• یکشنبه 15 خرداد 1401 - 10:15
  • 1532
  • 0 دیدگاه

ایوب انتظاری دانشمند هوا و فضا ایران اهل یزد کیست و علت درگذشت چه بود؟+عکس

جزییات مرگ مشکوک ایوب انتظاری دانشمند جوان سازنده «پهپاد و موشک» در یزد / آیا ایوب انتظاری ترور شده است ؟ مانور رسانه های ضدانقلاب از جمله رادیو فردا و بی بی فارسی بر روی مرگ ایوب انت
ایوب انتظاری دانشمند هوا و فضا ایران اهل یزد کیست و علت درگذشت چه بود؟+عکس

جزییات مرگ مشکوک ایوب انتظاری دانشمند جوان سازنده «پهپاد و موشک» در یزد / آیا ایوب انتظاری ترور شده است ؟

مانور رسانه های ضدانقلاب از جمله رادیو فردا و بی بی فارسی بر روی مرگ ایوب انتظاری دانشمند هوا و فضا چیست ؟

رسانه های فارسی زبان ضدانقلاب از جمله ایران اینترنشنال ' بی بی سی فارسی و رادیو فردا و حتی یورونیوز فارسی در جدیدترین خبرهای ضد و نقیض خود ، این بار مرگ دانشمند و سازنده پهباد اهل یزد را تیتر یک خبرهای خود قرار دادند. 

ایوب انتظاری

اما واقعیت ماجرا چیست؟

به گزارش واضح نیوز؛ ایوب انتظاری که «دانشمند هوافضا» و سازنده موشک و پهباد معرفی شده هفته گذشته در شهر یزد به دلایل نامعلوم جان باخته است.

بیوگرافی ایوب انتظاری

ایوب انتظاری ، ۳۵ ساله و فارغ‌التحصیل رشته مهندسی هوافضا از دانشگاه صنعتی شریف، در یزد در زمینه ساخت پهپاد و موشک فعالیت می‌کرده است.

آن طور که از متن آگهی ترحیم ایوب انتظاری برمی‌آید، او روز ۹ خردادماه درگذشته است.

علت مرگ چیست

علت مرگ ایوب انتظاری «مسمومیت غذایی» اعلام شده است. در همین شبکه‌ها، در مورد علت مرگ اعلام‌شده شک و تردید ابراز شده است.

آگهی درگذشت این مهندس جوان صنایع هوافضای ایران و چند خبر کوتاه در رسانه‌ها درباره آن، بازتاب گسترده‌ و سریعی در رسانه‌های اسرائیلی داشته است.

 رسانه‌های اسرائیل روز شنبه، ۱۴ خرداد، در گزارش‌های مربوط به مرگ این مهندس ایرانی، رویدادهای مشابه پیشین در ایران را ذکر کرده‌اند.

این رسانه‌ها همچنین با اشاره به برنامه‌های نظامی جمهوری اسلامی ایران در توسعه صنایع پهپادی با هدف تبدیل کردن آن به یک قدرت منطقه‌ای، یادآور شده‌اند که نظامیان ارشد رژیم ایران در روزهای گذشته یک پایگاه زیرزمینی پهپادی را رسانه‌ای کردند.

بر اساس آگهی فوت منتشره در رسانه‌های ایران، ایوب انتظاری، مهندس صنایع هوافضا، که اهل استان یزد بوده، روز نهم خرداد درگذشته و در آرامگاه «خلد برین» در زادگاهش خاک شده است.

در آگهی‌های تسلیت درگذشت او آمده است که مراسم یادبود از روز دهم خرداد در خانه پدری‌اش در خیابان کاشانی شهر یزد آغاز شده و مراسم مذهبی و یادبود تا روزهای ۱۵ و ۱۶ خرداد ادامه خواهد یافت.

در شبکه‌های اجتماعی دکتر انتظاری یکی از «نخبگان هوافضا» نامیده شده و آمده است که او دانش‌‌آموخته دانشکده مهندسی هوافضای دانشگاه صنعتی شریف بود. او دکترایش را در سال ۱۳۹۶ دریافت کرده بود.

در یک کانال تلگرامی نیز اشاره شده است که او «مسئول چند پروژه بزرگ در پردیس فن‌آوری یزد در حوزه هوافضا بوده است».

در چند سایت خبری نیز آمده است که «جزئیات بیشتری از علت فوت این نخبه کشور منتشر نشده است». در برخی از گزارش‌ها «مسمومیت غذایی» به عنوان احتمال درگذشت او ذکر شده است.

وب‌سایت اسرائیلی وای‌نت روز ۱۴ خرداد نوشت که گزارشی در مورد از بین بردن این فرد منتشر نشده، اما مرگ او نظر به مسئولیتی که از جمله در توسعه پهپادی و راکتی داشته، در کنار گزارش سوء قصدهای اخیر در ایران، مورد توجه است.

حسن صیاد خدایی فرمانده دیگر نیروی قدس دو هفته پیش در تهران با شلیک پنج گلوله کشته شد. رسانه‌های اسرائیل حسن صیاد خدایی را یکی از برنامه‌ریزان کشتن اسرائیلی‌ها و یهودیان در جهان نامیده بودند.

نیویورک تایمز نوشته بود که اسرائیل به آمریکا اطلاع داده که کشتن حسن صیاد خدایی کار این کشور بوده است.

روزنامه معاریو نیز روز ۱۴ خرداد خبر فوت ایوب انتظاری را در زمینه عکسی از حضور هفته گذشته محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، و عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش، از پایگاه زیرزمینی پهپادی منتشر کرد.

به نوشته سایت والانیوز، ایوب انتظاری «دانشمند موشکی» بوده که برخی رسانه‌های ایران کار او را تحقیق و توسعه راکت و موشک کوتاه‌برد و دوربرد دانسته‌اند.

اسرائیل تایید کرده که پهپادهای ایران که جمهوری اسلامی شماری از آن‌ها یا دانش تولید آنها را به سازمان‌های متحد خود در منطقه نیز داده، به یک تهدید امنیتی برای اسرائیل مبدل شده است.

این در حالی است که اسرائیل خود یک قدرت پهپادی است و انواع پهپادهای خود را به کشورهای زیادی صادر می‌کند. پهپادهای انتحاری و تهاجمی اسرائیلی تحویلی به جمهوری آذربایجان نقش مهمی در پیروزی ارتش این کشور در جنگ دو سال پیش علیه ارمنستان داشتند.

برخی از حملات دوره اخیر به برخی از سایت‌های حساس نظامی و هسته‌ای ایران توسط رِیزپهپادها انجام شده است.

فیلم کامل مراسم وداع با پیکر مرحوم سیدمحمود دعایی را ببینید