تبلیغات بنری
#ویروس کرونا ایران افغانستان فرانسه جهان حقوق بشر فرهنگ و هنر  / جهان مراقبت‌هاى بهداشتى در برابر ويروس كرونا [۵] چگونه لباس های خود را در برابر ویروس کرونا ضدعفونی کنیم؟ : منتشر شده در 07/04/2020 - 19:50 : روزآمد شده در 07/04/2020 - 19:50 . . © DR متن توسط : ار.اف.ای بر اساس تحقیقات کارشناسان بیماری های عفونی در سراسر جهان، عمر ویروس کرونا بر روی سطوح مختلف، بسته به جنس، میزان رطوبت و دمای محیط، بین چند ساعت تا چندین روز متغیر است؛ بنابراین شستشوی به موقع و صحیح لباس ها برای پیشگیری…
#ویروس کرونا
ایران
افغانستان
فرانسه
جهان
حقوق بشر
فرهنگ و هنر
 / جهان
مراقبت‌هاى بهداشتى در برابر ويروس كرونا [۵]
چگونه لباس های خود را در برابر ویروس کرونا ضدعفونی کنیم؟
: منتشر شده در 07/04/2020 - 19:50
: روزآمد شده در 07/04/2020 - 19:50
.
. © DR
متن توسط :
ار.اف.ای
بر اساس تحقیقات کارشناسان بیماری های عفونی در سراسر جهان، عمر ویروس کرونا بر روی سطوح مختلف، بسته به جنس، میزان رطوبت و دمای محیط، بین چند ساعت تا چندین روز متغیر است؛ بنابراین شستشوی به موقع و صحیح لباس ها برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا، اقدامی ضروری به نظر می‌رسد. اما ویروس کرونا تا چه مدت بر روی لباس‌ها باقی می‌ماند؟ و در دوران شیوع این بیماری، چگونه و در چه مواقعی باید لباس‌های خود و یا فرد مبتلا به این ویروس را بشوییم؟
تبلیغ بازرگانی
بنا به گفتۀ سازمان جهانی بهداشت، دربارۀ میزان دقیق ماندگاری ویروس کرونا بر روی سطوح مختلف، بین کارشناسان اتفاق نظر وجود ندارد و به دلیل وجود شرایط زیست محیطی مختلف، نتایج آزمایش‌ها و مطالعات محققان گوناگون در این زمینه با هم کمی متفاوت است؛ اما آخرین تحقیقات متخصصان بیماری های عفونی نشان داده است که عمر ویروس کرونا بر روی لباس، بسته به میزان دما و رطوبت هوا و همچنین جنس پارچۀ لباس، بین چند ساعت تا دو روز متغیر است.
بر اساس پژوهش های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری در آمریکا (CDC) و همچنین انستیتوی ملی آلرژی و بیماری های عفونی در ایالت مونتانا، قطرات تنفسی ناشی از عطسه یا سرفۀ فرد مبتلا به ویروس کرونا، به سرعت می تواند به الیاف موجود در لباس نفوذ یافته و منجر به آلودگی آن شود.
از آنجا که گسترش ویروس کرونا در جهان همچنان ادامه دارد و با ویروسی جدید مواجه هستیم که هنوز اطلاعات جامعی از آن در دست نیست، کارشناسان بیماری های عفونی توصیه کرده اند که مردم به غیر از شستن مرتب دست‌ها با آب و صابون و رعایت فاصلۀ اجتماعی، با انجام اقداماتی پیشگیرانه و احتیاطی، از جمله ضدعفونی کفش‌ها و شستشوی به موقع و صحیح لباس‌های خود، خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهند.
در دوران شیوع ویروس کرونا، چگونه و در چه مواقعی باید لباس های خود را بشوییم؟
نشریۀ پزشکی "سلامت/Health" در این زمینه نوشته است که اگر از خانه خارج شده اید و به داروخانه، سوپر مارکت، پمپ بنزین و یا اماکن پر ترددی مراجعه کرده اید که امکان دارد در آنها فاصلۀ اجتماعی ( حفظ فاصلۀ حداقل ۲ متری) رعایت نشده باشد، پس از بازگشت به خانه، لباس‌های خود را در کمد یا کشو قرار ندهید و به چوب لباسی آویزان نکنید زیرا به راحتی ویروس احتمالی به لباس‌های دیگر منتقل می شود؛ لباس‌ها را باید با استفاده از تنظیمات آب گرم در ماشین لباسشویی با دمای بالا بشویید.
تحقیقات صورت گرفته توسط انستیتوی ملی آلرژی و بیماری های عفونی در آمریکا نشان داده است که ویروس کرونا می تواند به مدت چند روز بر روی پلاستیک و استیل ضد زنگ، به مدت ۲۴ ساعت بر روی مقوا و برای چهار ساعت روی مس فعال باقی بماند؛ بنابراین از آنجا که زیپ، دکمه و یا بخش های دیگر لباس شما ممکن است از این مواد ساخته شده باشند، این احتمال وجود دارد که ویروس را با خود به داخل خانه ببرید.
"ژیل پیالو" رئیس بخش بیماری‌های عفونی در یکی از بیمارستان‌های پاریس توصیه کرده است که برای شستشوی لباس ها به منظور ضدعفونی در برابر کرونا، از دمای ۶۰ درجه به مدت حداقل ۱۰ دقیقه استفاده شود؛ زیرا بر اساس تحقیقات متخصصان بیماری های عفونی در فرانسه، ویروس کرونا در دمای ۵۶ درجۀ سانتی‌گراد، بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ماندگار است و در دمای ۶۵ درجۀ سانتی‌گراد، ظرف ۵ تا ۱۰ دقیقه از بین می رود.
در مورد کفش ها نیز، متخصصان بیماری های عفونی توصیه کرده اند که پیش از ورود به خانه، کفش های خود را درآورید و سپس آنها را با الکل ٧٠ درصد و یا آب ژاول ضدعفونی کنید زیرا تحقیقات نشان داده است که ویروس کرونا بر روی آسفالت نیز ماندگار است و از طریق کف کفش به راحتی منتقل می شود.