• چهارشنبه 11 خرداد 1401 - 20:42
  • 211
  • 0 دیدگاه
  • اخبار ,

چرا وقتی یونان نفتکش ما را توقیف کرد سکوت کردید؟

واضح نیوز سیاسی - واکنش ایران به اعتراض آلمان و فرانسه: چرا وقتی یونان نفت ما را توقیف کرد سکوت کردید؟ سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به بیانیه آلمان و فرانسه درباره توقیف نفتکش‌های یونانی در
چرا وقتی یونان نفتکش ما را توقیف کرد سکوت کردید؟

واضح نیوز سیاسی - واکنش ایران به اعتراض آلمان و فرانسه: چرا وقتی یونان نفت ما را توقیف کرد سکوت کردید؟ سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به بیانیه آلمان و فرانسه درباره توقیف نفتکش‌های یونانی در خلیج فارس، از سکوت این کشورها درباره توقیف نفت ایران در آب‌های یونان ابراز تاسف کرد.

فرانسه و آلمان به ترتیب در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته جاری از ایران خواستند که نفتکش‌های یونانی و خدمه آنها را هرچه زودتر آزاد کند و به قوانین دریاها احترام بگذارد.

اما سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، این بیانیه‌ها را «مداخلات نامناسب در روند قضایی» ایران توصیف کرد.

نیروی دریایی سپاه پاسداران هفته گذشته اعلام کرد که دو نفتکش یونایی را در خلیج فارس به دلیل «تخلفات» توقیف کرده است.

نور نیوز خبر داده بود که ایران تصمیم گرفته، به دلیل توقیف محموله نفتی‌اش در آب‌های یونان، علیه این کشور به «اقدامات تنبیهی» دست بزند.

آقای خطیب‌زاده نیز اگرچه در واکنش روز چهارشنبه، نفتکش‌های یونانی را به قانون‌شکنی متهم کرد، اما همزمان به توقیف محموله نفتی ایران در یونان نیز اشاره کرد.

چرا وقتی یونان نفتکش ما را توقیف کرد سکوت کردید

او گفت: «متاسفانه این کشورها (آلمان و فرانسه) در حالی به اقدامات قانونی صورت گرفته در ایران معترض هستند که در قبال توقیف غیرقانونی کشتی تحت پرچم ایران توسط مقامات یونانی و تخلیه محموله آن، سکوت اختیار می‌کنند.»

محموله نفتی ایران «به دنبال اجرای فرامرزی قوانین داخلی یک کشور دیگر» توقیف شده است.

اشاره سخنگوی وزارت خارجه ایران به تحریم‌هایی است که از سوی آمریکا علیه ایران وضع شده‌اند. این تحریم‌ها بخشی از قوانین بین‌المللی نیستند و کشورهای دیگر مجبور نیستند که آنها را اجرا کنند.

نفتکش «پگاس» که حامل نفت ایران بود، برای نخستین بار حدود دو ماه پیش توسط یونان توقیف شد. اما در آن زمان بعد از مدت کوتاهی این کشتی آزاد شد

دولت یونان اعلام کرده که محموله نفت ایران را به درخواست وزارت خزانه‌داری آمریکا توقیف کرده، اما هنوز دقیق روشن نیست که چرا این کشور تصمیم گرفته که درخواست واشنگتن را عملی کند.

یونان یکی از مهم‌ترین کشورهای جهان در زمینه حمل و نقل دریایی نفت محسوب می‌شود و حدود ۲۵٪ از نفتکش‌های عظیم جهان با پرچم این کشور دریانوردی می‌کنند.

اما در پی تنش اخیر آتن و تهران، دولت این کشور به تمامی کشتی‌هایی که با پرچم یونان در حرکت هستند توصیه کرد که به آب‌های ایران نزدیک نشوند.

این درحالی است که یک کرانه تنگه هرمز، خاک ایران محسوب می‌شود و در باریک‌ترین محل، فاصله دو سوی این تنگه تنها ۳۳ کیلومتر است. و البته حدود یک‌سوم نفت جهان نیز از این تنگه عبور می‌کند.

روزنامه فایننشال تایمز (چاپ لندن) گزارش داده که انتظار می‌رود تنش ایران و یونان بر مشکلات حمل و نقل دریایی نفت که از زمان جنگ اوکراین آغاز شده، بیافزاید.

این‌بار اما دولت یونان گفته است که قرار است «به خرج واشنگتن» محموله نفتی متعلق به ایران را به آمریکا بفرستد.