغ مثل تهران از دیگر شهرها بیشتر است.

جریمه 210هزارتومانی برای گردش به چپ یا راست

جریمه گردش به چپ یا راست در تقاطع‌های دارای چراغ راهنمایی برابر با جریمه رد کردن چراغ قرمز، یعنی 210هزارتومان است.

همچنین نرخ جرایم رانندگی مانند:

عبور از چراغ قرمز

سبقت غیرمجاز در راه‌های دوطرفه

تجاوز از سرعت‌مجاز (بیش از ۳۰ کیلومتر بر ساعت)

در کلان‌شهر‌ها و مراکز استان‌ها و جاده‌های بین شهری و مناطق‌آزاد تجاری و صنعتی به 210 هزار تومان افزایش یافته است.

نرخ  سایر جرایم رانندگی هم عبارتند از:

انجام حرکات‌ نمایشی مانند دور زدن در جا یا حرکت موتورسیکلت روی یک‌ چرخ 157هزار تومان

حرکات مارپیچ

حرکت با دنده عقب در آزادراه‌ها و بزرگراه‌ها 160 هزار تومان

استفاده از تلفن‌ همراه یا وسایل‌ ارتباطی مشابه در حین رانندگی 110هزار تومان

عدم رعایت مقررات حمل‌ بار 110هزار تومان

عبور از محل‌ ممنوع 100هزار تومان

توقف در محل‌های غیر مجاز 42هزار تومان

دور زدن در محل ممنوع 76هزار و 500 تومان

توقف دوبله در معابر شهری 31هزار و 500 تومان

عبور وسایل‌ نقلیه غیرمجاز از خطوط ویژه برای شهرهای غیرمرکز استان ۶۳هزار تومان و برای مراکز استانی کلان شهرها و مناطق آزاد ۸۴هزار تومان 

پرتاب زباله به بیرون از ماشین 40هزار تومان

نپوشیدن کلاه ایمنی برای موتورسیکلت‌ها 70هزار تومان و نبستن کمربند ایمنی برای ماشین‌ها 15هزار تومان

نداشتن گواهینامه معتبر 40هزار تومان

سبقت از سمت راست وسیله‌ نقلیه دیگر در راه‌هایی که هر طرف رفت و برگشت فقط یک خط عبوری وجود دارد یا با استفاده از شانه‌ راه 76هزار و 500 تومان

عبور وسائل‌ نقلیه از پیاده‌رو 70هزار تومان

جرایم رانندگی در حال مستی و مصرف داروهای روان‌گردان

رانندگی در حالت مستی و مصرف داروهای روان‌گردان و افیونی هم  ۴۰۰ هزار تومان جریمه دارد.

جریمه نداشتن بیمه شخص ثالث در سال 1401

جریمه نداشتن بیمه شخص ثالث معتبر و دارای تاریخ در سال 1401 هم مبلغ 52هزار و پانصد تومان است. البته اگر بیمه ثالث نداشته باشیم پلیس علاوه بر جریمه می‌تواند ماشین ما را توقیف هم بکند. درضمن اگر هم بیمه ثالث موقع رانندگی همراهان نباشد پلیس می‌تواند از 10هزار و 500 تومان تا 21هزار تومان برایمان جریمه بنویسد.

جریمه رانندگی در پشت سر آمبولانس

درضمن قرار است با نصب دوربین روی ماشین‌های امدادی مثل آمبولانس یا ماشین آتش‌نشانی راننده‌هایی که پشت سر این ماشین‌ها رانندگی می‌کنند تا ۳۰هزار تومان جریمه شوند. اگر هم ماشینی در پشت آمبولانس حرکت کند و آمبولانس به دلیل شرایط اضطراری در مسیری که سقف سرعت آن ۶۰ کیلومتر بر ساعت است، با سرعت ۷۰ کیلومتر بر ساعت حرکت کند، ماشین متخلف علاوه بر جریمه ۳۰ هزار تومان بالا، برای سرعت غیرمجاز هم جریمه می‌شود و نمره منفی برای گواهینامه‌اش ثبت می‌شود.

هشدار به رانندگان در مورد جرایم رانندگی و توقیف گواهی‌نامه

به استناد بند «د» ماده (10) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در صورت ارتکاب همزمان تخلف از جمله انجام حرکات نمایشی، تجاوز از سرعت مجاز (بیش از 50 کیلومتر در ساعت)، سبقت غیر مجاز در راه‌های دو طرفه، عبور از چراغ قرمز و حرکت مارپیچ علاوه بر صدور قبض جریمه وسیله نقلیه به مدت 72 ساعت توقیف می‌شود.

براساس بند «ب» ماده (10) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در صورت ارتکاب تخلف رانندگی در حالت مستی و استفاده از مواد روانگردان و افیونی علاوه بر صدور قبض جریمه، گواهینامه راننده متخلف 6 ماه ضبط و وی به مرجع قضایی معرفی می‌شود.

چگونگی اعتراض به جریمه‌های رانندگی

فروردین 1401: گاهی اوقات جرائم اشتباهی برای مالکان خودروها ثبت می‌شود و ادعا می‌کنند که آن تخلف را انجام نداده‌اند و یا در آن محل حضور نداشته‌اند. پیگیری این گونه جرائم امکان‌پذیر است، اما روندی طولانی و خسته‌کننده دارد.

ابتدا یک پیامک مبنی بر بررسی تخلف برای مالک خودرو ارسال می‌شود که به معنای جریمه قطعی نیست. اگر پیامک دوم که حاوی شناسه قبض و نرخ اعمال جریمه است ارسال شود، به معنای قطعی بودن جریمه است. پس از دریافت پیامک دوم نیز می‌توان به اعمال جریمه اعتراض نمود‌. البته در برخی از موارد این پیامک‌ها از سوی سامانه پلیس ارسال نمی‌شود.

سردار هادیانفر، رئیس پلیس راهور، در این باره گفت که اگر فردی در محلی که حضور نداشته جریمه شده، می‌تواند از طریق کمیسیون‌های ماده پنج راهنمایی و رانندگی اعتراض کند.

وی افزود که اکنون این امکان وجود دارد تا افراد برای اعتراض در مراکز اجرائیات پلیس راهور یا هیئت‌های رسیدگی حضور یابند و تصویر آن خودرویی را که جریمه شده است، مشاهده کنند.

برای تسهیل این روند نیز افراد می‌توانند خلافی خودرو و تصویر دوربین را در اپلیکیشن «پلیس من» مشاهده کنند.

جزئیات پیامک‌های جریمه بالای 10 میلیون ریال

اسفند 1400: سرهنگ عین‌اله جهانی، معاون اجتماعی و ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی انتظامی، بیان کرد که پلیس راهور مکلف است از طریق پیامک، مالکین خودروها را از جریمه بالای 10 میلیون ریال، مطلع کند. بنابراین، برای این افراد پیامکی با محتوای «مالک محترم وسیله نقلیه، شما دارای جریمه بالای ده میلیون ریال هستید، لذا ظرف مدت یک ماه نسبت به پرداخت آن اقدام نموده در غیر این صورت وسیله نقلیه شما توقیف خواهد شد.» ارسال می‌شود. 

وی افزود که مالکین حتما نسبت به پرداخت دیون معوقه خود اقدام کنند.

البته سردار هادیانفر، رئیس پلیس راهور، به تمامی همکاران ابلاغ کرده است، تا در روزهای پایانی سال، تنها خودروهایی که جریمه پرداخت‌ نشده آن‌ها بیش‌ از 30 میلیون ریال بوده و یا مرتکب تخلفات حادثه‌ساز شده‌اند، توقیف شوند.

اعلام تخلفات رانندگی با ارسال پیامک به مالکان

اسفند 1400: نمایندگان مجلس، در نشست علنی صبح روز 16 اسفندماه، به بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه 1401 پرداختند و با بند «ح» تبصره 10 آن، موافقت کردند. طبق این بند، تخلفات و جریمه‌های رانندگی براساس اعلام پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی، از طریق پیامک به مالکان خودروها اعلام می‌شود.

لازم به ذکر است که اپراتورهای تلفن همراه، موظفند هزینه پیامک‌ها را در قبض‌های تلفن همراه مالکان خودروها درج و مبالغ مربوطه را از آن‌ها دریافت کنند.

توقیف در انتظار سبقت‌های غیرمجاز

اسفند 1400: سردار هادیان‌فر، رئیس پلیس راهور، ضمن اشاره به آمادگی پلیس برای اجرای طرح مدیریت ترافیکی نوروز 1401، گفته که براساس تصمیمات اتخاذ شده، طرح ترافیک نوروزی از تاریخ 26 اسفندماه شروع شده و تا 14 فروردین‌ماه 1401 نیز ادامه خواهد داشت.

در مدت زمان اجرای طرح ترافیک نوروزی، همه عملیات‌های عمرانی در سطح جاده‌ها متوقف شده و سرعت مجاز اتوبوس‌ها نیز 10 کیلومتربرساعت، کاهش خواهد یافت. علاوه‌بر این، رانندگانی که تخلفات حادثه‌ساز یا خطرناک (مانند سبقت غیرمجاز، عبور از شانه خاکی و ...) مرتکب شوند، خودروی‌شان حتما توقیف خواهد شد.

افزایش تخلفات رانندگی در 10 ماهه 1400

بهمن 1400: طبق گفته سردار هادیانفر، رئیس پلیس راهور ناجا، در 10 ماه گذشته، میزان برخورد با تخلفات 8 درصد افزایش داشته است. در 10 ماه نخست سال گذشته، 71 درصد جرایم و در 10 ماه سال جاری 78 درصد آن وصول شد‌.

یک میلیون و 370 هزار خودرو جرایم بالای یک‌ میلیون تومان دارند که مالکان آن‌ها سه مرحله پیامک دریافت کرده‌اند و باید توقیف شوند؛ اما توصیه شده تا خودروهایی که تا سقف سه میلیون تومان جریمه دارند و همراه خانواده هستند، توقیف نشوند. برای متخلفان دو مرحله پیامک ارسال می‌شود؛ پیامک دوم پس از احراز تخلف ارسال می‌شود و حاوی شناسه قبض و پرداخت است.

سردار هادیانفر توصیه کرد که جرائم توسط بانک‌ها، خودپردازها، راهور 120 و دفاتر پلیس +10 پرداخت شوند و از اپلیکیشن‌هایی مانند «قبضینو» استفاده نشود، زیرا از رسوب پول استفاده می‌کنند‌.

خودرو هنگام حضور راننده با جرثقیل حمل نمی‌شود

بهمن 1400: بر اساس تبصره 2 ماده 13 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، اگر قبل از حمل و یا حین حمل خودرو توسط خودروبر (جرثقیل)، مالک خودرو از راه برسد، ماموران مکلفند ضمن صدور قبض جریمه، خودرو را به مالک تحویل دهند.

لازم به ذکر است که مامور نیروی انتظامی، حق ندارد به بهانه اینکه بالابر خودرو را بلند کرده است، آن را تحویل ندهد یا هزینه بالابر را درخواست کند. البته در صورتی که خودرو موردنظر،  مواد مخدر و یا بیش از 20 لیتر مشروبات الکلی حمل کرده باشد، باید توقیف شود‌.

پایان دی ماه؛ آخرین مهلت بخشودگی جرایم دوبرابری

دی 1400: سردار هادیانفر، رئیس پلیس راهور ناجا، اعلام کرد که سال گذشته و با درخواست پلیس، طرح بخشودگی جرایم دو برابر شده، به مجلس ارائه شد و با وجود مبلغ زیاد 3500 میلیارد، مجلس موافقت کرد و دو برابری‌ها حذف شدند‌. وی تاکید کرد که این بخشودگی دوبرابری‌ها تنها تا پایان دی‌ماه 1400 اعتبار دارد و افراد برای تسویه جریمه خود با رقم اصلی، فقط تا پایان این ماه فرصت دارند.

جریمه توقف خودرو در محل پارک معلولان

دی 1400: سرهنگ عین الله جهانی، معاون اجتماعی پلیس راهور ناجا، بیان کرد که با توجه به تماس‌ها و شکایات اخیر جانبازان و معلولان در رابطه با پارک کردن برخی از رانندگان در توقفگاه‌های معلولین، با چنین افرادی برخورد خواهد شد و تخلف آن‌ها به مثابه پارک در محل توقف ممنوع، درنظر گرفته می‌شود. چنین تخلفی 100 هزار تومان جریمه دارد و خودروی موردنظر با جرثقیل به پارکینگ منتقل خواهد شد. 

وی تاکید کرد که تابلوهای توقف جانبازان و معلولان در محل‌هایی که توقف برای آن‌ها راحت‌تر است، نصب می‌شوند تا به راحتی از پیاده‌رو به سمت خودرو خود بروند؛ بنابراین، با پارک کردن در چنین محل‌هایی، آنها دچار مشکل می‌شوند.

  بعد از دریافت پیامک جریمه با 110 تماس نگیرید

  آبان 1400: سرهنگ جهانی (معاون اجتماعی پلیس راهور) با اشاره به انتشار برخی اطلاعات نادرست در فضای مجازی، گفته که در صورت دریافت پیامک جریمه اشتباهی، نیازی به تماس با فوریت‌های پلیس 110 نیست چراکه رسیدگی به جرایم رانندگی در حیطه وظایف 110 نخواهد بود. سرهنگ جهانی گفته پیامک‌های جریمه، تا زمانیکه شناسه قبض و شناسه پرداخت نداشته باشند، به این معنی است که جریمه خودرو هنوز قطعی نشده. بنابراین شهروندان در صورتیکه تخلفی نداشته‌اند اما پیامک جریمه را دریافت کرده‌اند، نگران این موضوع نباشند چراکه جریمه‌ای برای آنها ثبت نشده است.

  سرهنگ جهانی این نکته را هم یادآوری کرده که شهروندان جهت مشاهده جرایم رانندگی می‌توانند به سامانه راهور 120 مراجعه کرده و از قسمت استعلام تخلفات رانندگی، از جزییات جرایم مطلع شوند. همچنین در مورادی که پیامک جریمه حاوی اطلاعات شناسه پرداخت باشد اما راننده خودرو همچنان معتقد است که تخلفی را مرتکب نشده، می‌توان با مراجعه به مراکز اجراییات پلیس، به این موضوع رسیدگی کرد. 

  برخورد جدی پلیس با تخلفات پلاک

  آبان 1400: سرهنگ موسوی‌پور (جانشین رئیس پلیس راهور تهران بزرگ) ضمن اشاره به برخورد قاطعانه پلیس با پلاک‌های مخدوش، گفته که هرگونه تغییر در حروف یا اعداد پلاک یا نصب و استفاده از پلاک متعلق به سایر خودروها، جرم تلقی شده و شش ماه تا یکسال حبس دارد.

  همچنین تخلفات دیگری مانند ناخوانا بودن پلاک، تغییر محل نصب پلاک و تردد با پلاک اعزام به تعمیرگاه (بعد از مهلت تعیین شده) نیز مشمول جریمه رانندگی هستند.

  اصلاحیه جریمه شیشه دودی و نکات مهم آن

  آبان 1400: دیوان عدالت اداری، به تازگی قوانین جریمه رانندگی ناشی از دودی‌کردن شیشه‌های خودرو را اصلاح کرده است. اما دقیقا چه چیزی تغییر کرده؟! ماجرا از این قرار است که طبق قوانین پلیس راهور، «دودی‌کردن شیشه‌های خودرو به شرطی که سرنشینان خودرو از فاصله 3 متری، قابل تشخیص نباشند هم مشمول جریمه رانندگی شده و هم اینکه مالک خودروی موردنظر، باید برای اصلاح یا حذف شیشه‌های دودی اقدام کند». 

  اما در اصلاحیه جدید دیوان عدالت اداری که در آبانماه 1400 ابلاغ شده، لزوم «فاصله 3 متری» از این قانون حذف شده چراکه بنا به دلایل گوناگونی مانند ساعات مختلف شبانه‌روز، تغییر فصل‌های سال و ... امکان تعیین یک فاصله معین برای همه شرایط، وجود ندارد. بنابراین تعیین جریمه دودی‌کردن شیشه و اینکه آیا خودروی موردنظر، مرتکب تخلف شده یا نشده، برعهده تشخیص افسران پلیس است. همچنین دومین تغییر رخ داده در این قانون، حذف «ضرورت رفع اثر» است؛ به این معنی که اگر تخلف خودرو (به علت دودی‌کردن شیشه) محرز شود، صدور برگه جریمه برای آن کافی است و دیگر الزامی برای اصلاح یا حذف دودی‌ شیشه‌ها، وجود ندارد.

  سردار هادیانفر (رئیس پلیس راهور) ضمن اشاره به اصلاحیه صورت گرفته برای این جریمه، گفته که از ابتدای سال 1400 تا پایان مهرماه، بیش از 871 هزار قبض جریمه ناشی از دودی‌کردن شیشه‌ها صادر شده است. سردار هادیان‌فر همچنین به رانندگانی که این قانون را رعایت نکنند نیز هشدار داده که حتما اقدامات لازم برای اصلاح شیشه‌ها را انجام دهند چراکه ممکن است «تعدد جریمه» برای این خودروها اتفاق بیفتد؛ به این معنی که مثلا خودروی متخلفی که در یک چهارراه، توسط افسر پلیس جریمه می‌شود، ممکن است در چهارراه بعدی نیز توسط یک افسر پلیس دیگر، مجددا جریمه شود. لذا هیچ محدودیتی برای جریمه کردن این خودروها وجود ندارد.

  پرداخت اقساطی جرایم رانندگی

  مهر 1400: همزمان با شروع هفته ناجا، پلیس راهور نیز خبر داده که مدت بازپرداخت جرایم را در طرح پرداخت اقساطی جریمه‌های رانندگی، شش ماه افزایش داده است. بنابراین تسویه جرایم رانندگی که قبلا در 12 ماه امکان‌پذیر بود حالا به 18 ماه رسیده است. 

  این جرایم را فراموش نکنید!

  مهر 1400: از ابتدای سال 1400، پلیس راهور طرح برخورد با «تخلفات حوزه ایمنی» را شروع کرده است. برخی از این تخلفات، مستقیما عامل تصادف رانندگی نیستند اما به علت ایجاد حواس‌پرتی راننده، در بروز تصادفات، نقش موثری دارند. طبق گفته‌های سرهنگ موسوی‌پور (جانشین پلیس راهور تهران) مهم‌ترین این تخلفات که ممکن است ارتکاب آنها برای خیلی از رانندگان وسایل نقلیه، عادی شده باشد، عبارتند از:

  • استفاده از موبایل در حین رانندگی.
  • در آغوش داشتن کودکان حین رانندگی. 
  • پرتاب کردن اشیا یا ریختن زباله به بیرون از خودرو.
  • ریختن روغن، بنزین، نفت یا گازوییل در سطح معابر.
  • عدم استفاده از کلاه ایمنی توسط راننده و سرنشین موتورسیکلت.
  • عدم استفاده از کمربند ایمنی توسط همه سرنشینان خودرو.
  • عدم رعایت پروتکل بهداشتی توسط رانندگان عمومی.
  • عدم رعایت پروتکل بهداشتی توسط مسافران وسایل نقلیه عمومی.
  • سوار کردن کودکان زیر 12 سال در صندلی جلو.
  • سوار کردن سرنشنی اضافی در وسایل نقلیه عمومی.
  • سوار کردن سرنشین اضافی در خودرو شخصی.
  • سوار کردن سرنشنین اضافی در موتورسیکلت.

  طرح بخشودگی جرایم رانندگی

  شهریور 1400: همانطور که می‌دانید، اگر جریمه تسلیمی یا جریمه الصاقی خودروی‌تان را به مدت دو ماه پرداخت نکنید، مبلغ جریمه، دو برابر می‌شود. اما با پیشنهاد پلیس راهور، طرح بخشودگی جرایم دو برابری در آغاز شده است و تمامی جریمه‌های دوبرابر شده‌ای که حداکثر تا پایان سال 1399 ثبت شده‌اند، به اصل نرخ جریمه بازگشته‌اند. 

  سردار هادیانفر درباره «طرح بخشودگی جرایم دوبرابری» گفته که شهروندان تا دی‌ماه 1400 می‌توانند از این فرصت استفاده کنند و جرایم معوق خود را بصورت حضوری یا غیرحضوری، پرداخت کنند. رئیس پلیس راهور همچنین هشدار داده که بعد از دی‌ماه 1400، اگر اصل جریمه پرداخت نشده باشد، مجددا مبلغ جرایم پرداخت نشده، دو برابر خواهد شد.

  دلیل افزایش نرخ جریمه کرونایی

  شهریور 1400: همانطور که می‌دانید، جریمه تردد در شهرهای قرمز کرونایی، معادل یک میلیون تومان است اما در پیامک جریمه‌ای که بدست رانندگان می‌رسد، مبلغ جریمه برابر یک میلیون و 50 هزار تومان قید شده است. یا جریمه تردد شبانه معادل 200 هزار تومان است اما در پیامک جریمه، این مبلغ را 210 هزار تومان اعلام کرده‌اند.

  سردار حسینی (جانشین پلیس راهور ناجا) درباره اختلاف نرخ جرایم، گفته که این افزایش مبلغ، ناشی از 5% افزایش جریمه سالانه است که بصورت سیستمی، محاسبه می‌شود. 

  افزایش تخلفات پلاک در زمان شیوع کرونا

  شهریور 1400: همزمان با شیوع کرونا و اعمال محدودیت تردد خودرو از سوی پلیس، شاهد افزایش چشمگیر تخلفات مربوط به مخدوشی پلاک خودروها هستیم. سرهنگ موسوی‌پور (جانشین پلیس راهور تهران) خبر داده که در سال 1398 و تا قبل از اسفندماه که کرونا در ایران شیوع پیدا کرد، 330 هزار تخلف پلاک خودرو داشتیم که منجر به توقیف 13 هزار خودرو شده بود.

  اما این میزان در سال 1399 بیش از 73% افزایش پیدا کرد طوریکه تخلفات پلاک به 572 هزار مورد رسید که با توقیف 17 هزار خودرو نیز همراه شد. همچنین در پنج ماهه اول 1400 نیز تاکنون 228 هزار تخلف پلاک رخ داده است و 5 هزار خودرو نیز توقیف شده‌ و به پارکینگ‌ها منتقل شده‌اند. سرهنگ موسوی‌پور همچنین به متخلفان هشدار داده که علاوه بر توقیف و معرفی این موارد به مراجع قضایی، در صورتیکه که پلاک خودرو را شبیه خودروی دیگری کنند، باید خلافی هر دو خودرو را پرداخت کنند.

  اطلاعیه پلیس درباره پیامک جریمه کرونایی

  مرداد 1400: سرهنگ جهانی (معاون اجتماعی پلیس راهور) درباره انتشار شایعاتی مبنی بر اینکه «بعد از دریافت پیامک جریمه یک میلیون تومانی کرونایی باید با 110 تماس بگیرید»، گفته که چنین چیزی صحت ندارد و از طرف پلیس راهور، تکذیب می‌شود.

  شهروندان دقت داشته باشند که اگر در پیامک جریمه، شناسه قبض و شناسه پرداخت اعلام نشده باشد، به این معنی است که پلیس درحال بررسی آن بوده و هنوز چیزی قطعی نشده است. اما اگر شناسه قبض و شناسه پرداخت در پیامک جریمه وجود داشته باشد، به این معنی است که جریمه برای پلیس قطعی و محرز شده. همچنین در صورت داشتن اعتراض به جریمه رانندگی، شهروندان می‌توانند با در دست‌داشتن مدارک و مستندات مربوطه، به مراکز اجراییات پلیس مراجعه کنند.

  محاسبه سرعت متوسط؛ روش جدید جریمه در اتوبان‌ها

  تیر 1400: از اواخر سال 1394 بود که به دستور رئیس‌ وقت پلیس راهور، سیستم محاسبه «سرعت متوسط در اتوبان‌ها» معرفی شد. ماجرا از این قرار بود که برخی رانندگان متخلف، در زمان نزدیک‌شدن به دوربین‌ها، از سرعت‌شان می‌کاهند و به محض عبور از دوربین، دوباره با سرعت غیرمجاز به مسیرشان ادامه می‌دهند.

  برای جلوگیری از این رفتارهای اشتباه، پلیس راهور، سیستم جدیدی را راه‌اندازی کرده که در آن، سرعت متوسط خودروها در طول مسیر محاسبه می‌شود. به عنوان مثال، اگر مدت‌زمان لازم برای پیمودن مسیر تهران قم با سرعت متوسط قانونی، یک ساعت و 30 دقیقه باشد، در صورتیکه رانندگان در زمان کمتری این مسیر را طی کنند، حتما برای یکبار، جریمه می‌شوند. 

  البته نکته جالب اینجاست که محاسبه سرعت متوسط، الزاما در ابتدای و انتهای مسیرها و محورهای مواصلاتی اصلی نیستند بلکه در فاصله میان دو دوربین هم محاسبه می‌شود. مثلا اگر زمان لازم برای پیمودن فاصله بین دو دوربین کنترلی پلیس، 20 دقیقه باشد اما شما آنرا در 10 دقیقه طی کنید، به این معنی است که سرعت‌تان از سرعت متوسط مجاز، فراتر بوده و مشمول جریمه هستید.

  برای پرداخت قبض جریمه عجله نکنید!

  اسفند 99 | سردار هادیانفر (رئیس پلیس راهور ناجا) از رانندگان خواسته که به محض دریافت قبض جریمه از افسران راهور، برای پرداخت آن اقدام نکنند. بلکه تا 5 روز منتظر بمانند تا پیامک جریمه به همراه شناسه برای آنها ارسال شود. سپس برای پرداخت قبض جریمه اقدام کنند.

  سردار هادیانفر درباره الکترونیکی شدن قبض‌های جریمه نیز گفته که در حال حاضر، 60% جریمه‌ها بصورت سیستمی ثبت می‌شوند اما مابقی قبض‌های جریمه بصورت دستی توسط افسران پلیس، صادر می‌شود. رئیس پلیس راهور گفته که تلاش می‌کنیم به محض تجهیز همه افسران پلیس به دست‌افزار سپهر، جریمه‌ها از اوایل سال 1400 بصورت الکترونیکی صادر شوند.

  چگونه جریمه عوارضی را حذف کنیم؟

  دی 99 | در صورت ثبت جریمه اشتباهی برای عوارض آزادراه، در ابتدا باید مطمئن شوید که مشخصات مالک خودرو در سامانه پلیس راهور ثبت شده باشد. بعنوان مثال در صورت نقل و انتقال خودرو بصورت وکالتی، تا زمانیکه مراحل نقل و انتقال را در مراکز تعویض پلاک تکمیل نکرده باشید، پلیس مالک سابق خودرو را مسئول می‌داند و جریمه را برای او ثبت می‌کند.

  اما اگر جریمه اشتباهی رخ داده و شما عوارض الکترونیکی آزادراه را پرداخت کرده‌اید اما بازهم پیامک جریمه را از پلیس راهور دریافت کرده‌اید، چندین راه‌حل دارید:

  1- به سایت اینترنتی آنی‌رو مراجعه کنید و از قسمت رسیدگی به شکایات، مشکل‌تان را ثبت کنید.

  2- با شماره تلفن‌ سراسری 1531 تماس بگیرید.

  3- با پشتیبانی آنی‌رو به شماره تلفن 02163468531 تماس بگیرید.

  جریمه معاینه فنی؛ هم برای موتور هم برای خودرو

  دی 99 | سردار هادیانفر، رئیس پلیس راهور ناجا، گفته که نظارت پلیس در موضوع معاینه فنی، برای همه وسایل نقلیه است و تفاوتی میان خودروها و موتورسیکلت‌ها نیست. آقای هادیانفر گفته که خدمات معاینه فنی خودرو و موتورسیکلت در 128 مرکز سراسر کشور درحال انجام است که 14 مرکز آن در تهران قرار دارند.

  سردار هادیانفر با اشاره به فعال بودن طرح کاهش آلودگی هوا (LEZ) برای کنترل آلودگی کلانشهرها گفته که این سیستم، روی دوربین‌های ثبت تخلف نصب است و هر وسیله نقلیه‌ای (چه خودرو باشد چه موتورسیکلت) که معاینه فنی نداشته باشد را جریمه می‌کند.

  افزایش جریمه عوارض آزادراهی در 1400

  آذر 99 | طبق جزییات لایحه بودجه سال 1400، دولت نرخ جریمه پرداخت نکردن عوارض آزادراهی را افزایش داده است. آنطور که دولت در بودجه 1400 اعلام کرده، برای پرداخت عوارض آزادراه‌های سراسر کشور، فقط 7 روز فرصت دارید. اما اگر در مدت یک هفته، عوارض را پرداخت نکنید، جریمه‌ای معادل 20 درصد عوارض آزادراه مربوطه را هم باید پرداخت کنید.

  همچنین اگر بیش از یک ماه از عدم پرداخت عوارض بگذرد، علاوه بر پرداخت اصل عوارض و جریمه 20 درصدی، باید جریمه دیگری هم بپردازید که معادل 2 درصد از مجموع «عوارض آزادراه بعلاوه جریمه 20 درصد به ازای هر ماه» است.

  جریمه تردد غیرمجاز شبانه

  آذر 99 | با شروع تعطیلی گسترده از اول آذرماه در اکثرهای شهرهای کشورمان که بدلیل شیوع کرونا بوده است، طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت 9 شب الی 4 صبح، ممنوع است.

  آقای گودرزی، معاون امنیتی و انتظامی استانداری تهران، گفته هر خودرویی که در ساعات ممنوعیت عبور و مرور، تردد غیرمجاز داشته باشد، جریمه 200 هزار تومانی برای آن، اعمال می‌شود.

  همچنین آنهایی که فعالیت ضروری دارند یا در شیفت شب هستند، باید از طریق فرمانداری مجوز بگیرند یا اینکه پلاک خودروی آنها از طریق کارفرما به پلیس راهور اعلام شود. متاسفانه هنوز سازوکاری عملی، برای اینگونه از ترددها، لحاظ نشده و فعلا در دست بررسی است.

  جریمه کرونایی در شهرهای قرمز و نارنجی

  آبان 99 | آقای قاسمی، دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا، ضمن اشاره به شروع محدودیت‌های سختگیرانه از روز شنبه یکم آذرماه، خبر داده که جریمه خروج خودروهای پلاک بومی از شهرهای نارنجی، حدود 500 هزار تومان است اما این جریمه برای شهرهای قرمز، افزایش یافته و معادل یک میلیون تومان شده.

  نکته بسیار مهم اینجاست که جریمه تردد غیرمجاز، هر 24 ساعت، توسط دوربین‌های کنترلی یا افسران پلیس، قابل اعمال خواهد بود.

  جریمه ماسک نزدن در خودروهای عمومی

  آبان 99 | به منظور جلوگیری از شیوع هرچه بیشتر کرونا در کشورمان، پلیس راهور، کد جریمه جدیدی تحت عنوان «ماسک نزدن در خودرو» را به لیست جرایم رانندگی اضافه کرده است.