• سه شنبه 31 خرداد 1401 - 13:16
  • 138
  • 0 دیدگاه

چگونگی تنظیم اظهار نامه مالیاتی 1401 و مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی ۱۴۰۱

آموزش ارسال اظهارنامه مالیاتی سال 1401 و ثبت نام اظهارنامه مالیاتی 1401 چگونه است؟ و ثبت اظهارنامه مالیاتی سال 1401 و نحوه ثبت نام و پرکردن اظهارنامه مالیاتی 1401 ثبت نام اظهارنامه مالیاتی ۱۴۰
چگونگی تنظیم اظهار نامه مالیاتی 1401 و مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی ۱۴۰۱

آموزش ارسال اظهارنامه مالیاتی سال 1401 و ثبت نام اظهارنامه مالیاتی 1401 چگونه است؟ و ثبت اظهارنامه مالیاتی سال 1401 و نحوه ثبت نام و پرکردن اظهارنامه مالیاتی 1401

ثبت نام اظهارنامه مالیاتی ۱۴۰۱ چگونه است؟

برگه اظهارنامه مالیاتی فرمی است که همه مودیان مالیاتی موظف هستند آن را هر سال پر کرده و به اداره مالیات ارسال کنند. نحوه پر کردن این برگه در سال‌های اخیر تغییر کرده است و به‌صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

با توجه به اینکه پر کردن اظهارنامه مالیاتی برای کسبه، تجار و همه صاحبان مشاغل اهمیت فراوانی دارد، در این مقاله کاربردی قصد داریم درباره نحوه پیش ثبت‌نام و ارسال اظهارنامه مالیاتی در سال 1401 اطلاعات جامعی ارائه کنیم. برای یادگیری تکمیل و ارسال صحیح این فرم مالیاتی، این متن را تا انتها دنبال کنید.

اظهارنامه مالیاتی چیست و چرا باید آن را پر کنیم؟

همه اشخاص حقیقی و حقوقی مانند کسبه و صاحبان کسب و کارها و شرکت‌ها موظف هستند که هر سال با ورود به سامانه اظهارنامه الکترونیکی، این فرم مالیاتی را پر کرده و برای اداره مالیات ارسال کنند. نحوه محاسبه مالیاتِ همه مودیان، بر اساس اطلاعات وارد شده در این فرم تعیین می‌شود.

فرم اظهارنامه مالیاتی  در‌واقع عملکرد مالی مودیان مالیاتی حقیقی را از یکم فروردین هر سال تا 29 اسفند همان سال (یک سال مالی) مشخص می‌کند. در رابطه با اشخاص حقوقی و شرکت‌ها، سال مالی بر مبنای سال مشخص شده در اساسنامه آن شرکت مشخص خواهد شد.

مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی ۱۴۰۱

در بخش های قبل، به تعریف مفهوم اظهارنامه مالیاتی پرداخته و در مورد چگونگی تنظیم آن، توضیح دادیم. نکته ای که در رابطه با ثبت نام و اصلاح اظهارنامه مالیاتی ، باید مورد توجه قرار گیرد، آن است که مودیان مالیاتی که بر اساس قانون، ملزم به ارسال اظهارنامه مالیاتی به اداره مالیات خود بوده، باید در مهلت قانونی تعیین شده، برای این کار اقدام نمایند و در صورت بروز اشکال در تکمیل و ثبت نام، تا 30 روز می توانند برای ویرایش اظهار نامه های مالیاتی، اقدام نمایند.

 مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی، در  سال 1401  نیز برای اشخاص حقیقی، 15 تیر ماه و برای اشخاص حقوقی، 31 تیر ماه می باشد. البته، در صورتی که سال مالی اشخاص حقوقی، متفاوت از سال مالی اداره مالیات باشد، آخرین مهلت ثبت نام اظهارنامه مایاتی اشخاص حقوقی، 4 ماه بعد از پایان سال مالی آنها خواهد بود.

تمدید مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی 1401

بر اساس اعلام سازمان امور مالیاتی کشور، مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی  اشخاص حقیقی و مشاغل 1401، تا 15 تیرماه تمدید گردید. بر این اساس، مودیان مالیاتی، تا پایان مهلت مذکور، فرصت داشته تا با مراجعه به درگاه ملی خدمات مالیات، برای ثبت نام اظهارنامه مالیاتی خود، اقدام نمایند. 

مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیاتی ارزش افزوده 1401

مطابق ماده 3 قانون مالیات بر ارزش افزوده: « ارزش افزوده، تفاوت بین ارزش کالاها و خدمات عرضه شده، با ارزش کالاها و خدمات خریداری یا تحصیل شده، در یک دوره معین می‌ باشد. » بنابراین، در تعریف مالیات بر ارزش افزوده، می توان گفت، مالیاتی است که به تفاوت ارزش کالای تولید شده و کالای فروخته شده، تعلق گرفته و توسط مصرف کننده آن کالا، پرداخت می شود.

مهلت ثبت نام اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده کالاهای فروخته شده و خدمات ارائه شده در طول یک فصل، از طریق سامانه مالیات بر ارزش افزوده www.e-vat.ir و با توجه به قانون مالیات بر ارزش افزوده، حداکثر 15 روز پس از پایان آن فصل می باشد. چنانچه، قصد کسب اطلاعات بیشتر، در خصوص ثبت نام اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده را دارید، خواندن مقاله ای که در قسمت بیشتر بخوانید آمده است، پیشنهاد می گردد.