تبلیغات بنری
 بعد از شیوع ویروس کرونا در ایران، دولت به‌منظور کاهش تبعات اقتصادی برای اقشار آسیب‌پذیر جامعه، بسته‌های حمایتی در قالب وام یا کمک‌های بلاعوض تدوین کرد. یکی از این بسته‌های حمایتی شامل اعطای تسهیلات یک میلیون تومانی به‌صورت قرض‌الحسنه به ۲۳ میلیون خانوار یارانه‌بگیر است. در همین راستا، وزارت رفاه از ساعت ۲۲ چهارشنبه هفته گذشته اقدام به ارسال پیامکی با این مضمون «سرپرست محترم خانوار؛ در صورتی که متقاضی استفاده از بسته حمایتی دوران کرونا براساس شرایط…
فاصله بی فاصله ; شلوغی دفاتر پیشخوان در اوج همه گیری کووید_19

 بعد از شیوع ویروس کرونا در ایران، دولت به‌منظور کاهش تبعات اقتصادی برای اقشار آسیب‌پذیر جامعه، بسته‌های حمایتی در قالب وام یا کمک‌های بلاعوض تدوین کرد. یکی از این بسته‌های حمایتی شامل اعطای تسهیلات یک میلیون تومانی به‌صورت قرض‌الحسنه به ۲۳ میلیون خانوار یارانه‌بگیر است. در همین راستا، وزارت رفاه از ساعت ۲۲ چهارشنبه هفته گذشته اقدام به ارسال پیامکی با این مضمون «سرپرست محترم خانوار؛ در صورتی که متقاضی استفاده از بسته حمایتی دوران کرونا براساس شرایط اعلامی دولت هستید، لطفا تنها از خط تلفن همراه اصلی خود که مالک آن هستید، فقط کدملی خود را به سرشماره ۶۳۶۹ ارسال فرمایید.» به شماره همراه سرپرستان خانوار کرد.

 

بعد از ارسال پیامک از سوی سرپرست خانوار، پیامکی با سرشمارهV.Refah دریافت می‌شود که به معنای ثبت درخواست است. آنگونه که اعلام شده تا روز گذشته ۳۱ میلیون پیامک از سوی مردم برای تقاضای وام یک میلیون تومانی کرونا ارسال شده است که در همین راستا، وزارت رفاه اعلام کرد که مهلت ارسال پیامک به سرشماره ۶۳۶۹ برای دریافت تسهیلات یک میلیون‌تومانی حمایتی کرونا، تا یکشنبه هفتم اردیبهشت‌ماه تمدید می‌شود. اما انتشار خبر دیگری مبنی‌بر ارائه سیم‌کارت رایگان به‌سرپرست خانوارهایی که سیم‌کارتی به‌نام خود ندارند، سبب شد تا صف‌های طویلی مقابل دفاتر پیشخوان دولت تشکیل شود که به‌نگرانی‌ها درخصوص افزایش ابتلا به‌بیماری کرونا را دامن زد. وزیر ارتباطات در واکنش به‌ این مساله به‌اپراتورها دستور داد این روند را متوقف‌کرده و آنلاین ثبت‌نام کنند.


افزون‌بر اعطاي وام يک ميليون‌توماني، حدود 5/1 ميليون خانوار (سه ميليون نفر) مشمول دريافت کمک 200 تا 600 هزارتوماني شناخته شدند که مرحله اول اين وام اسفندماه سال گذشته به‌حساب آنها واريز شد. در ادامه پرداختي‌هاي دولت، دومين بسته نيز همزمان با 30 فروردين پرداخت شد. گفتني ا‌ست، پرداخت بسته متناسب با اعضاي خانوار انجام مي‌شود؛ بدين‌ترتيب، اين مبلغ در خانوار تک‌نفره 200 هزار تومان، دونفره 300 هزار تومان، سه‌نفره 400 هزار تومان، چهارنفره 500 هزار و پنج‌نفره و بالاتر 600 هزار تومان است.

تمديد مهلت ارسال پيامک وام

در حالي که پيش از اين اعلام شده بود متقاضيان دريافت وام يک ميليون‌توماني تا سي‌ويکم فروردين ماه فرصت دارند کدملي خود را به‌سرشماره 6369 ارسال کنند، ديروز وزرات رفاه مهلت ارسال پيامک را تا يک هفته (يکشنبه هفتم ارديبهشت) تمديد کرد.

ارسال پيامک‌هاي تکراري

سخنگوي ستاد تسهيلات کرونايي نيز روز گذشته اعلام کرد: تاکنون 31 ميليون پيامک از سوي مردم براي تقاضاي وام يک ميليون‌توماني کرونا دريافت کرده‌ايم. حسين ميرزايي افزود: البته بخشي از اين پيامک‌ها تکراري است، چون تعدادي از افرد سرپرست خانوار چندين سيم‌کارت به نام خود دارند که بعضا با همه سيم‌کارت‌ها پيامک تقاضا ارسال کرده‌اند و برخي از افرادي که شماره ملي خود را پيامک کرده‌اند سرپرست خانوار نيستند.

مراقب کلاهبرداري‌ها باشيد

او در پاسخ به اين سوال که آيا از وزارت کار با افراد تماس گرفته مي‌شود، گفت: با هيچ کس تماس گرفته نمي‌شود، هيچ سامانه‌اي طراحي نشده و هرکس به‌عنوان تلفن يا سامانه مي‌خواهد با مردم تماس بگيرد قطعا يک نوع کلاهبرداري است. همچنين ثبت‌نام حضوري در کل‌کشور هم وجود ندارد، فقط از طريق سيم‌کارتي که به‌نام سرپرست خانوار باشد و با ارسال کدملي به‌سرشماره 6369 تقاضاي فرد براي دريافت اين تسهيلات ثبت مي‌شود و لازم نيست با سيم‌کارت دوست يا آشنا پيامک داده شود، بايد حتما سيم‌کارت به‌نام سرپرست خانوار باشد. ميرزايي تاکيد کرد: هر سايت يا لينکي که ادعا کند از سوي وزارت تعاون، کار و رفاه است يا به‌صورت تلفني با خانوارها بخواهد تماس بگيرد، قطعا کلاهبرداري است. او افزود: براي ارسال پيامک حتي هزينه‌اي از سرپرست خانوار گرفته نمي‌شود و ارسال پيامک هم رايگان است و اگر کساني به‌انحاء مختلف بخواهند با خانوارهاي يارانه‌بگير تماس بگيرند، قطعا قصد کلاهبرداري دارند.

کاراکتر اضافه نفرستيد

ميرزايي درباره چگونگي ارسال کدملي نيز گفت که عدد کدملي فرقي ندارد انگليسي يا فارسي باشد فقط کاراکتر اضافه هنگام ارسال کد ملي فرستاده نشود و از واژه‌هايي مانند سلام و... هنگام ارسال عدد استفاده نشود.

تجمع مردم براي دريافت سيم‌کارت

همچنين، روز گذشته برخي رسانه‌ها خبر دادند که به‌دنبال اعلام يکي از اپراتورهاي کشور مبني‌بر اينکه به‌سرپرستان خانواري که سيم‌کارت ندارند، سيم‌کارت رايگان ارائه مي‌شود، عده زيادي مقابل دفاتر پيشخوان دولت تجمع کردند که باعث انتقادات فراواني شد. در همين زمينه، محمدحسين قرباني، نايب‌رئيس کميسيون بهداشت و درمان مجلس با تاکيد بر لزوم رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي توسط مردم با شروع اجراي طرح فاصله‌گذاري هوشمند، از تشکيل صف‌هايي جهت ثبت‌نام وام يک ميلون‌توماني انتقاد کرد و آن را نگران‌کننده دانست.