1 ​ 2 پیش بینی بورس یکشنبه 6 مهر 99 | وضعیت رشد شاخص بورس در 99/07/06

واضح | پورتال خبری و سبک زندگی

پیش بینی بورس یکشنبه 6 مهر 99 | وضعیت رشد شاخص بورس در 99/07/06

بازار بورس,بازار سرمایه,بورس,پیش بینی بورس,پیش بینی بورس امروز,پیش بینی بورس تا 1400,پیش بینی بورس فردا,وضعیت بورس امروز,

 ، توضیحاتی درباره وضعیت بورس امروز شنبه ۵ مهر ۹۹ و همچنین پیش بینی بورس در یکشنبه ۶ مهر ۹۹ خواهیم داشت! با ما همراه باشید. شاخص کل در بازار بورس امروز شنبه ۵ مهر ۹۹، چهار هزار و ۹۶ واحد رشد داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و ۶۱۵ هزار واحد رسید. براساس معاملات امروز بیش از هفت میلیارد و ۱۶۵ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۸۱ هزار و ۵۰ میلیارد ریال داد و ستد شد. همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با ۹۰۹ واحد کاهش به ۴۱۲ هزار ۵۳۱ واحد و شاخص قیمت (هم وزن) با ۵۹۶ واحد افت به ۲۷۰…

تبلیغات بنری
 ، توضیحاتی درباره وضعیت بورس امروز شنبه ۵ مهر ۹۹ و همچنین پیش بینی بورس در یکشنبه ۶ مهر ۹۹ خواهیم داشت! با ما همراه باشید. شاخص کل در بازار بورس امروز شنبه ۵ مهر ۹۹، چهار هزار و ۹۶ واحد رشد داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و ۶۱۵ هزار واحد رسید. براساس معاملات امروز بیش از هفت میلیارد و ۱۶۵ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۸۱ هزار و ۵۰ میلیارد ریال داد و ستد شد. همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با ۹۰۹ واحد کاهش به ۴۱۲ هزار ۵۳۱ واحد و شاخص قیمت (هم وزن) با ۵۹۶ واحد افت به ۲۷۰…
پیش بینی بورس یکشنبه 6 مهر 99 | وضعیت رشد شاخص بورس در 99/07/06

 ، توضیحاتی درباره وضعیت بورس امروز شنبه ۵ مهر ۹۹ و همچنین پیش بینی بورس در یکشنبه ۶ مهر ۹۹ خواهیم داشت! با ما همراه باشید. شاخص کل در بازار بورس امروز شنبه ۵ مهر ۹۹، چهار هزار و ۹۶ واحد رشد داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و ۶۱۵ هزار واحد رسید. براساس معاملات امروز بیش از هفت میلیارد و ۱۶۵ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۸۱ هزار و ۵۰ میلیارد ریال داد و ستد شد. همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با ۹۰۹ واحد کاهش به ۴۱۲ هزار ۵۳۱ واحد و شاخص قیمت (هم وزن) با ۵۹۶ واحد افت به ۲۷۰ هزار و ۳۲۵ واحد رسیدند

  

پیش بینی بورس یکشنبه 6 مهر 99 | وضعیت رشد شاخص بورس در 99/07/06

 

علاوه بر این در بین تمامی نمادها، نماد صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس) با پنج هزار و ۹۱۰ واحد، سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) با دو هزار و ۱۵۸ واحد، معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد) با یک هزار و ۵۵۸ واحد، بانک ملت (وبملت) با یک هزار و ۳۲۹ واحد، توسعه معادن و فلزات (ومعادن) با یک هزار و ۱۳۰ واحد، سرمایه گذاری غدیر (وغدیر) با یک هزار و ۷۸ واحد، گروه مپنا (رمپنا) با ۸۸۸ واحد، پتروشیمی جم (جم) با ۸۱۹ واحد، پالایش نفت بندرعباس (شبندر) با ۷۰۵ واحد، گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان (پترول) با ۵۴۸ واحد،‌سرمایه گذاری صدر تامین (تاصیکو) با ۵۰۵ واحد، فولاد کاوه جنوب کیش (کاوه)، پتروشیمی شیراز (شیراز) با ۴۱۷ واحد و پتروشیمی پارس (پارس) با ۳۸۹ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس داشتند.در مقابل ملی صنایع مس ایران (فملی) با سه هزار و ۲۵۴ واحد، پالایش نفت تهران (شتران) با یک هزار و ۲۴۷ واحد، مخابرات ایران (اخابر) با یک هزار و ۱۳۹ واحد، پالایش نفت اصفهان (شپنا) با یک هزار و ۹ واحد، شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه) با ۹۲۴ واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان (پارسان) با ۸۱۲ واحد، بانک پارسیان (وپارس) با ۷۱۰ واحد، ایران خودرو (خودرو) با ۴۸۴ واحد، بانک تجارت (وتجارت) با ۴۷۹ واحد، فولاد خوزستان (فخوز) با ۴۷۸ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر (کگل) با ۴۷۷ واحد و بانک پاسارگاد (وپاسار) با ۴۲۰ واحد با تاثیر منفی بر شاخص همراه بودند.

 

امروز نماد بانک ملت، پالایش نفت اصفهان،‌ فولاد مبارکه اصفهان، ایران خودرو، ملی صنایع مس ایران، گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان و سایپا در گروه نمادهای پربیننده قرار داشتند.

 

گروه فلزات اساسی هم در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه ۵۶۸ میلیون و ۱۹۳ هزار برگه سهم به ارزش ۱۵ هزار و ۲۰ میلیارد ریال داد و ستد شد.

 

در حالی که دلار در بازار ازاد در استانه ۳۰ هزار تومانی شدن است، امروز عرضه بر تقاضا برتری پیدا کرد و روند معاملات را کند کرد! ارزش معاملات بازار حدود ۷ هزار میلیارد تومان بوده است و نمادهای فارس، تاپیکو و کچاد بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کل را داشتند.

 

نوسانگیری روزانه بورس ممنوع شد

 

علی صحرایی ، مدیرعامل بورس تهران درباره تصمیم جدید بورس تهران مبنی بر عدم امکان فروش سهام خریداری شده در یک روز که بلافاصله با موافقت ‌ها و مخالفت‌ هایی همراه شد،گفت: این تصمیم که تا زمان اطلاع بعدی ادامه خواهد داشت، خواسته فعالان بازار مبنی بر کنترل شرایط غیرعادی و مصوبه نهاد ناظر بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاری واقعی بوده و چندان هم پیچیده نیست. اصولا چرا فعال حقیقی یا حقوقی که هنوز پولی پرداخت نکرده باید قادر به فروش سهامی باشد که در همان روز خریداری کرده است؟ از سوی دیگر زمانی که ناشرین یا بازارگردان ها مسئولیت نقدشوندگی و اطمینان بخشی به بازار را به عهده می‌گیرند نباید با رفتار نوسان گیری و نا اطمینانی روبرو شوند.

 

علی صحرایی ، مدیرعامل بورس تهران در برابر این سوال که با توجه افزایش روند تسهیل و تسریع معاملات سهام در سال‌ های اخیر ، آیا این تصمیم جدید بورس تهران بازگشت به عقب و کند شدن رویه ‌ها نیست؟ توضیح داد: خیر. در گذشته هم تسویه سهام، بعد از پرداخت وجه بود اما تا قبل از امروز خریداران اعتباری سهام، اقدام به پرداخت وجه در همان روز نمی‌کردند. بنابراین نگاه سرمایه گذاران به بازار نباید یک روزه باشد.

 

از سوی دیگر هر تصمیمی دارای مزایا و معایبی بوده و موافقان و مخالفانی دارد اما اصل مهم رعایت انصاف و ایجاد تعادل و رویه‌های مناسب و اصولی است تا زمینه ایجاد بازاری عمیق، توسعه یافته و شفاف‌تر و نقدشونده تر از همیشه فراهم شود.

 

وی از ممنوع شدن معاملات الگورتیمی سهام شرکت‌های بورسی و فرابورسی هم دفاع کرد و گفت: این رویه توسط ماشین انجام می‌شد و با تبعات منفی برای بازار همراه بود. در این میان هرچند ممنوعیت معاملات الگورتیمی میزان نقدینگی و نقدشوندگی را کاهش دهد اما به نفع همگان خواهد بود.

 

اما درباره پیش بینی بورس در روز یکشنبه ۶ مهر ۹۹ بایستی گفت در حال حاضر نرخ دلار در بازارهای موازی مانند بازار مسکن و بازار خودرو به ترتیب حدود ۳۰ و ۴۰ هزار تومان معامله می ‌شود، اما در بازار سهام با توجه به قیمت سهم ‌ها که در کف قیمتی خود هستند باز هم با دلار زیر ۲۰ هزار تومانی در حال معامله است. احتمالا دلیل این کم بودن قیمت سهم‌ ها نسبت به ارزندگی آنها شایعات سیاسی مبنی بر توافق آمریکا و ایران است.

 

اما در رابطه با حمایت از بازار نیز بایستی گفت نوع حمایت‌ ها از بازار اصلا درست نیست، ما اول صبح شاهد ایجاد صف خرید از سمت حقوقی‌ ها هستیم اما در ادامه به علت اینکه حقوقی دیگر توان حمایت از بازار را ندارد، عرضه حقیقی ‌ها بیشتر می‌ شود و بازار در ادامه روند معاملات عقب گرد می ‌کند و مثبت شدن اول صبح بازار کاملا مصنوعی است. در صورتی که از همان اول می ‌توانند با کف ‌سازی ساده اعتماد را به بازار بازگردانند.

 

درباره روند بازار در آینده می توان گفت ما تا زمانی که حقیقی‌ ها را به بازار سهام برنگردانیم، وضعیت بازار نوسانی خواهد بود! در اولین قدم بهتر است فکری به حال سهم‌ های کوچک بازار که تقریبا همه آنها منفی معامله می‌شوند، کرد، تقریبا اکثر این سهم ‌ها هنوز جای اصلاح دارند و هنوز حباب دارند. امروز که بازار مثبت شد حدود ۵۰ سهم در بازار سرمایه مثبت بودند در صورتی که ۳۰۰ سهم‌ کوچک صف فروش بودند.

 

ما باید کاری کنیم که بازار ارزندگی خود را نشان دهد و با این روش اعتماد به بازار باز می ‌گردد و همچنین با بازگرداندن پیش‌ بینی سود شرکت ‌ها می ‌توانیم اعتماد حقیقی ‌ها را به بازار بازگردانیم. در غیر این صورت با ایجاد صف فروش و رنج مثبت ایجاد کردن بازار درست نمی ‌شود. در نهایت اصلا سابقه نداشته که دلار این گونه رشد کند و بازار سهام رشدی نداشته باشد.

 

به یاد داشته باشید ضرر در بازار سهام و کالا تا زمانی که آن دارایی را دارید، مفهوم ضرر را ندارد! ممکن است سهام یک شرکت پایین بیاید، اما تا وقتی آن سهام به فروش نرفته است، ضرر متحمل شما نشده است؛ در بازار کالا هم به همین نحو است.

 

علت به فروش نرفتن سهام عدالت طی هفته‌ های اخیر چیست؟

 

فروش سهام عدالت از زمان افت شاخص بورس در مرداد ماه کند شد و مدیران کارگزاری ‌ها علت را در محدودیت ‌هایی لحاظ شده توسط نهادهای نظارتی عنوان کردند.

 

مدیر عامل کارگزاری فارابی که با سامانه سعدی اقدام به فروش سهام عدالت می ‌کند، از عدم فروش سهام عدالت طی هفته‌های اخیر خبر داد.

 

رحمان بابازاده ، مدیر عامل کارگزاری فارابی در توضیح فرایند فروش سهام عدالت در طی بیش از یک ماه اخیر گفت: متاسفانه سازمان بورس و نهادهای نظارتی اجازه فروش سهام عدالت را به خاطر شرایط بازار نمی ‌دهند، در یک ماه اخیر در برابر حجم درخواست ‌های فروشی که برای ما ارسال می‌ شود و همچنین با توجه به این که نمادهای سهام عدالت باید بعداز ظهر و توسط حقوقی ‌ها خریداری شود، فروش سهام عدالت در مقادیر بسیار ناچیز انجام شده است.

 

در حال حاضر تعداد زیادی درخواست فروش در سامانه سعدی هست که اجازه فروش آن داده نمی ‌شود، حجم اندکی هم که فروخته شده توسط صندوق ‌ها و حقوقی‌ها خریداری شده اما به دلیل این که سامانه سعدی بزرگترین و پراستقبال‌ ترین سامانه در فروش سهام عدالت است، بیشترین حجم تقاضا فروش هم برای این سامانه ارسال می‌شود و این حجم زیاد را صندوق‌ها نمی‌توانند بخرند.

 

به گفته مدیر عامل کارگزاری فارابی، فروش‌ های خردی که انجام می ‌شود به صورت روزانه پول آن واریز می ‌شود، وی در این خصوص افزود: چند روز قبل هم فروش داشتیم که حتما در این هفته به حساب سهامداران واریز خواهد شد، اما رقم آن خیلی بااهمیت نیست.

 

نهادهای نظارتی باید یک تصمیم جدی برای این موضوع بگیرند، چون از یک طرف ثبت درخواست فروش را برای سهامداران باز گذاشته‌اند اما از طرف دیگر با نیت حمایت از بازار محدودیت بالایی برای فروش سهام عدالت در بازار را تعریف کرده‌اند و باید برای این موضوع فکر کرد، ما هم مرتب در حال مذاکره و ارتباط با مدیران مربوطه هستیم ولی تاکنون به نتیجه مساعدی نرسیده‌ایم.

 

رحمان بابازاده با اشاره به شرایطی که برای فروش سهام عدالت ایجاد شده است، اظهار کرد: بیش از ده سال بود که سهامداران حق فروش سهام عدالت را نداشتند، امسال فروش این سهام را آزاد کردند و سهامداران به آن امید بستند اما الان از فروش آن به دلیل حمایت از بازار جلوگیری می ‌کنند، اما از سوی دیگر این محدودیت ‌ها دلخواسته نیست و به خاطر آسیبی بود که به بازار وارد شد.

 

رحمان بابازاده ، مدیر عامل کارگزاری فارابی در پایان تاکید کرد: در حال حاضر درخواست فروش بیش از ۲۵۰۰ میلیارد تومان سهام عدالت نزد سامانه سعدی وجود دارد که امکان فروش آن نیست.

 

بازدهی بورس در فصل تابستان ۹۹ چقدر بود؟

 

در تابستان امسال کدام بازار بیشترین بازدهی را ثبت کرده است؟

 

در این دوره که فعالان بازار سهام روزهای خوبی را پشت سر نگذاشتند، کدام بازار بیشترین بازدهی را از آن خود کرده است؟

 

آن طور که دنیای اقتصاد محاسبه کرده است در تابستان امسال بورس تنها ۲۵ درصد بازدهی داشته است و در همین دوره سه ماهه دلار ۴۳ درصد، طلا ۵۷ درصد و سکه به عنوان پیشتاز بازارها بیش از ۶۵ درصد بازدهی داشته است!