پیش‌بینی بورس شنبه ۳۱ اردیبهشت/ آخرین وضعیت بورس ۱۴۰۱/۰۲/۳۱

پیش بینی وضعیت بورس در روز شنبه ۳۱ اردیبهشت و بررسی آخرین وضعیت بازار سرمایه را در بخش اقتصاد واضح نیوز بخوانید.  به گزارش واضح نیوز  به نقل از تجارت نیوز، بورس در هفته‌ای که گذشت کم
پیش‌بینی بورس شنبه ۳۱ اردیبهشت/ آخرین وضعیت بورس ۱۴۰۱/۰۲/۳۱

پیش بینی وضعیت بورس در روز شنبه ۳۱ اردیبهشت و بررسی آخرین وضعیت بازار سرمایه را در بخش اقتصاد واضح نیوز بخوانید. 

به گزارش واضح نیوز  به نقل از تجارت نیوز، بورس در هفته‌ای که گذشت کمتر از دو درصد رشد داشت و در سطح یک میلیون و ۵۹۴ هزار واحدی ایستاد. به گفته کارشناسان بورس تا شش ماه آینده به سطح محدوده دو میلیون واحدی می‌رسد.

بورس در هفته‌ای که گذشت از محدوده یک میلیون و ۵۶۴ هزار واحدی به محدوده یک میلیون ۵۹۴ هزار واحدی رسید و رشد ۱٫۹۱ درصدی را تجربه کرد.

فردین آقابزرگی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز در این‌باره می‌گوید: شاخص کل بورس در مقطع فعلی در کمتر از شش ماه آینده به بالای دو میلیون واحد می‌رسد. به دلیل اثرات افزایش نرخ فروش محصولات شرکت‌ها حاصل از درآمد فروش است که حتی اگر حاشیه سود شرکت‌ها کاهش پیدا کند، سود شرکت‌ها افزایش خواهد داشت. بنابراین افزایش قیمت سهام اجتناب ناپذیر است.

آقابزرگی اظهار می‌کند: براساس محاسبات و آنچه که در سیستم ثبت است، شاخص کل ما در شش ماه گذشته همسو با شاخص هم وزن، حدود ۱۶/۱ و ۱۶/۷ درصد رشد کرده است. اما در سال‌ها و ماه‌های گذشته روند به این شکل نبود.

وی ادامه می‌دهد: از ابعاد مختلف می‌توان وضعیت بورس را اندازه‌گیری کرد. اما در حال حاضر مثل سال ۹۹ که بازار سرمایه و بورس به قول یکی از روسای اسبق سازمان بورس قربانی بازار پول شد و بازار پول را نجات داد. امسال هم گویی افزایش قیمت محصولات، افزایش ابلاغ عمومی را با کاهش قیمت سهام شرکت‌ها را به نوعی رقم می‌زنند.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح می‌کند: مقایسه حرکت شاخص کل و هم‌وزن نشان می‌دهد که عواملی همانند اصلاح حذف ترحیجی و حذف بخشی از یارانه‌هایی که تا به امروز پرداخت می‌شد باعث شده نگاه سهامداران نسبت به بازار سرمایه منفی شود.

نرخ محصولات بورسی بالا رفت

آقابزرگی اظهار می‌کند: افزایش نرخ محصولات در بلند مدت و بدون نظر گرفتن سیستم‌های مدیریتی، خواه و ناخواه سود و عملکرد شرکت‌ها را ناشی از افزایش نرخ فروش محصولات روی شاخص کل و هم‌وزن اثر مثبت خواهد داشت.

وی توضیح می‌دهد: افزایش سود عملیاتی شرکت‌ها و صنایع که ناشی از افزایش نرخ فروش است که افزایش قیمت سهام را در پی خواهد داشت. من اعتقاد دارم که حرکت شاخص باید روبه بالا باشد. اما در مقطع کنونی به دلایل مختلف از جمله ذهنیت منفی که درباره افزایش نرخ محصولات اساسی، شاخص تا حدودی تحت کنترل می‌شود. بنابراین باید گفت که شاخص و قیمت سهام در میان مدت و بلند مدت صعودی می‌شود.

آقابزرگی در نهایت می‌گوید: در سال ۹۹ افزایش قیمت ارز، محرک بازار سرمایه بود. امسال نیز افزایش قیمت اقلام ضروری و ابلاغیه‌های و مصوبه‌های جدید بزرگترین محرک افزایش قیمت سهام است و انتظار صعود شاخص تا سقف قبلی یعنی دو میلیون واحدی نیز وجود دارد.