• پنجشنبه 19 خرداد 1401 - 18:16
  • 15765
  • 3 دیدگاه

زمان و تاریخ واریز مستمری بهزیستی خرداد ۱۴۰۱ کی است؟ + مبلغ

تاریخ واریز مستمری بهزیستی خرداد 1401 بانک رفاه مشخص شد . مددجویان بهزیستی میتوانند مستمری بهزیستی خرداد ۱۴۰۱ را در تاریخ تعیین از حساب خود در بانک رفاه برداشت نمایند.  به گزارش واضح نیوز ؛
زمان و تاریخ واریز مستمری بهزیستی خرداد ۱۴۰۱ کی است؟ + مبلغ

تاریخ واریز مستمری بهزیستی خرداد 1401 بانک رفاه مشخص شد . مددجویان بهزیستی میتوانند مستمری بهزیستی خرداد ۱۴۰۱ را در تاریخ تعیین از حساب خود در بانک رفاه برداشت نمایند. 

به گزارش واضح نیوز ؛ طبق روال ماه های قبل ، سازمان بهزیستی کشور ، حقوق یا همان مستمری مددجویان خود را بین ۲۵ ام همان ماه و یا با کمی تاخیر در دوم ماه بعد ، واریز می نماید‌ 

در ماه گذشته (اردیبهشت) مستمری مدد جویان چهارشنبه ۲۸ و پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ به حساب سرپرستان خانوار واریز شده بود‌ .

ثبت رایگان نمودن قبوض مددجویان بهزیستی تا پایان خرداد

توانخواهان تحت پوشش بهزیستی برای بهره مندی از تعرفه‌های رایگان انشعابات منازل خود در پیشخوان مجازی این سازمان تاپایان خرداد مهلت ثبت درخواست دارند.

محمدرضا عرب عامری، رئیس اداره فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری بهزیستی گلستان گفت: براساس قانون، خانوار‌های تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد که درالگوی مشترکان کم مصرف آب، برق و گاز قرار دارند و وزارتخانه‌های نیرو و نفت، مکلف به اصلاح و محاسبه رایگان تعرفه‌های انشعابات آن‌ها هستند.

براین اساس سازمان بهزیستی صفحه اینترنتی با نام پیشخوان مجازی به نشانی https://sam.behzisti.net ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: مددجویان بهزیستی می‌توانند با مراجعه به این پیشخوان نسبت به ثبت درخواست خود اقدام کنند و از این خدمت بهره‌مند شوند.

عرب عامری اضافه کرد: توانخواهانی که در ثبت، مشکل و یا سوالی دارند می‌توانند به مراکز مثبت زندگی و یا ادارات بهزیستی شهرستان محل سکونت خود مراجعه کنند.

عرب عامری درباره شرایط ثبت درخواست گفت: هرکدام از افراد تحت تکفل مددجویان بهزیستی که در لیست خانوار آن ثبت شده است امکان ثبت درخواست دارند و فقط الزام آن داشتن سیمکارت به نام فرد متقاضی است.

وی از واجدان شرایط خواست باتوجه به اتمام این فرآیند در ۳۱خرداد هرچه سریعتر نسبت به ثبت درخواست خود اقدام کنند.

اخبار مستمری مددجویان 

میزان مستمری مددجویان در سال 1400، یک‌نفره 350 هزار تومان، دونفره 500 هزار تومان، سه‌نفره 700 هزار، 4‌نفره 900 هزار تومان و پنج نفر و پنج نفر به بالا، یک‌میلیون و 100 هزار تومان بوده است که این رقم در سال جاری به‌ترتیب یک‌نفره 420 هزار تومان، دونفره 600 هزار تومان، سه‌نفره 840 هزار تومان، 4نفره یک‌میلیون و 80 هزار تومان و 5 نفر و 5 نفر به بالا یک‌میلیون و 320 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

افزایش مستمری‌ها در سازمان بهزیستی

 در روزهای گذشته چند خبر مهم در ارتباط با مددجویان سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی منتشر شد؛ خبر مهم اول افزایش ۲۰ درصدی مستمری مددجویان بهزیستی بود. خبر مهم دیگر افزایش ۲۰ درصدی مستمری مددجویان تحت پوشش کمیته امداد بود. اما مهمترین اخباری که در ارتباط با مددجویان این نهاد حمایتی منتشر شد به جاماندگان سهام عدالت و پرداخت یارانه رمضان مربوط می‌شد.

انتشار این اخبار چند سوال مهم را مطرح می‌کند: از جمعیت ۸۲ میلیون نفری ایران چند نفر تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند؟ مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی چقدر است؟ آیا این افراد به سایر یارانه‌های نقدی هم دسترسی دارند؟

افزایش مستمری‌ها در سازمان بهزیستی

بیست و چهارم فروردین ماه امسال، سید مرتضی حسینی، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی به ایسنا گفت: مستمری معیشتی مددجویان بهزیستی ۲۰ درصد افزایش یافته است.

وی در خصوص افزایش مستمری مراکز شبانه روز گفت: این اتفاق در هفته‌های آینده به پیشنهاد سازمان بهزیستی در هیات وزیران تصویب شد.

برابر این صحبت ها برای سال ۱۴۰۱ سازمان بهزیستی مطابق جدول ذیل هر ماه به مددجویان تحت پوشش خود از ۴۲۰ هزار تومان تا یک میلیون و سیصد و بیست هزار تومان در ماه مستمری خواهد داد.

نخ و نقشه تابلوفرش

جمعیت مددجویان بهزیستی

افزایش ۲۰ درصدی مستمری های سازمان بهزیستی شامل چند نفر خواهد شد؟ سید مرتضی حسینی درباره تعداد مددجویان این سازمان به ایسنا گفت است: نزدیک به ۲ میلیون و ۸۰ هزار خانوار مددجو تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند. جمعیت این عده حدود ۷ میلیون نفر است.

مطابق این صحبت ها از این جمعیت هفت میلیون نفری، یک میلیون و ۱۰۰ هزار خانوار ( معادل ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر) مستمری معیشتی دریافت می‌کنند. بخشی از مددجویان در دهک‌های پایین و ضعیف جامعه هستند اما ستمری معیشتی دریافت نمی‌کنند.

به گفته حسینی، سازمان بهزیستی برای سال ۱۴۰۱ برنامه تحت پوشش قرار دادن دهک های نابرخوردار را در نظر دارد. یک میلیون و ۷۰۰ هزار خانوار پشت نوبت برای دریافت مستمری هستند. سازمان بهزیستی در نظر داشت سال گذشته ۵۰۰ هزار خانوار را وارد چرخه کند که متاسفانه اعتبارات لازم ارائه نشد.

به فاصله پنج روز از اعلام خبر افزایش مستمری های مددجویان بهزیستی، سید مرتضی بختیاری رئیس کمیته امداد امام خمینی هم از افزایش ۲۰ درصدی مستمری های مددجویان تحت پوشش این سازمان خبر داد.

به گفته بختیاری این افزایش از امشب که موعد پرداخت مستمری های فروردین ماه مددجویان است. لحاظ خواهد شد.

مطابق این صحبتها برای سال ۱۴۰۱ نیز مبلغ مستمری های کمیته امداد معادل سازمان بهزیستی خواهد بود. مددجویان کمیته امداد ماهانه از ۴۲۰ هزار تومان تا یک میلیون و سیصد و بیست هزار تومان مستمری می‌گیرند.

جمعیت مددجویان کمیته امداد

سعید زارع زاده رئیس مرکز برنامه ریزی و پژوهش کمیته امداد امام خمینی آبان ماه سال گذشته در مورد جمعیت مددجویان تحت پوشش این نهاد به ایسنا گفت: ۲ میلیون و ۴۲۷ هزار خانوار تحت حمایت کمیته امداد قرار دارند. یک میلیون و ۷۰۰ هزار سالمند، ۵۱ هزار دانشجو، ۸۱ هزار بیمار خاص و صعب العلاج، ۴۰۲ هزار نفر فرزندان ایتام و محسنین، یک میلیون و ۱۱۹ هزار زن سرپرست خانوار، ۶۰ هزار کودک زیر پنج سال و ۵۸ هزار مادر باردار هستند. همه این افراد از این نهاد خدمات دریافت می‌کنند

مطابق این صحبتها در نیمه نخست سال ۱۴۰۰ تعداد ۱۰۰ هزار خانوار از پوشش حمایتی کمیته امداد خارج و در مقابل ۲۰۰ هزار خانوار دیگر تحت پوشش این نهاد حمایتی قرار گرفتند.

مستمری های جدید چقدر ارزش دارد؟

یک حساب سرانگشتی نشان می دهد که بالغ بر چهارده میلیون نفر از جمعیت ۸۲ میلیون نفری ایران تحت پوشش حمایت های کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی هستند.

فرض کنیم این جمعیت قرار است در طول سال ۱۴۰۱ از ۴۲۰ تا یک میلیون و سیصد و بیست هزار تومان مستمری دریافت کند.

این درحالی است که حداقل دستمزد کنونی رقمی معادل ۵٫۷ میلیون تومان در ماه است. از طرف دیگر هرچند گزارش دقیقی از خط فقر وجود ندارد اما طبق محاسبات شورای عالی کار تا پایان سال گذشته حدقل هزینه یک خانوار معمولی و متوسط نزدیک به ۱۰ میلیون تومان بوده است.

با این محاسبات واضح است که افزایش ۲۰ درصدی مستمری های مددجویان کمیته امداد و بهزیستی هیچ سنخیتی با هزینه های زندگی ندارد.

به باور کارشناسان اما همین مستمری های ناچیز نقش پرنگی در زندگی دهک های درآمدی نابرخوردار دارند.

از این منظر دوراز انتظار نیست که به دلیل مشکلات معیشتی و شرایط دشوار اقتصادی عموم مددجویان تحت پوشش این دو نهاد حمایتی دریافت کننده تمام یارانه های نقدی باشند که دولت آنها را پرداخت می‌کند.

محض یادآوری در حال حاضر یارانه نقدی هدفمندی یارانه ها، یارانه معیشتی به صورت ماهانه و مستمر از طرف دولت به بخش هایی از جامعه پرداخت می شود. علاوه براین تاکنون سه نوبت یارانه نقدی مناسبتی به افراد مورد تایید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرداخت شده است.