• دوشنبه 23 خرداد 1401 - 12:07
  • 121
  • 0 دیدگاه

نماینده مجلس: بانک‌ها طبق قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت وام دهند

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: بانک‌ها در پرداخت تسهیلات به زوج‌های جوان به قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت عمل نکردند. واضح نیوز اجتماعی: خانم زهره الهیان درگفتگوی ویژه بخش خ
نماینده مجلس: بانک‌ها طبق قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت وام دهند

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: بانک‌ها در پرداخت تسهیلات به زوج‌های جوان به قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت عمل نکردند.

واضح نیوز اجتماعی: خانم زهره الهیان درگفتگوی ویژه بخش خبری ۲۱ سیما گفت: براساس قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت معرفي یک ضامن به بانک براي دريافت تسهيلات کافی است، اما در برخی موارد، بانک‌ها سلیقه‌ای عمل می‌کنند و دو تا سه ضامن می‌خواهند که خلاف قانون است. وی با تشکر از اهتمام سازمان صدا و سیما نسبت به اجرایی شدن قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» گفت: این سازمان به نمایندگی از ملت، مطالبه اجرای این قانون کلیدی را دارد.

اجرای قانون حمایت از خانواده زیر ذره بین مجلس

نماینده مردم تهران با اشاره به اینکه دولت برای اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت زیر ذره بین و رصد مجلس است، افزود: این قانون بیش از ۷۰ ماده دارد که پیگیری و نظارت بر آن ظرافت و دقت‌های خاص خود را دارد. خانم الهیان اضافه کرد: حدود یک ماه پیش کمیسیون ویژه جمعیت درآخرین جلسه با حضور آقای قالیباف رئیس مجلس، خواستار ادامه فعالیت خود برای نظارت بر حسن اجرای قانون شد. وی افزود: در صورت ادامه فعالیت این کمیسیون، دستگاه‌های مختلف باید به صورت دوره‌ای به مجلس پاسخ دهند.

روند تدوین آئین نامه‌های اجرای این قانون کند است

با اهتمامی که قوه قضائیه و سازمان بازرسی در این زمینه دارند اکنون دستگاه‌ها تقریباً آیین نامه‌های اجرایی مربوط به قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» را آماده کردند. این قانون یکی از قوانینی است که با مشارکت دستگاه‌های دولتی تدوین شده است و در حدود ۸۰ جلسه کمیسیون ویژه جوانی جمعیت، نماینده‌هایی از دستگاه‌های دولتی حضور یافتند و نظرات خود را بیان کردند و ما لحاظ کردیم و همچنین از نظرات استادان، انجمن‌های علمی و دیگر بخش‌های غیر دولتی هم در تدوین این قانون استفاده کردیم.  اکنون از دستگاه‌های دولتی نمی‌پذیریم که به این قانون باور نداشته باشند و ضرورت بحث جوانی جمعیت و فرزندآوری را انکار کنند. نماینده مردم تهران گفت: با توجه به رویکرد این دولت و جلسات مجلس دستگاه‌ها به لزوم اجرای قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» باور دارند، اما در روند تدوین آیین نامه و اجرا کندی‌هایی وجود دارد. خانم الهیان با بیان اینکه بانک‌ها در تسهیلاتی که قرار است به زوج‌های جوان اختصاص دهند مطابق قانون عمل نکردند، افزود: سازمان بازرسی کل کشور باید در این موارد ورود کند و تذکرات لازم را بدهد. 

منبع:خبرگزاری صدا و سیما