پیش‌بینی بازار بورس فردا یکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ | بورس يکشنبه ۱۴۰۱/۳/۸

پیش‌بینی بورس فردا یکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ و بورس يکشنبه ۱۴۰۱/۳/۸ شاخص کل بورس امروز در حدود یک درصد افت کرد و در سطح یک میلیون و ۵۵۳ هزار واحدی ایستاد. کارشناسان عقیده دارند که بورس در بلندمدت سبزپو
پیش‌بینی بازار بورس فردا یکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ | بورس يکشنبه ۱۴۰۱/۳/۸

پیش‌بینی بورس فردا یکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ و بورس يکشنبه ۱۴۰۱/۳/۸ شاخص کل بورس امروز در حدود یک درصد افت کرد و در سطح یک میلیون و ۵۵۳ هزار واحدی ایستاد. کارشناسان عقیده دارند که بورس در بلندمدت سبزپوش می‌شود.

واضح نیوز اقتصادی/ بورس امروز با افت ۱۱ هزار و ۱۱۰ واحدی، به محدوده یک میلیون و ۵۵۳ هزار واحدی رسید. کارشناسان می‌گویند که بورس در انتظار تعیین تکلیف مذاکرات وین است.

احمد اشتیاقی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز می‌گوید: احتمالا شاخص کل بورس تا تیر به محدوده یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحدی می‌رسد و تا پایان سال روی سطح یک میلیون و ۹۰۰ واحدی می‌ایستد.

این کارشناس عقیده دارند که بورس فردا مثبت نمی‌شود و در نقاط تعادلی و اندکی منفی مورد معامله قرار می‌گیرد.

وی توضیح می‌دهد: بازار سرمایه فاز احیای برجام دارد. یعنی معاملات بر مدار احیای برجام حرکت می‌کند و زمانی که خبر منفی درخصوص این مذاکرات می‌آید، بورس برنامه‌ای برای تغییر موضع ندارد. در کوتاه‌مدت اخبار عدم احیای برجام به صورت معکوس عمل کرده و بازار را منفی می‌کند. علی‌رغم اینکه دلار بازار آزاد ممکن است روند افزایشی به خود بگیرد اما اتفاقی برای دلار نیمایی نمی‌افتد. در نتیجه شرکت‌ها با افزایش نرخ دلار با سودآوری روبه‌رو نمی‌شوند.

اشتیاقی می‌افزاید: از سوی دیگر به علت کسری بودجه، فشار قیمت تمام شده روی شرکت‌ها افزایش پیدا می‌کند. بر همین اساس تالار شیشه‌ای در کوتاه مدت وارد فاز احتیاطی می‌شود تا وضعیت سیاسی کشور مشخص شود و سهامداران بتوانند سبد سهامی خود را تکمیل کنند.

تقابل برجام و بورس

این کارشناس بازار سرمایه توضیح می‌دهد: اگر مذاکرات به نتیجه نرسد، تحریم‌ها افزایش پیدا می‌کند. با افزایش تحریم‌ها تولید و فروش شرکت‌ها کاهش می‌یابد و به طور کل کشور دچار رکود می‌شود. نرخ بهره نیز از ناحیه کسری بودجه و انتشار اوراق افزایش پیدا می‌کند.

وی با اشاره به علت ریزش امروز بورس می‌گوید: وضعیت نامشخص برجام علت، ریزش امروز بازار است. چراکه در روزهای اخیر قیمت نفت و کامودیتی‌ها روند صعودی داشته است. رشد بورس متوقف شده اما منفی نیست که باعث ترس و فروش سهامداران شود. این نشان می‌دهد که بورس در همین وضعیت می‌ماند.

اشتیاقی در نهایت می‌گوید: رشد بازار، منوط به تعیین تکلیف شدن برجام است. توافق یا عدم توافق در مذاکرات برجام، می‌تواند یک سناریو و وضعیت جدید برای بازار سرمایه پدید آورد.

منبع:تجارت نیوز